Aafrika on saanud kohaks, kus põrkuvad Lääne, Hiina ja Venemaa huvid.
Aafrika Liidu esimees Macky Sall ütles teisipäeval, et Aafrika “ei taha olla uue külma sõja kasvulava”. Ta viitas üha kasvavale survele kontinendi liidritele, et nad langetaksid otsuse, kumba poolt nad Ukraina sõjas toetavad.
Paljud Aafrika riigis sõltuvad suuresti teraviljaimpordist Venemaalt ja Ukrainast.
Venemaa on püüdnud kujutada läänt kurikaelana, kes on süüdi toiduhindade tõusus. Lääneriikide liidrid on aga omakorda süüdistanud Kremli toidu küünilises kasutamises relvana ning imperialistlikus stiilis vallutussõja pidamises.
Aafrika on seni olnud Ukraina sõja osas suhteliselt neutraalne. Umbes 25 riiki kas jäid erapooletuks või ei hääletanud üldse ÜRO resolutsiooni üle, mis varem sel aastal mõistis hukka sõja Ukrainas.
“Ma olen tulnud ütlema, et Aafrika on kannatanud piisavalt ajalookoorma käes, et ta ei taha olla uue külma sõja kasvulava, vaid pigem stabiilsuse ja võimaluste tugisammas kõikidele tema partneritele, vastastikku kasulikul alusel,” ütles Senegali president Sall teisipäeval ÜRO Peaassambleel.
“Me kutsume deeskaleerimisele ja vaenutegevuse lõpetamisele Ukrainas, samuti läbirääkimistega saavutatud lahendusele, et vältida võimaliku globaalse konflikti katastroofilist ohtu,” lisas ta.
Prantsuse president Emmanuel Macron kasutas oma esinemist ÜRO Peaassambleel surve avaldamiseks riikidele, et need ei jääks Ukraina sõja suhtes neutraalseks. Ta kuulutas, et Venemaa vallandatud sõda on imperialismi uus vorm.
Nõukogude Liit toetasid paljusid Aafrika riike nende võitluses koloniaalvalitsuse lõpetamiseks ning Vene välisminister Sergei Lavrov on toetanud ÜRO Julgeolekunõukogu reformimist, et anda Aafrika riikidele seal alaline koht ja suurem mõju. (AP-BNS)