Pole võimalik! On küll!
Aastate eest oli käibel tõestisündinud lugu sellest, kuidas sügise saabudes ja ilmade külmenedes oli keegi vanem naisterahvas pannud Kristiine keskusest pihta kindapaari – odavad, kuid siiski. Turva ei maganud ja pea 70 aastane kodutu naine väänati põrandale, protokollid ja kuna ta oli miski söögi riiulite vahel kohapeal manustamisega juba eelnevalt vahele jäänud, siis mõistis kohus ta paariks kuuks reaalselt kinnimajja.
Kujutage nüüd ette, et ta oleks kohtus öelnud: „Leidsin, et kehtivat seadust pole mõistlik täita!“? Ilmselt oleks ta ka psühhoneuroloogiahaiglasse uuringutele saadetud – äkki on simulant?!
Huvitav, kus on see piir meie ühiskondlikus hierarhias, millest ülalpool võib aga täiesti vabalt ja sanktsioone kartmata seda täiesti loomulikuna kõlavalt mitte ainult välja öelda, vaid ka nii talitada?!
Loeme „Õhtulehte“:
Siinkohal oleks mõistlik ära tuua üks terve lõik:
„Õhtulehele selgitasid liikide kaitsega seonduvat keskkonnaameti liigikaitsebüroo juhataja Marju Erit ja keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna nõunik Kadri Alasi. Nende sõnul on häda pigem seaduses kui nende töös. „Kõik, mis on vähegi mõistlik, selle me teeme ära, aga seadus võiks olla paremini sõnastatud,“ rääkis Erit. „Ükski kohtuotsus pole meile ette heitnud, et kuulge, miks te pole 100% midagi kaitse alla võtnud. Sisuliselt saavad ka kohtunikud aru, et see on õige lähenemine. Seaduse sõnastus on jäik.“
Tuleb välja, et seaduses on mõistlik osa ja seda võib täita. On aga mittemõistlik ja segane, millest võib sanktsioone kartmata mööda vaadata. Ei olnud ju ükski kohtuotsus ka Kristiine keskuses vahele jäänud naisterahvale ette heitnud seda, et just Kristiine keskuses ei tohi virutada ja kinnastest pole eraldi üldse kuskil seaduses midagi mainitud. Lisaks – saavad ju sellest aru ka kohtunikud ise…
Kui MEM kohviku omanik oleks politseinikele öelnud, et seadust pole põhimõtteliselt mõtet täita – milline oleks olnud siis reaktsioon eeskätt peavoolu ajakirjanduse ja kõikvõimalike propagandistide poolt?!
Kuid – meil on pretsedent otseselt olemas pretsedent, milles kui mitte ei kutsuta üles, siis vähemalt õigustatakse seaduse täitmata jätmist ja võib olla kindel, et mingeid tagajärgi see kaasa ei too.
Andres Raid, ajakirjanik