NB! See pealkiri on provokatiivne ja kontekstist välja rebitud, nagu teeb seda peavoolumeedia. Aga lugege ja veenduge ise.
Käimasolevas sõjas on arusaadavalt emotsioonid üle pea keemas, kuid kahjuks on adekvaatsuse selles hirmuhüsteerias kaotamas isegi seni pealtnäha normaalsed inimesed, sealhulgas mõned ajakirjanikud.
Et Eestiski õli tulle valada, on hakatud siin jahti pidama neile, kes ikka on kõige vähem eestlane ning igale väiksem väljaütlemine pööratakse pea peale, et veel rohkem segadust tekitada.
Ilmekas näide on Putini tegevuse analüüsimisel, kus täielikult on tabuks muudetud järeldus, et Putin tegutseb mõtestatult või muud sellist. Ei, üheselt peab kõlama tees, et Putin on hull. Justkui see rahustaks meid veidi. Kõige parem on teda ropendades sooja kohta saata. Aga, paraku, see ei aita sõja lõppemisel kuigi palju kaasa.
Kui Mart ja Martin Helme leidsid oma raadiosaate analüüsis, et Venemaa poolelt vaadates, et on käitutud läbimõeldult ja Putin pole hull, nagu enamikule meeldiks arvata, tekitas see tõdemus umbes samasuguse tormi veeklaasis nagu USA endise presidendi Donald Trumpi väljaütlemine, kus ta hindas Putini poolt vaadates sündmuste käiku ettearvatavaks ja isegi geniaalseks.
Nagu ärevust veel vähe oleks, keerasid meediakanalid oma pealkirjade ja rõhuasetustega loomulikult kõik pea peale.
Soome Turu ülikooli psühhiaatriaprofessor Jyrki Korkeila on Putini esinemisi jälginud, kirjutab iltalehti.fi. “Paljud võivad arvata, et ta on nüüd hulluks läinud. Tegelikult on nii, et kui sul on psüühikahäire, siis oled sa tegutsemisvõimetu.” Korkeila sõnul tundub Putini käitumine äärmiselt sihikindel ja isegi vihane. Korkeila ei usu, et Putini isiksus on täiesti muutunud: ta on sama inimene, kes varem, aga ta ei näitle enam, et endast head muljet jätta.
Muide, Delfi tsiteerib oma pikemas käsitluses Putinist CNNi riikliku julgeoleku analüütikut Beth Sannerit, kes ütles: „Putin ei ole hullumeelne. Pigem on praegu väga emotsionaalne selle tõttu, mida ta kavatses ette võtta … ja ta on olnud väga, väga isoleeritud, mis lisab sellele emotsionaalsele tundele veel lisa. Aga ma ei usu, et ta on hull.”
Millest me räägime? Kui asjale kainema pilguga otsa vaadata, siis me näeme, et suhtumine oleneb väljaütlejast. Isegi nüüd, sõjaajal.
Täna ütles Eesti Ekspressi (endine) ajakirjanik, ajaloolane Andrei Hvostov Vikerraadio hommikuprogrammis, et „Putin on nutikas“. Loomulikult ei kiitnud ta sellega agressorit, nagu ei teinud seda ei Helmed, ei Trump ega Senner, vaid lihtsalt sedastas olukorda selles vaates. Analüüs ei ole ühestki otsast heakskiitmine.
Siinkohal ei võta meedia ega mõni valitsuspoliitik näppu viibutada, ütleja on „oma“. Küll leiavad Ekspressi ja Eesti Meedia tähenärijad „skandaale“ kõikjal mujal, mis seotud rahvuskonservatiividega.
Näiteks hakati uurima, miks osadel poliitikutel pole Facebooki profiilipildi all Ukraina lipuvärve. „Halloo!“ hüüataks selle peale Kaja Kallase kombel. „Millega te tegelete?!“
Meid ähvardab maailmasõda, me peaksime jagama inimestele informatsiooni, kuidas käituda ohu korral, jagama emotsioonideta teavet, aga me otsime sita seest rosinaid. Või vastupidi.
UU