Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE, Keskerakond ja Isamaa: perehüvitise seaduse menetlemisega on võimalik edasi minna ainult poliitilise kompromissi saavutamisel

-
12.05.2023
EKRE fraktsiooni saadikud Riigikogus
© UU

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon, Eesti Keskerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon on seisukohal, et valitsuse algatatud perehüvitiste seaduse ning perehüvitiste seaduse, perekonnaseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu menetlemisega on võimalik edasi minna ainult poliitilise kompromissi saavutamisel. Samuti on Riigikogu opositsiooni jätkuvalt vastu valitsuse algatatud maksutõusude kiirkorras menetlemisele.

Samal ajal peavad opositsioonijuhid oluliseks, et Riigikogus jätkuks nende eelnõude ja päevakorrapunktide tavapärane menetlemine, mille puhul pole parlamendis kujunenud põhimõttelist vastasseisu.

Opositsioonifraktsioonide juhid tegid Riigikogu juhatusele ettepaneku kutsuda kokku Riigikogu täiendav istung, mille päevakorras oleks Riigikogu avalduse eelnõu Ukraina NATO liikmelisuse toetuseks, Eesti Panga, Eesti Rahvusraamatukogu, tagatisfondi ja Rahvusooper Estonia nõukogu liikmete nimetamine ning Eesti Panga 2022. aasta aruande kinnitamine.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul ei vasta tõele, et valitsuserakondade väide, nagu saaks Riigikogu tööd teha. „Olen viimasel nädalal näinud Riigikogu saalis usinalt tööd tegevaid opositsioonisaadikuid, aga koalitsioon, tõesti, tööd teha ei soovi. See on olnud nende valik. Võimuliidul on puudunud igasugune tahe lõpetada halb seadusloome praktika, nad ei ole läbirääkimistel soovinud leida mingitki sisulist kompromissi,“ ütles Helme. „Lootust, et opositsioon läheks tingimusteta kapitulatsiooni teed, ei ole võimuliidul mõtet hellitada. Küll aga pakume koalitsioonile võimalust tulla kokku täiendavaks istungiks, et koalitsioonisaadikud saaksid ausalt oma palga välja teenida.“

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et peretoetuste arutu ja sõnamurdliku kärpimisega koalitsiooni praeguse kava järgi, sealjuures Riigikogu kodukorda ja õigusloome reegleid eirates, ei saa Isamaa nõustuda, nagu ka valimiste eel valelikult varjatud maksutõusudega, mis halvendavad kõigi Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekut.

„Kujunenud olukorras oleme sunnitud obstruktsiooniga jätkama, kuid on mõistlik, kui Riigikogu menetleb samal ajal läbi need eelnõud, mille osas on erakondade ülene konsensus. Eesti on olnud sõjas Venemaaga Ukraina suurim toetaja, ja koalitsiooni poolelt oleks ääretult näotu nüüd takistada 95 Riigikogu liikme allkirjaga avaldust nende NATOsse kutsumise toetuseks,“ ütles Seeder.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul on Keskerakond selgelt välja öelnud, et oleme vastu peretoetuste kärpimisele ja ebavõrdsust süvendavatele maksutõusudele. „Samal ajal peame oluliseks Riigikogu tavapärase töö jätkumist muudes riigielu küsimustes. Kolme fraktsiooni ühine ettepanek Riigikogu juhatusele võimaldab parlamendi tööga edasi liikuda ning jätkata kompromissi otsimist peretoetuste seaduseelnõu ning maksupaketi menetlemisel. Loodan, et Riigikogu juhatus ja valitsuskoalitsioon on huvitatud Riigikogu tavapärase tööga jätkamisest ning ühtlasi valmis läbirääkimisteks laialdast ühiskondlikku vastasseisu tekitanud valitsuse algatuste üle.“