Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: see ei ole meile vastuvõetav, kui mõni teine riik või rahvusvaheline organisatsioon teeb meie maksupoliitikat

-
12.09.2021
Raha

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus arutas äsja USA kaubandusminister Gina Raimondo ning Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) peasekretäri Mathias Cormanniga OECD maksureformi hetkeseisu.

Rahandusminister rõhutas kohtumisel USA kaubandusminister Gina Raimondoga Eesti huvi säilitada üleilmse maksukokkuleppe raames Eesti senine investeerimist toetav ettevõtte tulumaksusüsteem.

1. juulil võttis OECD juhitud kaasav raamistik vastu kahest sambast koosneva esialgse avalduse, eesmärgiga viia läbi rahvusvahelise maksuõiguse reform. See hõlmab vähemalt 20-miljardilise müügituluga kontsernide kasumimaksu ja üleilmset miinimummaksu (15%) äriühingute asumilt kui kontserni müügitulu ületab 750 miljonit.

Eesti toetab nn esimest sammast ehk varasemat digimaksu. Teise samba ehk üleilmse miinimummaksu osas leiab Eesti, et OECD pakutud ettepanek ei arvesta piisavalt meie praeguse ettevõtte tulumaksu süsteemiga.

Endine rahandusminister Martin Helme ütles Vikerraadiole, et ta pole kategooriliselt OECD plaaniga nõus. „Ütleksin ameeriklastele nende sõnadega – makse otsustavad kohalikud elanikud ise, ükski teine riik ei otsusta seda teiste eest“.

„Me võime oma ettevõtete tulumaksu üle vaadata, aga teeme seda siis, kui ise tahame,“ lisas ta.

Helme: „See kui OECD või mõni teine rahvusvaheline organisatsioon kehtestab maksumäärad, ei ole meile siduv ja nii me ütlemegi. Meile annab rahvas mandaadi parlamendile maksude kehtestamiseks.“

Helme märkis, et pärast seda, mismoodi on USA end Afganistanis alandanud, on meil põhjust üha vähem kuulata, mida Washington meile ette ütleb.

„Aga me ei ole ükski selles valdkonnas, see vastasseis on suurem, kui ainult üheksa riiki,“ lisas Helme.