Amazon kehtestas reegli, millega peatatakse selliste raamatute müük, mis sisaldavad ettevõtte arvamuse järgi „vihakõnet“. Uuest reeglist avalikkust ei teavitatud ja see tuli välja alles pärast seda, kui Amazon võttis müügist maha transsoolist ideoloogiat kritiseeriva raamatu.
Selgusetuks jääb, mida peab Amazon silmas nn vihakõne all. 2017. aastal läbiviidud küsitlus näitas, et ameeriklased mõistavad vihakõne all väga erinevaid asju. Mõned tehnoloogiahiiud defineerivad seda kõnena, mis halvustab inimest tunnuste põhjal nagu rass, sugu ja seksuaalsed eelistused. Kuid siseringi andmetel ei tea ettevõtted sageli täpselt, kust jookseb piir, nihutades seda pidevalt, ja vähemalt osadel juhtudel ignoreeritakse neile poliitiliselt sobivate ideoloogiate puhul reeglite rikkumisi.
Amazoni enda väitel müüvad nad väga erineva sisuga raamatuid, ka selliseid, millega igaüks ei nõustu. „Kuid me jätame endale õiguse mitte müüa teatud sisuga raamatuid, nagu on kirjas ka meie raamatute sisujuhendis. Kõik edasimüüjad teevad valiku, milliseid raamatuid nad müüa soovivad ja me ei suhtu otsuse langetamisse kergekäeliselt,“ seisis Amazoni kirjas Epoch Timesile. Väidetavalt oli reegleid muudetud möödunud aasta augustis ja kliente sellest ei teavitatud.
Varasemalt oli Amazon juba keelanud toodete müümise, mis õhutavad või kiidavad heaks viha ja vägivalla mis tahes isiku või rühma suhtes, kuid see ei kehtinud raamatute kohta. Uus reegel ütleb: „Me ei müü teatud sisu, sealhulgas sisu, mis on meie arvates vihakõne, propageerib laste väärkohtlemist või seksuaalset ärakasutamist, sisaldab pornograafiat, ülistab vägistamist või pedofiiliat, propageerib terrorismi või muud materjali, mida peame ebasobivaks või solvavaks.“
Veebruari teises pooles võeti müügist maha Ryan Andersoni raamat „When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment“. Mingit selgitust Anderson raamatu keelustamisele Amazonilt ei saanud. „Nädal hiljem eemaldati mu raamat ja Amazon keeldub endiselt selgitamast, millise reegli vastu raamat täpsemalt eksib (pärast kolme aastat, mil raamat oli müügis ja ei rikkunud ühtegi reeglit),“ kirjutas Anderson 26. veebruaril Twitteris.
Raamat väidab, et end teisest soost tundvate inimeste suunamine soomuutmise protseduuride läbitegemisele on ajendatud pigem ideoloogilistest kaalutlustest kui usaldusväärsetest meditsiinilistest soovitustest. Raamat kadus müügilt umbes samal ajal, kui Anderson avaldas New York Postis artikli, milles kritiseeris Bideni administratsiooni otsust lisada seksuaalne sättumus ja soodientiteet 1964. aasta kodanikuõiguste seadusega kaitstud kategooriate alla.
Sooideoloogia ja transsoolisus on muutunud vasakäärmusliku ja nn progressiivse poliitika üheks keskseks teemaks. Transsooliste probleemid seotakse kokku kvaasimarksistlike teooriatega, mis jagavad ühiskonna „rõhujateks“ ja „rõhututeks“, lähtudes seejuures omadustest nagu rass ja „sooline identiteet“.
Allikas: Epoch Times