Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Analüüs: andmed kinnitavad valimistulemuste mõjutamist

-
19.10.2021
Valimiskast
© Uued Uudised

Tallinnas anti kokku 192 705 häält, neist 104 578 paberil ja 88 127 elektrooniliselt. Hakates vaatama erinevusi erakondade vahel, koorub välja huvitav pilt. Võime eristada selget mustrit – erakonnad, mis esindavad massimeedia agendat, saavad märkimisväärselt rohkem elektroonilisi hääli. Mida rohkem saab erakond massimeedias positiivset kajastust, seda suurem on e-häälte osakaal. Mida rohkem on erakonda massimeedias tõrvatud, seda väiksem on elektrooniliste häälte osakaal.

Valimissüsteemi manipuleerimise teemat käsitledes oleme keskendunud tarkvara turvalisuse teemale. Kuni süsteem on sõltumatult auditeerimata ning prohmaka-aldis, siis ei saa kahtlusi kinnitada ega ümber lükata. Nii et las see teema praegu olla.

Valimiste manipuleerimine on laiem nähtus kui pelgalt hääletuse protseduuri mõjutamine. Manipuleerida saab ka valijate aju. Graafikul on taoline nähtus selgesti näha.

Öeldakse, et terves kehas terve vaim. Samamoodi võime öelda, et laisas kehas laisk vaim. Inimesed, kes ei viitsi kord nelja aasta jooksul valimisjaoskonda kõndida, ei vaevu ilmselt ka kuigi palju mõtlema. Tarbitakse passiivselt seda infolaadset toodet, mida massimeedia lakkamatu voona produtseerib.

Kaubanduses tuntakse mõistet “emotsiooniost”. Emotsiooniostude ergutamiseks panevad kaupmehed kassade juurde igat masti nänni, mida enne väljumist kaasa haarata. Selline tehtud-mõeldud, pooleldi alateadlik liigutus.

E-valimiste süsteem teeb valimise kiireks, lihtsaks ja pealiskaudseks. Tulemused on näha: mida kergem valida, seda rohkem mõjutab massimeedia valimisi. Seda kergemini konverteerub massimeedia tahe valimistulemuseks. Tekib küsimus: kas valimise protseduuri järjest lihtsamaks ja hooletumaks muutmine on ikka see, mida me vajame?

Äkki oleks aeg samm tagasi astuda ja järele mõelda. Kas olulised toimingud peavad ükskõiksuseni lihtsad olema? Ehk võiks e-valimised jätta ainult nende tarvis, kes tõesti füüsiliselt kohale minna ei saa. Anda valimistele tagasi usaldusväärsus, väärtus, tähendus ja kaal, mis tõelises demokraatias peaks iseenesest mõistetav olema.

Karl Olaf Rääk, kolumnist