Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti hetkeseis: oma energeetikat nagu polekski, iga välismaine negatiivne tegur surub kohe maadligi

-
27.12.2022
Auveres on järgmine kobarkäkk. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Eesti Energia turuanalüüsi strateeg Olavi Miller on teinud iganädalase energiaturu ülevaate, millest selgub, kuidas maailmatasemel põlevkivienergeetikaga (Utah ja Jordaania projektid) Eesti sõltub nüüd täielikult välismaisetest teguritest.

“Siinsesse piirkonda lisas murepilvi Olkiluoto 3 tuumajaama käivitamise edasilükkamine märtsikuusse.”

“Rootsis naasis möödunud nädalal turule 1400-megavatine tuumajaam Oskarshamn 3 ning Soomes alustatakse teisipäeva õhtul Olkiluoto 3 reaktori käivitusega katserežiimis. “Jaamas on kokku neli jahutusveepumpa, millest kahel turbiinil on jätkuvalt praod, mis esimese testimise käigus tekkisid. Ülejäänutele on nüüd paigaldatud terved varuturbiinid. Praod võisid tekkida, kui jaama koormati testimise käigus kiiresti üles-alla,” selgitas strateeg.

Testrežiim kestab 11 päeva, misjärel peatatakse tootmine neljaks nädalaks probleemsete toiteveepumpade täiendavaks kontrolliks. “Sellele järgnev testimine peaks algama veebruari esimesel nädalal. Jaama opereeriva ettevõtte Teollisuuden Voima info järgi alustab see kommertstingimustel tootmist 8. märtsil, mis on ligi kuu aega hiljem kui varem lubati. See tähendab, et sel talvel ei saa Olkiluoto 3 tuumajaamaga arvestada, kuna enne jõuab talv läbi saada kui jaam tööle saadakse. Olkiluoto 3 tuumajaam on ligi 13 aastat graafikust maas,” märkis ta.

“Milleri sõnul Euroopa jaoks lõppemas ajaloo üks raskemaid aastaid, kuid aastavahetusele läheb regioon vastu paremal positsioonil kui aasta esimeste kuude põhjal arvata võinuks. “Eelmisel nädalal langes maagaasi hind esimest korda kahe kuu jooksul alla 100 euro megavatt-tunni eest ja Saksamaa aasta-ette elektrimüügi hind kukkus madalaimale tasemele pärast juunit.””

“Euroopa Liidu gaasihoidlate täituvus oli keskmiselt 83 protsenti, nädal varem aga 84 protsenti. Peamiselt mõjutas gaasihinda tavapärasest soojem ilm ja pühadega seotud tarbimise vähenemine.”

“Süsinikdioksiidi (CO2) kvoodi nädala keskmine hind oli 88,8 eurot tonni kohta, 1,7 eurot vähem nädal varasemaga võrreldes. Hinnad olid Milleri selgitusel veidi madalamad nõudluse vähenemise ja kvoodioksjonite pausi tõttu 20. detsembrist kuni 9. jaanuarini.”

See on täielik sõltuvus välismaal toimuvast – kas võimsa energeetikaga Eestile on ikka vaja sellises seltskonnas spekulatiivset börsielektrit ahmida?

Muidugi lonkab ka oma energeetika – kas järgnevalt kirjeldatud töid on ikka vaja südatalvel teha? “Kuna ilmad on soojad ning pühadeperioodist tingituna on nõudlus turul väiksem, kasutab Enefit Power võimalust, et vahetada kahe elektrijaama katelde tolmufiltreid. Seetõttu on kaks jaama töös poole võimsusega. Auvere elektrijaam naaseb praeguste plaanide järgi turule 7. jaanuarist,” märkis Miller.

Seega pole reformierakondlikult “avatud” Eestis enam vahet, kas endil on mingid võimalused olemas, sõltuvus muust maailmast on masendavalt täielik.

Uued Uudised