Maaeluministeeriumis toimus põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu (PMAN) istung, kus tutvustati vabatahtliku päritolumärgistuse juhendit, Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse muutmise seaduse ja väärtuslikku põllumajandusmaad käsitleva seaduse eelnõud, Euroopa rohelepet, ministeeriumi haldusala põllumajandusandmete projekte ning anti ülevaade Veterinaar- ja Toiduameti ning Põllumajandusameti ühendamisest.
„Viimase kümnekonna aastaga on ehitiste ja teedeehituse alla jäänud põllumaad kokku enam kui 10 000 hektari ulatuses, mis on muret tekitav suundumus,“ tõdes maaeluminister Arvo Aller (EKRE) väärtuslikku põllumajandusmaad käsitleva seaduse eelnõu tutvustusel. „Valitsusliidus oleme kokku leppinud, et väärtuslikku põllumajandusmaad tuleb kaitsta, tagades selle jätkuva kasutamise põlluna. Valminud seaduseelnõu näeb ette meetmed, kuidas piirata väärtuslikule põllumajandusmaale ehitamist ja selle sihtotstarbe muutmist.“
Ministri sõnul on eelnõud pikalt koostatud, läbitud on rohkelt arutelusid ja diskussioone ning lähiajal esitatakse see kooskõlastamisringile eelnõude infosüsteemis EIS.
Istungil osalejad said ülevaate Veterinaar- ja Toiduameti ning Põllumajandusameti ühendamisega seonduvast, mille tulemusel tekib Põllumajandus- ja Toiduamet. Tegemist on osaga riigivalitsemise reformist.
„Valitsus otsustas Põllumajandus- ja Toiduameti loomise jaanuari keskpaigas. Uus asutus peaks tegevust alustama 2021. aasta 1. jaanuarist. Uue ühendameti loomine peaks muuhulgas suurendama riskipõhise kontrolli suutlikkust ja kvaliteeti kogu toidutootmisahela ulatuses ning teenuste kvaliteet asutuse klientidele peab uue asutuse loomise tulemusel paranema,“ sõnas minister.
Kohtumisel tutvustati samuti vabatahtliku päritolumärgistuse juhendit, mis valmis kõigi huvitatud osapoolte koostöös. Päritolumärgistuse määruse kohaselt on toidu põhikoostisosa päritolu esitamine kohustuslik juhul, kui see erineb toidu müügipakendil vabatahtlikult rõhutatud päritoluviitest, näiteks viitest Eestile või lipuvärvidele. Vabatahtliku päritolumärgistuse määrust selgitav juhend on valmis avaldamiseks Maaeluministeeriumi ja toiduteave.ee kodulehel.
Lisaks tutvustati istungil Euroopa rohelepet, mille eesmärk on tõhustada ressursikasutust, peatada kliimamuutused, pöörata tagasi elurikkuse kadu ja vähendada saastet. Järgnevatel kuudel ja aastatel on seoses roheleppega oodata Euroopa Komisjonist mitmeid algatusi ja eelnõusid, mis otseselt või kaudselt puudutavad põllumajandus- ja kalandussektorit.
Põllumajandusandmete projekte tutvustades peatuti tegevustel, mis on ette võetud põllumajandussektori digitaalsete tehnoloogiate arengu ning rakendamise valdkonnas. Muu hulgas anti ka ülevaade riigisiseste Suurandmete valdkonna pikaajalisest programmist ning projektidest NIVA ja FaST, mida viiakse ellu koostöös Euroopa Komisjoniga.