Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ajaloolane: antisemitism Euroopas ei lähtu mitte sedavõrd paremäärmuslusest kui islamist

-
30.03.2018
Iisraeli lipp
© Reuters/Scanpix

Saksa-Iisraeli ajaloolane Michael Wolffsohn ütleb, et tunneb palju juute, kes soovivad antisemitismi tõttu Euroopas emigreeruda, kuid mitte sedavõrd väidetava paremäärmusluse, kuivõrd kasvava islamiohu tõttu.

Tema hinnangul on juudid ennast seni Vanas maailmas hästi tundnud, kuid enam mitte, ning seda moslemite arvu kasvu ja nende radikaliseerumise tõttu. Wolffsohn ei usu küll, et islam Euroopa üle võtab, kuid ohtu näeb ta selles, et Saksamaa ja Prantsusmaa julgeolekusüsteemid ei suuda rünnakuid ennetada ega juudikogukonda kaitsta.

Antisemitismi kasvu ühe põhjusena näeb ta seda, et sisserändajad on Euroopasse kaasa toonud oma piirkondlikud konfliktid, eriti Araabia-Iisraeli vaenu võtmes. Islamiäärmuslus on saanud tuge ka vasakpoolsete antisionistlikust mõtteviisist. Araabia ekstremistid leidsid juba eelmisel sajandil ühise keele äärmusvasakpoolsetega nagu Action Directe Prantsusmaal, RAF Saksamaal, Punased Brigaadid Itaalias.

Euroopasse tulnud moslemite radikaliseerumise ühe põhjusena toob professor välja, et Lääs vaatab kõiki inimesi vaid tööjõuna, püüdes poputamisega kinni maksta ka seda, kui nad ei suuda võõraid integreerida. Michael Wolffsohni sõnul oli 1970. aastatel Türgist Saksamaale saabunud immigrantide laine küllaltki ilmalik ja rohkem Läänega sobinduv, praegused tulijad aga on sellest kaugel, sest nende taust on vaenulikult religioosne.

Professori sõnul oli eelmisel aastal Euroopas ligi 1500 antisemiitlikku õigusrikkumist ja rünnakut, 90 protsendi puhul on viidatud paremäärmuslaslastele, kuid see pilt on täiesti moonutatud. Tema hinnangul on Prantsusmaa Rahvusrinde ning Saksamaa AfD ja Pegida seisukohad küll kohati ekstremistlikud, kuid mitte juudivastasele  vägivallale kutsuvad. Külla aga varjatakse moslemite kuritegusid sageli näiteks Araabia-Iisraeli vastuolu sildi all ehk siis islami tõelist antisemitismi varjates.

“Ma tean, et paljud juudid soovivad emigreeruda või mõtlevad sellele. Nad on palju nooremad kui mina ja ütlevad, et nad lähevad Iisraeli oma laste pärast, keda kiusatakse koolides ja lasteaedades. Ütlen ilmselgelt ja ühemõtteliselt: oht juutidele ei tule Saksa perekondadest, kus vanemad valivad AfD-d, selle lükkan ma kindlalt tagasi — oht pärineb moslemirühmadest,” ütleb Michael Wolffsohn, nentides, et immigratsioonivastase erakonna valijate seas on juute kindlasti enam kui üks.

Ka Prantsusmaalt on tulnud signaale, et sealne juudikogukond väheneb väljarände tõttu kiiresti, sest ka seal on kokkupõrked radikaalse islamiga sagenenud.

Allikad: Neuen Zürcher-Zeitung (NZZ), kansalainen.fi