Vene Postimees võõrustab täna päeval Snegurotška asemel Yana Toomi, nääriintervjuu toimub saates „Mis on kõige vaieldavam plaanis 2035 vene koolide jaoks?“
Leht märgib: „Haridusministeerium kavatseb viia 2035. aastaks kõik venekeelsed lasteaiad ja koolid eestikeelsele õppele. Millega pani see plaan nördima reformierakonna partnereid võimukoalitsioonis?“ Selle tutvustuse järgi otsustades hakkab Toom täna avalikustama keskerakonna pahameelt ja nördimust Kaja Kallase erakonna plaanide üle, aga juba praegu võib võrrelda juba avaldatud andmeid peaministri poolt aastalõpu intervjuus ETV+ kanalile toodud arvudega: „Praegu me näeme, et 76 % Eesti elanikkonnast toetab eestikeelset haridust, ja kui rääkida muukeelsetest vanematest, siis üle poole (vist 66 %) tahavad anda oma lapsed eestikeelsesse kooli,“ ütles Kallas.
Vene PM stuudiosaate ja järgnevalt ilmuva kirjaliku stenogrammi aluseks saab eile rus.postimehes avaldatud lugu „Uuring: venekeelsed vanemad arvavad, et lastel on õigus õppida oma emakeeles.“ Seal öeldakse: „Venekeelsed vanemad saavad aru eesti keele valdamise tähtsusest. Suurem osa on valmis intensiivsemaks keelekümbluseks lasteaiast alates. Kuid peaaegu 75 % on kategooriliselt või mõõdukalt hariduse eesti keelele täieliku üleviimise vastu ja 93 % arvavad, et lastel on õigus õppida oma emakeeles ning vanematel on õigus valida, mis keeles nende lapsed saavad hariduse.
Kõige suuremat solidaarsust ilmutasid respondendid vastates küsimusele valikuvõimalusest. Selles olid ühel meelel nii päris noored kui ka eakamad vanemad; nii kõrgharidusega kui ka need, kes lõpetasid kõigest põhikooli; nii need, kes juba panid oma lapse eesti lasteaeda või kooli, kui ka need, kelle lapsed õpivad täielikult vene keeles; nii Venemaa kodanikud, eesti kodanikud kui ka mittekodanikud.“
EV kodanikke on muidugi igasuguseid – ka selliseid, nagu Yana Toom ise. Täpsustuseks: lastevanemate küsitlus on viidud läbi aimatavate „ekspertide“ poolt „Yana Toomi initsiatiivil“.
Kas küsimusi on?
Ivan Makarov