EKRE Soome osakonna Juhatuse esimees Rudolf Jeeser kirjutab sellest, kuidas Soome vasakliberaalne ajakirjandus tegi pahatahtliku libauudise erakonna üritusest Tamperes.
„Juba mitmed aastad ei imesta rahvuslased meedia kallutuse üle. Enamus ajakirjanikke Soomes ja Eestis on kui ühe puuga löödud. Nad on muutunud vasakäärmuslaste hääletorudeks ning kaotanud objektiivsuse ja erapooletuse.
Soome meedia on siiani jätnud mulle natukene parema mulje, kui nende Eesti ametivennad ja –õed. Kahjuks purunesid minu arusaamad ühel hommikul, kui üks meie liikmetest saatis mulle ühe lingi. See, millega sai hakkama Aamulehti toimetaja Simopekka Virkkula, on selline tase, mille kõrval Eesti meedia sopareporterid kahvatuvad.
Lugejatele selgema pildi andmiseks väheke taustast. EKRE Soome osakond eesotsas juhatusega korraldas väljasõidu Tamperesse. Sõidu eesmärgiks oli juhatuse otsusega oma praeguseid ja tulevasi liikmeid külastada, rääkida inimestega päevapoliitikast Eestis ja kuulata, millised on Soomes elavate eestlaste rõõmud ja mured. Kogu meie tegevus oli läbipaistev ja osaleda said kõik soovijad, olenemata maailmavaatest ja poliitilisest kuulumisest.
Üksteist päeva hiljem ilmus aga täiesti ootamatult Aamulehes artikkel „Tamperes oli eesmärk käivitada operatsioon, millega radikaliseerida Soomes elavaid eestlasi – Õnneks on eesmärk lohutavalt kaugel“ (Tampereella oli tarkoitus käynnistää operaatio, jolla Suomessa asuvat virolaiset radikalisoidaan – Onneksi tavoite on lohdullisen kaukana).
Suure tõenäosusega käivitus Virkkula peas mõte teha selline kallutatud artikkel sellest, et EKRE esimees ja siseminister oli päeva varem andnud intervjuu Soome meediaväljaannetele NATO teemal.
Propagandist Virkkula ajanud on segi kuupäeva ja toimumiskohaks on märgitud hotelli kabinet, kus see ei toimunud. Õnneks on Virkkula tabanud õiget märki toimumiskoha linnaga, mis ongi tema artikkli juures üks vähestest tõestest faktidest.
Järgneb üks vale teisele. Värvikamad olgu siinkohal ära toodud. EKRE väliskaubandusministeri tagasiastumise põhjuseks olevat olnud kvalifikatsiooni puudumine, näiteks vältis ta välismaale reisimist ja inglise keele rääkimist. EKRE olevat Euroopa Liidu ja kõigi vähemuste vastu.
Tõenäoliselt see tõdemus Virkkulal, et EKRE Soome osakond on radikaliseerunud organisatsioon, sai lõpliku kinnituse, kui ta jõudis EKRE Soome osakonna Facebooki lehele. Kes veel ei tea, siis seal leheküljel on ligi 2300 jälgijat ning hetkel me veel vaid edastame teiste väljaannete artikleid ja intervjuusid.
Virkkula on süüdimatult teinud vägivaldseid tõlgendusi meie lehelt, nagu me naeruvääristaksime või ülistaksime kedagi. Meie arust on meil õigus ja mõnes mõttes isegi kohustus propageerida meile sobivat maailmavaadet ja poliitilist suunda. See aga ei tee meist mingilgi kujul radikaale.
Virkkula väidab, et see õhtu, kui ta käis meie Facebooki lehel, oli tema jaoks külm ja pime. Ta jätab mainimata, kas selle taga on majanduslikud põhjused. Kas ta ei suuda oma ajalehe toimetaja palgaga teenida piisavalt elatist, et maksta elektri ja toasooja eest või on selle taga midagi muud?
Kui selle taga on suur mure EKRE Soome osakonna radikaliseerumisest ja selle mõõdupuuks peab ta liikmete arvu, siis Virkkula kurvastuseks võin öelda, et tema poolt artiklis pakutud arv on vale ja vananenud.
EKRE liikmete arv kõik kokku on ligikaudu 9000 ja Soome osakonna liikmete arv oluliselt suurem kui propagandisti poolt arvatavasti laest võetud number. Kui EKRE saab oma numbrite üle olla uhke, siis Virkkula peab oluliselt lahjemate numbritega leppima.
Aamulehe Facebooki lehel, millel on 61 tuhat jälgijat, on seda sopaartiklit jagatud kolmel korral, kommenteeritud kolmel korral ja emotsioone väljendatud 17 korral, millest mitte väikest osa ei moodusta meid toetavad.
Link artiklile on SIIN