Opositsiooni leerist kostub pidevat kriitikat eriolukorra ja selle juhtimise kohta, millest omakorda kumab meeletu janu võimu järele, millest ollakse ilma jäetud.
Sotsid ja reformierakondlased väidavad, et valitsus olla eriolukorras liiga palju võimu enda kätte võtnud. Nii ütles Jevgeni Ossinovski “Terevisioonis”, et seitsmeliikmeline eriolukorra valitsuskomisjon koondavat kogu vastutuse ja otsustuse enda kätte ja vaja olevat parlamendidebatti. Paraku tähendabki eriolukord, et otsuseid teeb tavapärasest kitsam seltskond.
Praegu on pandeemiast tingitud kriis, aga kui see oleks sõjalisest olukorrast tingitud – kas siis kaasataks juhtimisse kogu ühiskond? Kriisid pole kunagi olnud aeg luua laiapõhjalist rahvaühtsusvalitsust, sest arvamuste rohkus lihtsalt takistaks efektiivset tööd.
“Kriis ja selle ületamine on liialt tõsine asi, et mängida kaasamist või siis ülbitseda, nagu seda tegi neljapäeval Mart Helme, kuulutades, et väljumise detailid on valitsuse rida,“ ütles sotside liider Indrek Saar.
Kogu kriisijuhtimine ongi hetkel võimul oleva valitsuse rida. Kui moodustanuks eelmisel kevadel valitsuse Kaja Kallas, toimunuks kõik täpselt nii, nagu täna (muidugi olnuks kriisimeetmed täiesti teistsugused) – reformierakondlik valitsus tegutseks täpselt samamoodi oma meeskonnaga ja oma koalitsiooni nägemuse kohaselt.
Varem on opositsioon väitnud, et valitsus peaks kriisiohjamisse kaasama spetsialistid nende ridadest. See on taas mäng emotsioonidel, sest igal pool maailmas lahendab kriisist tingitud probleeme hetkel võimul olev seltskond. Soomes pole märgata, et vasakvalitsus küsiks nõu Põlissoomlastelt või Saksamaal tahaks Merkel teada, mida teeks sellises olukorras AfD.
Opositsioon mängib lihtsalt oma võimumänge, mille taustal ka pandeemia tingimustes võimule lähemale ronida. Indrek Saare ettepanek korraldada järgmisel nädalal riigikogu täiendav istung, et valitsusjuht ja saadikud saaksid kriisist väljumist ausalt ja avalikult arutada, pole kantud mitte soovist koostööd teha, vaid tahtmisest valitsust rünnata.
Kui jälgida valitsuse infotunde Riigikogus, siis kusagilt pole näha opositsiooni soovi teada saada, läbi arutada, analüüsida ja mõtteid vahetada – need kaks tundi kujutavad endast tigedat ja vihkavat rünnakut ministrite vastu. Täiendav istung tähendaks vaid järjekordset vihapurset opositsiooni poolelt – kui keegi selles kahtleb, siis vaadaku istungi ülekannet (kui see toimub) – võib juba ette näha, et sotsid ja reformarid kasutavad seda ära enesereklaamiks ning koalitsiooni mahategemiseks.
Istung on tarvilik ainult siis, kui opositsioon lubab tagada selle töise õhkkonna ja asjalikkuse. Seda võimalust aga pole praegu küll kusagilt näha. Eriolukord on opositsiooni jaoks nagu suur malakas, mis annab võimaluse valitsust udjata.
Kuigi Kaja Kallas räägib rahva nimel, kes olevat karantiinist väsinud (ja ongi), ei ole Reformierakonna rünnakud eriolukorra meetmete vastu kuidagi tingitud murest inimeste pärast, vaid selle taga on RE võimunäljas “aparatšikud” koos kogu kõrvalejäänud toiduahelaga.
Valitsus vajab eriolukorras töörahu, seadustes kinnipidamise tagavad demokraatlikud järelvalvemehhanismid ning opositsiooni veetše on küll viimane asi, mida vaja oleks.