Ideoloogiline inimõigusühendus Amnesty taunis EL-i ja Liibüa migrantide tagasivõtulepingut, unustades, et ränne läbi ohtlike paikade tähendab migrantide endi võetud riski ning ka “inimõiguslastel” on hädade tekkes oma roll.
Euroopa Liidu ja Liibüa kokkulepe, mille kohaselt Euroopasse pääseda üritavad migrandid saadetakse tagasi ja neid hoitakse “põrgulikes tingimustes”, tuleb lõpetada, märkis inimõigusorganisatsioon Amnesty International kokkuleppe viiendal aastapäeval.
Amnesty andmeil on viie aasta jooksul saadetud üle 82 000 inimese tagasi Liibüasse, kus neid ootavad “meelevaldne kinnipidamine, piinamine, julmad ja ebainimlikud kinnipidamistingimused, vägistamine ja seksuaalne vägivald, väljapressimine, sunnitöö ja kohtuvälised tapmised”.
2016. aastal sõlmitud kokkuleppega osutab EL rahastust ja abi Liibüa rannavalvele, kes migrantide paadid kinni peab ja tagasi Liibüasse toimetab, vahendab BNS.
Amnesty ei võta arvesse palju asju. Esiteks, Liibüasse minejad ei tule üldjuhul otse sõdivatest maadest (enamik on majandusmigrandid), neil jääb teele ette turvalisi paiku, aga nad lähevad teadlikult ebaturvalisse sõdivasse Liibüasse, et sealset korralagedust enda huvides ära kasutada.
Teiseks, ka inimkaubitsejate ootamine Liibüas on sama ohtlik kui hilisema merelt tagasitoomise järel ootav saatus kinnipidamiskohtades, kus suure osa vägivallast kaitsetute kallal korraldavad mitte valvurid, vaid teistest gruppidest pärit migrandid. Kolmandaks – kui nad tahavad pärast ebaõnnestunud katset kodumaale tagasi pöörduda, siis ilmselt neid ei takistata.
Amnestyle ei meeldi, et Liibüa rannavalve migrantide paadid kinni peab ja tagasi Liibüasse toimetab – kuhu nad siis tuleks toimetada? Otsida üksikuid vabaühenduste laevu või ise Itaaliasse toimetada? See pole rannavalve rida.
Lasta migrantidel Vahemere avarustele siirduda ja seal talvetormides uppuda? Siis poleks rannavalvel üldse mingit mõtet. Amnesty aga ei võta arvesse, kui paljusid inimesi on Liibüa, Tuneesia ja Maroko rannavalve kindlast uppumissurmast päästnud.
Vahemere paadiränne on kaasaegse maailma üks väärastunumaid nähtusi – Lääne liberaalid ja vasakpoolsed tunnistavad ainult neid tegevusi, mis lõpevad migrantide Euroopasse toimetamisega, kõik muu on nende arvates vale. Samas õhutab just nende endi tegevus üha uusi inimkaubitsejate paate kaldast lahti lükkama. Pole ülekohtune öelda, et ka Amnesty on vägagi süüdi selles, et inimesed üldse surmaretkedele lähevad.
UU