Tartu Ülikooli õigusteaduskonna professor Jaan Ginter kirjutab oma Eesti Päevalehes avaldatud arvamusloos, et kui alguses hoidsid inimesed kenasti eriolukorra reeglitest kinni, siis viimasel ajal, kui mõned huvigrupid ja poliitikud on hakatud survestama meetmete lõdvendamist, on ka inimeste käitumine muutunud.
„Mina küll ei julge soovitada nüüd eriolukorda ühekorraga lõpetada. See võib anda inimestele liiga julge sisetunde ja viiruse levikut soodustavad kontaktid võivad sageneda. Uut eriolukorda ja vastu suve karmistuvaid reegleid küll näha ei tahaks. Nii palju kui võimalik, tuleks piiranguid järk-järgult lõdvendada, aga eriolukorra lõpetamisega mingit suurt signaali välja saata ei oleks mõistlik,“ kirjutas õigusteaduste professor.
Ta meenutab, et kui 12. märtsil Eestis eriolukorra väljakuulutamiseni jõuti, kõlas palju vastuväiteid, sealhulgas ka õiguskantsleri oma, kes arvas, et „eriolukorda pole Eestis seni vaja läinud ja kui kõik pingutavad, ei lähe ka nüüd“.
Ent mõne päeva jooksul kuulutasid eriolukorra välja peaaegu kõik Euroopa demokraatlikud riigid ja tänase päevani ei ole kuulda olnud, et kuskil oleks demokraatia just sellega otsa saanud. „Ungari kohta püüti seda küll vahepeal kahtlustada, aga sisuliselt seadustas Ungari korra, mis on meie põhiseaduses kirjas juba vastuvõtmisest saadik,“ arutleb Ginter.