Riigikogu liige Paul Puustusmaa (EKRE) kirjutab sotsiaalmeedias, et ta ei mõista, miks on hea meedia vältimatuks tunnuseks ja kohustuseks justkui olla kriitiline avaliku võimu suhtes.
„Selgitavad nad seda väitega, et keegi ei soovi ju meediat, mis oleks võimumeelne. Et selline meedia saaks olla ehk justkui Nõukogude Liidus või muus analoogses diktatuurisüsteemis. See olla nn vaba meedia lõpu tunnus. Mina aga näen sellel mündil ka teist külge,“ kirjutab Puustusmaa.
Ta küsib, mille poolest esineb lauskriitika võimu suhtes lausarmastusest selle võimu suunas? Ja vastab, et mitte kuidagi – lihtsalt ühe ja sama asja teispoolsus.
„Lisaks ei suuda ma mõista, kuidas selline teadlik kahjustamine on kooskõlas heas usus käitumise põhimõttega, milline on meie õiguskorra lahutamatu osa?“ jätkab Puustusmaa. „Minu arvates on hea meedia tunnuseks ausus ja just heas usus käitumine.“
Ta jõuab selle jutuga eilse teelsaateni „Suud puhtaks“, mil adus selgelt, et meie rahvale ega riigile ei ole vaja sellist ERR-.i.
„Milleks on vaja lisada maksumaksja raha eest eetrimaastikule veel üks meediamaja, milline pakub samasuguseid meelelahutuskanaleid/saateid, kui seda teevad teised – erameedia kanalid?“ küsib Puustusmaa. „Mõistan, kui oleks vaja riigi raha eest varustada kanal, mis edastab neutraalselt riigi seisukohti, hädateateid, kriisiinfot, valitsuse ametlikke avaldusi. Aga kommertskanalitega samasugust kanalit, maksumaksja kulul. Seda ei mõista.“
Puudutades ringhäälingu nõukogu valimisi, leiab Puustusmaa, et igaüks näeb asju vastavalt oma rikutuse tasemele, isiklikele ihadele ja personaalsetele fantaasiatele. Ta lisab, et ERR eksisteerib nende seaduste alusel, mille on tänane opositsioon ise kehtestanud. Ka nõukogu valimine toimus nende seaduste alusel.
Enamgi veel – nõukogu ei pea ega saagi koosneda neutraalsetest persoonidest. Seadus seda ei soovi. See nõue pole olnud ka seaduse märklauaks. Nimelt koosneb rahvusringhäälingu seaduse järgi nõukogu poliitikutest ja asjatundjatest (ERHS § 14).
Samas on kehtestatud nõue, et nõukogu viimase instantsina tagaks saadete poliitilise tasakaalustatuse (ERHS § 6 lg 5).
Ühesõnaga – tasakaalustatuse tagamiseks on seadusega kehtestatud kord, et poliitilised jõud saaksid oma esindatuse ERR nõukogus, millega on ühtlasi seadustatud soov ERR nõukogu politiseerituse kohta. Mida rohkem parteisid Riigikogus, seda rohkem poliitikuid ERR nõukogus.
Selline on seadus, mille tänased kriitikud on ise kehtestanud. See on olnud nende soov.