Eestis on hooajatöötajad valdavalt seetõttu, et nendega saab tööandja odavamalt läbi. Kuna ettevõtjad viitavad sageli tööjõu vaba liikumise reeglitele, siis tasub neile tutvustada ka seda, mida nõuab neilt Euroopa Liit.
Neljapäeval esitab Euroopa Komisjon suunised, et tagada Euroopa Liidus (EL) hooajatöötajate kaitse koroonaviiruse pandeemia kontekstis. Suunistega antakse liikmesriikide ametiasutustele, tööinspektsioonidele ja sotsiaalpartneritele juhtnööre, et tagada hooajatöötajate õigused, tervis ja ohutus ning nende teadlikkus oma õigustest, teatas komisjon.
Piiriülestel hooajatöötajatel on palju õigusi, ent nende töö ajutist iseloomu arvestades võivad nad olla haavatavamad ebakindlate töö- ja elutingimuste suhtes. Koroonaviiruse pandeemia ajal on need tingimused rohkem esile tulnud ja mõnel juhul ka halvenenud. Mõnel juhul võib selliste probleemide tõttu suureneda COVID-19 kollete tekke oht.
“Igal aastal aitavad sajad tuhanded hooajatöötajad toetada EL-i majanduse väga tähtsaid sektoreid, nagu toidu- ja põllumajandussektor. Koroonaviiruse pandeemiaga on tulnud ilmsiks nende töötajate rasked elamis- ja töötingimused,” ütles tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit.
Suunistes käsitletakse muu hulgas hooajatöötajate õigust töötada EL-i liikmesriigis, olenemata sellest, kas nad on EL-i kodanikud või pärit väljastpoolt ELi; sobivaid elamis- ja töötingimused, sealhulgas füüsilise distantsi hoidmine ja asjakohased hügieenimeetmed; töötajate selget teavitamist nende õigustest; deklareerimata tööd; ja sotsiaalkindlustuse aspekte.
Muu hulgas kutsutakse liikmesriike üles võtma kõik vajalikud meetmed, et tagada hooajatöötajatele inimväärsed töö- ja elutingimused, suurendama teadlikkust hooajatöötajaid mõjutavatest töötervishoiu ja tööohutuse nõuetest, aitama tööandjatel rakendada asjakohaseid õigusnõudeid ning andma töötajatele selget teavet neile arusaadavas keeles.
Samuti kutsutakse riike üles andma väiksematele ettevõtetele praktilisi suuniseid ning tugevdama kohapealseid kontrolle, et tagada töötervishoiu ja tööohutuse normide nõuetekohane järgimine hooajatöötajate puhul.
Suunistes tuletatakse meelde hooajatöötajate õigusi sõltumata nende staatusest ehk kas nad on EL-i või kolmandate riikide kodanikud ning kas nad töötavad regulaarselt välismaal omal algatusel või on lähetatud näiteks renditöö- või töövahendusagentuuri kaudu.
Eestis elavad paljud (eriti ukraina) hooajaloolised ühikates ja korterites väga kitsastes tingimustes, neid on petetud töötasuga, vahendustasud on suured, paljud töötavad siin ebaseaduslikult (tabatakse töökohal) ja nii edasi – EL paneb seega nüüd tööandjatele sellised kohustused, et tuleb vaadata, kas ikka on mõtet omi töötuid eirata ja odavtööjõudu importida.
Rohkem kui 17,6 miljonit EL-i kodanikku elab või töötab muus kui päritoluliikmesriigis. Teatavates Euroopa majanduse sektorites, eelkõige põllumajandusliku toidutööstuse ja turismisektoris, on aasta kindlatel perioodidel vaja kasutada teistest EL-i liikmesriikidest ja kolmandatest riikidest pärit hooajatöötajaid. Komisjoni hinnangul on EL-is aastas keskmiselt tegevuses mitusada tuhat kuni miljon hooajatöötajat. (BNS-UU)