Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE on uuele heitkogustega kauplemise süsteemile täiesti vastu

-
21.12.2022
Eesti peab mõtlema kodumaisele odavale energeetikale, mitte haukuma kaasa kliimahüsteerikutega. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kliimahüsteerikud on välja mõelnud järjekordse koletise, millega majandused laostada ja inimesed vaesusse paisata – seejuures hoiatatakse kohe ka sotsiaalsete vapustuste eest, mida see võib kaasa tuua.

ERR vahendab pealkirja all “Erakonnad on uue heitmekaubanduse süsteemi suhtes valdavalt skeptilised”: Riigikogu fraktsioonide esindajad leiavad valdavalt, et enne uuele heitkogustega kauplemise süsteemile (ETS2) üleminekut peavad riigis olema piisavad leevendusmehhanismid.

Euroopa Liidu läbirääkijad leppisid pühapäeval kokku, et loovad eraldi heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS2) maanteetranspordile ja elamute kütmisele. Uus süsinikuhind hakkab kehtima bensiinile ja diislikütusele. Samuti laieneb see kütteallikatele nagu maagaas.

Uus skeem toob kaasa kõrgema autokütuse hinna. Majapidamiste kütteallikate hind, nagu kütteõli ja kivisüsi, tõuseb samuti.

Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Anti Poolamets (EKRE) ütles ERR-ile, et EKRE hinnangul tuleks rohepöördele pidurit tõmmata, sest see viib ettevõtted ja eramajapidamised keerulisse seisu.

Poolametsa sõnul ei ole värskes kokkuleppes Eesti huvid kaitstud. “Praegu oleme sisenemas kunstlikult tekitatud majanduskriisi ja seda kliimapoliitika tõttu, mida pimesi ellu viiakse,” ütles ta. Poolametsa sõnul on küsimuse all ka liikmesriikide suveräänsus.

“CO2 kauplemissüsteemid ja maksud on Euroopa Liidu tungimine liikmesriikide pädevusvaldkonda. Maksude kehtestamise õigus on jäetud liikmesriikidele, aga Euroopa Liitu föderaalse liidu suunas tõukajad suudavad CO2 maksudega ikkagi maksuõiguse kaaperdada. Eesti peaks sellele vastu seisma, viidates põhiseaduse aluspõhimõtetele ja liitumislepingute tingimustele,” rääkis Poolamets.

Poolamets rõhutas, et praeguses olukorras peaks Eesti hoiduma ka uutest aktsiisitõusudest.

EKRE esimees Martin Helme ütles, et EKRE seda kokkulepet jõustama ei hakka.

“Kogu see kokkulepe, mis seal tehti, tuleb täielikult tagasi lükata. CO2 kaubandussüsteemist tuleb tegelikult lahkuda, mitte mõelda kogu aeg juurde, kust vinti peale keeratakse. Praegu keerati hästi mitu hästi kõva vinti peale,” ütles Helme.”