Kasahstani neuroteadlane Aleksandra Elbakjan on teinud internetis vabalt kättesaadavaks üle 48 miljoni teadusartikli. Vaatamata sellele, et Elsevier, üks maailma suurimaid teadusartiklite kirjastusi on ta selle eest kohtusse kaebanud, on artiklid siiamaani kättesaadavad aadressil sci-hub.io.
Elbakjan asutas Sci-Hubi 2011. aastal, kuna tal ei olnud rahaliselt võimalik maksta oma teadustööks vajalike artiklite eest. “Maksta 32 dollarit iga artikli eest on hullumeelsus, kui oma uurimistööks on vaja sirvida ja lugeda kümneid või sadu artikleid,” ütles Elbakjan. “Kõigil peaks olema ligipääs teadmistele olenemata oma sissetulekust või kuuluvusest. Ja see on täiesti legaalne.”
Mullu käskis New Yorgi kohus Sci-Hubi domeeni sulgeda, kuid Elbakjanil õnnestus see kiiresti uude asupaika toimetada. Kirjastus Elsevier teatab, et tekitatud on “pöördumatut kahju” ja nõuab selle eest miljoneid dollareid.
Elbakjani sõnul on aga Elsevieri enda tegevus illegaalne. “Kõik need artiklid on kirjutatud teadlaste poolt, ja teadlastele ei maksa Elsevier mitte mingit osa oma kasumist. See on täiesti erinev muusika- või filmitööstusest, kus autorid saavad iga müüdud eksemplari eest raha.”