Tallinna 21. kooli õpilased osalesid täna päikesetõusul Eesti vastupanuvõitlemise päeva auks Pika Hermanni torni sinimustvalge lipu heiskamise toimkonnas.
Riigikogu esimees Henn Põlluaas meenutas, et 20. sajandi keskpaik ei andnud väikesele vabadust ihkavale rahvale maailmasõja ja suurriikide mõjuvallas palju lootust. „Võõra sõduri munder vahetus, üks okupatsioon leidis otsa ja uus algas. Lootus ja usk aga jäid,“ ütles Põlluaas. „Kõige selle keskel leidus meie endi rahvuskaaslastest kangelasi, kelle usku toetasid nende aated. Nad uskusid vabadusse ja usk vabadusse on imeilus.“
Riigikogu esimehe sõnul peame täna ja alati meeles pidama neid kangelasi, kes riskisid meie kõigi parema tuleviku nimel enda elu ja repressioonidega, püüdsid taastada Eesti riiklikku iseseisvust ja osutasid vastupanu bolševistlikele võõrvõimudele.
„Hoidkem üleval mälestust sellest, et mitte ükski nende vapper tegu polnud asjata ega ükski risk vabaduse nimel liiga suur,“ ütles Põlluaas. „Kasvatagem seda mõtet ka järeltulevates põlvedes. Me teame liigagi hästi, et vabadus ei ole kunagi iseenesestmõistetav. Mul on suur rõõm nende särasilmsete noorte pärast, kes juba aastaid käivad vastupanuvõitluse päeva varavalges meie sinimustvalget lippu Pika Hermanni torni heiskamas. Need on isamaalise kasvatusega vahvad noored, kes on eeskujuks kõikidele eakaaslastele.“
Lipu heiskamise toimkonnas olid ja Riigikogu esimehega kohtusid Hugo Johannes Visnapuu, Rasmus Käsper, Aleksandr Popkov, Rauno Arike, Marten Joonas Ruut, Karl Rudolf Kunnas, Karl-Matthias Madis ja Rudolf Aavik.
Tallinna 21. Kooli liputoimkond on 1997. aastast tegutsev õpilasorganisatsioon, mis esitab, valvab ja kaitseb kooli lippu ja vajadusel riigilippu lähtudes Eesti lipu seadusest. Toimkond koosneb vabatahtlikest 10.–12. klassi noormeestest. 22. septembril tähistatakse Eestis vastupanuvõitluse päeva. Septembri lõpus 76 aastat tagasi algas ligi pool sajandit kestnud eestlaste vastupanuvõitlus. See oli vastupanu Eesti iseseisvuse taastamise nimel nii kodus kui ka eksiilis, mis kestis 1991. aastani. Vastupanuvõitluse ja Otto Tiefi valitsuse päeva peetakse Riigikogu otsusel riikliku tähtpäevana 14. aastat.
1940. aasta suvel, mil Nõukogude väed okupeerisid Eesti territooriumi, sai Raua tänava koolist ehk nüüdsest Tallinna 21. Koolist Eesti armee sidepataljoni ajutine kodu. Just seal pidasid Eesti vabariigi sõdurid maha oma ainsa lahingu Teises maailmasõjas.
Vastupanu osutas Eesti rahvas taas neli aastat hiljem, kui taganevate Saksa okupatsioonivägede ja pealetungiva punaarmee Tallinna jõudmise eel lehvis 1944. aasta septembris Pika Hermanni tornis sinimustvalge lipp.