NATO relvavarude põhi juba paistab, seega tuleb edasised tarned Ukrainale toota, ütles alliansi sõjalise komitee esimees admiral Rob Bauer Varssavi julgeolekufoorumil.
Uudisteportaali Unian teatel ütles Bauer, et aastakümnete pikkune ebapiisav investeerimine NATO sõjatööstuskompleksi on viinud selleni, et partnerriigid on sunnitud relvastama Ukrainat oma sõjaväe arsenalidest, kuid praegu on nende moonalaod juba pooltühjad.
Bauer märkis, et viimased 30 aastat läänes valitsenud sõjalise tootmise strateegia just-in-time, just-enough sõjaajaks ei sobi.
“Vajame suuri mahtusid,” ütles admiral, selgitades vajadust suurendada sõjatööstuse tööd.
Briti kaitseminister James Heappey nõustus, et senine mudel “kindlasti ei tööta, kui peate homme lahinguks valmis olema.”
“Me ei saa peatuda ainult sellepärast, et meie varud tunduvad veidi lahjad. Peame hoidma Ukrainat võitluses täna õhtul ja homme, ülehomme ja ülehomme. Ja kui meie lõpetame, ei tähenda see, et (Vene president Vladimir) Putin peatub automaatselt,” ütles ta.
Heappey märkis, et NATO peaks tarnima Ukrainale relvi otse konveierilt ja samal ajal taastama oma varud.
Rootsi kaitseminister Pål Henning Jonson ütles, et Euroopa jaoks on ülioluline viia oma kaitsetööstusbaas vormi, et toetada Ukrainat pikemas vaates.
“Oleme siin saanud mõne raske õppetunni mastaabi ja mahu kohta, vähemalt mis puudutab suurtükimoona,” ütles ta.
USA kaitseministeerium on hoiatanud, et varem Ukrainale abi andmiseks eraldatud raha on juba ammendumas.
Pentagoni asepressisekretär Sabrina Singh ütles, et Valgel Majal on selleks otstarbeks jäänud 1,6 miljardit dollarit, mistõttu on oluline, et kongress kiidaks heaks järgmise rahastamisvooru. (BNS)