Üks lugeja juhtis Uute Uudiste tähelepanu sellele, kuidas 11. veebruaril toimunud Toomas Sildami raadiointervjuus Isamaa liidri Helir-Valdor Seederiga kritiseeris viimane tugevalt Eesti ajakirjandust ja reporterit ennast, kuid ERR-i kodulehele üles pandud kirjalikku varianti see ei jõudnud.
Muidugi on väljaandel õigus intervjuud kärpida või keeleliselt redigeerida, kuid seekord jäeti välja kogu kriitika ajakirjanduse vastu – see annab nüüd valitsuselt raha nõudvale massimeediale väita, et nemad on “rahva hääl” ja kirjutavad ainult tõtt.
Alljärgnevalt intervjuu ERR-i kodulehelt ja rasvase tekstiga see osa, mis raadiosaates oli, kuid lugejani ei jõudnud.
Toomas Sildam: “Lugesin hiljuti ennustust, et paljud Isamaa inimesed kohalikes omavalitsustes annaksid 2021. aasta presidendivalimistel oma toetuse Kersti Kaljulaidile?”
Helir-Valdor Seeder: “Mina ei tea, kes need ennustajad teil on…”
Toomas Sildam: “Lugesin ajakirjandusest.”
Helir-Valdor Seeder: “No näete, see ongi üks ajakirjanduse probleem, et väga palju arvatakse ja ennustatakse, aga väga vähe toetutakse faktidele ja väga vähe on analüüsi.”
Välja on jäetud edasine Seederi jutt: “See on süvenenud probleem Eesti ühiskonnas, mis mõjutab oluliselt poliitikat ja kogu ühiskonna hoiakuid ja väärtushinnanguid. Meie meedia/ajakirjandus tegelevad liiga palju iseendaga, korjavad arvamusi ja ennustusi iseenda seest, kujundavad nendest justkui faktid ja tegelikkuse, ja siis selles tegelikkuses ehk virtuaalses maailmas kujundatakse ka avalikku arvamust. See on väga tõsine probleem, ja ma näen, kuidas Eesti meedia ja ajakirjandus on üha rohkem võõrandunud tegelikust elust ning selle kaudu võõranduvad muidugi ka poliitikud üha rohkem tegelikust elust. See on üks tõsine probleem.”
Sildam: “Mis selle vastu aitaks?”
Seeder: “Üks asi on Eesti meediamaastiku väiksus ja piiratud ressurss. Et saada kvaliteetset meediat, on vaja sinna panustada ja maksta ajakirjanikele väärilist palka. Neil peab olema piisavalt aega, et tegeleda uuriva ajakirjandusega.
Tänapäeva kiire ja pealiskaudne online-meedia ja selle kõrval sotsiaalmeedia mõjutavad ka kvaliteetajakirjandust. See ühtlustab kvaliteeti, ja mitte üles-, vaid allapoole.”
Välja jäetud Seederi edasine jutt: “Teine asi on vastutamise küsimus. Kui ma kuulan jutusaateid, mis hakkavad reedel pihta ja lõpevad esmaspäeval, siis seal on valdavalt ajakirjanikud, ega poliitikud seal enamasti ei räägi, neid on väike osa. Ajakirjanikud ise räägivad ja see on põhiline, millega inforuum täidetakse. Kuulan aegajalt neid ja seal on enamus selliseid oletusi, ennustusi ja arvamusi, ega faktivigu ei parandata, asjaosaliste poole reeglina ei pöörduta. Ma lõputult kuulen oletusi, mida arvatakse Tartu rahust või piirileppest või teisest sambast või pensionireformist – kõik on oletused. Ma kuulan tsitaate seadustest, need on faktivigu täis. Võtan ka Toomas Sildami ERR-i kommentaari 25. jaanuaril, kus ta kirjutab, et võiks tegeleda teise samba puhul tegelikest probleemidest lähtuvalt, näiteks töövõime kaotanud inimestele võimaldada oma raviks raha välja võtmist ja nii edasi – see kõik on praegu pensionireformis sees. Aga Toomas Sildam kirjutab kommentaaris ja informeerib eesti rahvast, et selle asemel, et tegeleda 2021. aasta valimiste eel populistliku rahade jagamisega, võiks tegeleda näete sellega, et inimesed saaksid raha kätte. Aga sellega ongi tegeletud! (Seeder räägib lisaks, mil moel on ta sellega tegelenud). Kõik see, mida ma kuulan, on selline virtuaalne maailm, asjaosalised on kuskil tagaplaanil, ning meedia ja ajakirjandus räägib ja kujundab seda pilti, /…/ mis osaliselt vastab ja osaliselt ei vasta tõele. See on tõsine probleem, tõsisem, kui oleme teadvustanud Eesti ühiskonnas. See on tõsine olukord ka inimesele, kes kuulab ja ei saa selgust, mis on tegelikkus ja mis ei ole.”
Nagu näha, ei talu nii ERR kui ka muu peavoolumeedia üldse kriitikat. Ja miks peaksid poliitikud minema ERR-i “ajakirjanikega” vestlema, kui nende murenoodid intervjuudest lihtsalt välja visatakse?
Raadiosaadet kuuleb SIIT ja ERR-i intervjuud kirjalikus vormis näeb SIIT