Viimased neli aastat Keskerakonna esindajana Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonis (ERJK) kaasa löönud riigikogu liikme Tõnis Mölderi sõnul on üdini vale senine olukord, kus erakonnad tegid ise järelevalvet enda rahastamise üle.
“Olen veendunud, et kontrolli aluseks saab olla sõltumatus. Olukord, kus erakonnad ise enda rahastamist kontrollivad, on üdini vale. See on põhjus, miks peaks erakondade raha kontrollima riigikontroll, nagu praegune koalitsioon on ettepanekuna välja käinud,” märkis Mölder.
Tema sõnul on erakondade rahastamise järelevalve komisjoni laual olnud väga eriilmelisi juhtumeid. “Kõige kummalisemad lood on seotud nende olukordadega, kus näiteks poliitik sai ettekirjutuse, et üks ajaleht kajastas tema tegemisi. Poliitik ise aga pole ajalehele intervjuud andnud ja kogu artikkel oli kokku miksitud ERR-is ja BNS-is kajastatud pressiteadetest,” rääkis Mölder.
“Teine lugu meenub mulle, kui vaieldi hoolega selle üle, kas poliitik osales telesaates eksperdi või poliitiku rollis. Üks erakond sai sama saate eest ettekirjutuse, kuna komisjon leidis, et tegu on poliitikuga, teisel puhul oli tegemist küll polliitikuga, aga tema olevat olnud selles saates ekspert. Sellele erakonnale ettekirjutust ei tehtud,” jätkas Mölder.
Tema sõnul arutatu ERJK likvideerimise eelnõu koalitsioonis päris pikka aega ning tegu on kolme erakonna ühise otsusega. Debatid eelnõu üle on aga riigikogus alles ees.
“Ma arvan, et see teema on piisavalt värske, parlament pole jõudnud debatti riigikogus alustadagi. See, et erakondade rahastamise ülevaade antakse väga kõrge usaldusega instantsile ja tegelikult kõik need nõuded, mis täna erakondadele on pandud, jäävad ka selle eelnõuga alles, lihtsalt kontrollija muutub. Kontroll võetakse parteide käest ära ja antakse riigikontrolli kätte,” lisas Mölder. (BNS)