Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Allar Jõks: ühiskonnale etendatakse valitsuse vahetust ministrite vahetamisena

-
04.07.2022
Allar Jõks meediaga vestlemas.
© Uued Uudised

“Eile möödus 30 päeva Keskerakonna ministrite ametist vabastamisest. Peaministri nähtav soov on kokku panna uus koalitsioon, mitte jätkata vähemusvalitsusena.

Kui peaminister oleks teatanud PS § 89 kohaselt tagasiastumisest ja vabariigi president oleks talle teinud ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks, siis oleks peaministrikandidaat pidanud esitama neljateistkümne päeva jooksul Riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta ja seejärel seitsme päeva jooksul esitama valitsuse uue koosseisu riigipeale ametisse nimetamiseks.

Seega näeb põhiseadus ette maksimaalselt 21 päeva peaministrikandidaadile valitsuse moodustamiseks.
Kui selle aja jooksul valitsust ei moodustata, teeb vabariigi president ettepaneku teisele peaministrikandidaadile.

Praegu etendatakse aga eestimaalastele valitsuse vahetust ministrite vahetamisena. Tulemusena puudub sellel protsessil igasugune ajaline piir ning vabariigi presidendilt on võetud võimalus pakkuda valitsuse moodustamise õigust kandidaadile, kes suudab valitsuse kokku panna põhiseaduses ettenähtud ajaraamides.

Öeldakse, et kuni Riigikogu valitsust “usaldab” ehk kuni ei umbusalda, on kõik kombes ja muretsemiseks pole põhjust.

Sellisel lähenemisel on kaks aga. Esiteks algab järgmine korraline Riigikogu istungjärk, kus umbusaldust saaks avaldada, septembri teisel esmaspäeval.

Jah, erakorralisi istungjärke on ka võimalik kokku kutsuda. Aga RKKTS § 76 kohaselt on erakorralisel istungjärgul Riigikogu otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole Riigikogu koosseisust. Raske on ette kujutada, et RE, SDE ja Isamaa sooviksid osaleda erakorralisel istungjärgul, kus arutataks umbusalduse avaldamist läbiräägitavale valitsusele.

Teiseks peab põhiseaduse järgi käituma ka juhul, kui mis iganes kaalutlustel mitte ühelgi parlamendierakonnal ei esineks soovi valitsusele umbusaldust avaldada.

Kui politseinik tänaval röövimist pealt nähes tegevusetu on, kas siis see tähendab, et riik “usaldab” õigusrikkujat?

Vabariigi president on selles küsimuses ainus, kellel on nii õigus, kui ka kohustus selline “riigiõigusliku kummi venitamine” lõpetada.”

Allar Jõks, endine õiguskantsler

Allikas: sotsiaalmeedia