Kuigi ministeeriumi ametnikud üritavad ajada kelbast, et aktsiiside tõus erilist mõju hindadele ei avalda, on tegelikkus muidugi teine – aktsiiside tõus koos käibemaksu tõusuga annab kõvasti tunda.
1. mai aktsiisitõusudest suurema mõjuga Eesti elukallidusele saab olema juuli alguses toimuv bensiiniaktsiisi ja käibemaksu üheaegne tõus, rääkis ETV hommikusaates “Terevisioon” Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai.
“Kui maksud tõusevad, siis maksab selle kinni tarbija,” tõdes Kattai. “Tõsi on see, et viimastel aastatel on Eesti hinnatase nii kõrgeks tõusnud, et ka see väike lisakulu on paljudele inimestele tuntav,” lisas ta.
Kattai märkis, et energiahindade tõusud kanduvad alati teistesse hindadesse üle. “Bensiini aktsiisitõus koos käibemaksutõusuga juulist saab olema tuntav, kuskil kuus senti liitri kohta ja see on juba märgatav,” ütles Kattai.
Eesti hinnatase on viimastel aastatel kasvanud üle 40 protsendi ja selle lisandub tänavu veel viis-kuus protsenti tõusu.
Alates 1. maist tõusid elektri, diislikütuse, maagaasi, vedelgaasi, kerge kütteõli, raske kütteõli ja maagaasi aktsiis. Bensiiniaktsiis jäi veel endiseks, ent tõuseb alates 1. juulist viis protsenti ning järgmisel kolmel aastal veel viis protsenti aastas.
Praegu 22 protsendi tasemel olev käibemaks tõuseb 1. juulist 24 protsendile.
Rahandusministeeriumi kinnitusel polevat aga aktsiisitõusude kogumõju märkimisväärne ja inflatsioon kasvab nende tõttu väidetavalt umbes 0,03 protsendi võrra.
Samas, kui enne oli elektri aktsiis 1,45 eurot megavatt-tunni kohta, siis neljapäevast on see 2,1 eurot ehk määr tõuseb 45 protsenti.
Maagaasi aktsiis tõusis 18 protsenti. Üle 20 protsendi suurenes ka vedelgaasi aktsiis. Diislikütuse aktsiis kerkis seitse protsenti.
Allikas: ERR