Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Who`s WHO?” Terviseorganisatsiooni hoiatused ja selgitused pandeemia kohta tunduvad tagantjärele tarkusena

-
23.04.2020
WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus Genfis.
© Reuters/Scanpix

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) tabas hiljuti kriitika, seda nii peadirektori kallutatuse kui ka hilinenud reaktsiooni pärast – sestap tuleb WHO-st nüüd “asjalikke” avaldusi hulgi.

Maailma Terviseorganisatsioon teatas kolmapäeval, et kuulutas üleilmse tervisekriisi uue koroonaviirusega seoses välja õigel ajal, et riigid saaksid ette valmistuda ja oma vastust kavandada.

“Tagasi vaadates ma arvan, et kuulutasime kriisi välja õigeaegselt 30. jaanuaril,” ütles WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus, lisades, et maailmal oli piisavalt aega reageerida.

Esmaspäeval rääkis Maailma Terviseorganisatsioon, et on algusest peale hoiatanud uue koroonaviiruse ohtlikkuse eest.

“Me oleme hoiatanud alates esimesest päevast, et see on kurjam, millega igaüks peab võitlema,” ütles WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus virtuaalsel briifingul Genfis.

Ghebreyesus kinnitas, et ÜRO terviseagentuur ei ole varjanud USA eest mingit informatsiooni koroonaviiruse pandeemia kohta. Ta ütles, et USA valitsuse esindajate kohalolek WHO peakorteris Genfis “tähendab, et USA eest ei ole midagi varjatud, seda esimesest päevast alates”. “WHO-s ei ole ühtegi saladust,” lisas ta.

Lisaks on WHO viimasel nädala hoiatanud, et suurem osa riike on endiselt uue koroonaviiruse pandeemia ohjeldamise varases järgus ja  et enamik inimesi on endiselt COVID-19 suhtes vastuvõtlikud; et ekspertideni jõudnud andmed ei luba oletada, et koroonaviirus COVID-19 ilmus välja tänu inimese eesmärgistatud tegevusele, ja et viirusepiirangute liiga varane tühistamine võib põhjustada epideemia taaspuhkemise.

Selline aktiivsus lubab oletada, et WHO üritab aktiivsusega summutada kriitikat, mis on talle pandeemiale aeglase reageerimise osas esitatud.

Ameerikas elav poliitikavaatleja Jüri Toomepuu kirjutas USA-s levinud arvamusest, et WHO, mille Etioopiast (kus Hiina on majanduslikult ja poliitiliselt tugevalt sees) pärit president Tedros Adhanom Ghebreyesus sokutati ametisse Hiina juhtimisel, kajastas viiruse levi algul Hiina propagandamasina seisukohti. Näiteks avaldas WHO 14. jaanuaril teate, et esialgne uuring Hiina võimude poolt pole tuvastanud viiruse kandumist inimeselt inimesele.

Change.org veebilehel ilmunud petitsioon „Call for the resignation of Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General” algatati põhjusel, et Tedros Adhanom keeldus 23. jaanuaril kuulutamast Covid-19 viirust rahvusvaheliseks terviseohuks. Petitsiooni autorite väitel on just osaliselt selle tõttu viirusesse nakatunuid praegu ligi kümme korda rohkem, kui ehk muidu oleks olnud. Lisaks keeldus WHO kategooriliselt probleemi ulatuse tunnistamisest.

WHO kohta on ilmunud ka anekdoot, mis küsib sarnaselt kuulsale elulugusid tutvustavale raamatule: “Who`s Who?” (“Kes on kes?”) “Who`s WHO?” ehk “Kes on WHO?”. Ehk kelle kasuks töötab WHO, Maailma Terviseorganisatsioon.

Ülemaailmsed organisatsioonid kipuvad üleüldse kas tühja töötama või siis on nad kallutatud mingi ülemaailmse või suurriikliku jõu suunas.

COVID-19 on nõudnud maailmas juba rohkem kui 180 000 inimese elu, teatas France Presse kolmapäeval. (AFP-BNS-UU)

Täiendatud! Hiina teatas neljapäeval 30 miljoni dollari annetamisest Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO).

“Hiina on otsustanud annetada WHO-le veel 30 miljonit dollarit sularahas, lisaks varasemale 20 miljoni dollari suurusele annetusele, et toetada rahvusvahelist võitlust COVID-19 vastu ning tugevdada arengumaade tervishoiusüsteeme,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang. “Hiina panus ÜRO agentuuri tegevusse “peegeldab Hiina valitsuse ja rahva toetust ja usaldust WHO suhtes,” lisas ta.

WHO suurim doonor USA teatas umbes nädala eest, et peatab maksed ÜRO agentuurile halva juhtimise tõttu COVID-19 pandeemia ajal. USA president süüdistas enne teadaannet rahastamise peatamise kohta WHO-d viiruse tõsiduse varjamises, kui see mõne kuu eest Hiinas avastati.