Saksamaa väljaanne Der Spiegel avaldas analüütikute seisukoha selle kohta, mis saab siis, kui Venemaalt pärit gaasile „Halt!“ öeldakse. Jõutakse järeldusele, et Euroliidu sõltuvuse vähendamine vene gaasist on võimalik ühel tingimusel. Nulli saavutamine on võimalik, kui gaasist loobutakse… mitte kohe.
Kokku on vaja hoida 300 TW/h looduslikku gaasi (ligi 30 miljonit kuupmeetrit) ja see on umbes kolmandik Saksamaa aastasest gaasivajadusest. See on aga võimalik vaid siis, kui osa tarbijaid panevad lihtsalt tarbimise seisma, see tähendab mastaapseid katkestusi keemiatööstust ja ka tsemendivabrikuid, mis tuleb lihtsalt seisma panna.
See puudutab ka gaasil töötavaid elektrijaamu ja see katkestus peaks kestma terve juulikuu. Veelgi enam – 80% hoidlate täitmiseks 1. novembriks tuleb katkestus teha veel ka oktoobris.
Praegune EU plaan näeb ette gaasist loobumise 67% ulatuses 2022. aasta lõpuks, meie valitsuse tänane ja seni ilmnenud kompetents võimaldab aga oletada, et meil ei tehta üldse mingeid tõsiseid ja riiklikus mõttes tasuvaid plaane üleüldse ja sellekohastes sõnavõttudes peetakse silmas vaid ameti säilitamise perspektiive.
Helsingin Sanomat vahendasid soomlastele, et kogu energiabilansist moodustab vene gaas vaid 5% ja ka seal on räägitud gaasi osatähtsuse vähendamisest. Paraku on Soomes gaas ka tööstuse tooraineks ja sellega on juba suurem mure ja siin tuleb ilmselt lihtsalt tootmist vähendada.
Muide, Neste on oma Porvoo tehastes juba katsetanud propaani kasutamist maagaasi aseainena ja firma peadirektori Peter Vanackeri sõnul olid need edukad. Ja siiski on maailma toimetuleku kaart ümber joonistumas, The Washington Posti väitel on Euroopa üsna käpuli.
Vähemalt Saksamaal mõeldakse selle üle ja samuti saab see Euroopa majandusvedur endale ühtteist lubada, ehkki rahvas ei pruugi neid meeletuid hinnatõuse ära seedida, meil seda muret ei ole – siinset rahvast ei kohuta ka 100%lised hinnatõusud…
Saksa väljaande Handelsblatt hinnangul elab Saksamaa niikuinii praegu inflatsioonišoki tingimustes. Toiduainete hinnad tõusid rohkem kui 6%, värske juurvilja hind on tõusnud juba rohkem kui 14% ja taimeõli 17%. GfK andmetel arvab 85% rahvast, et hinnad tõusevad tänu sõjale veelgi. Sama vägagi noteeritud firma analüüsidele toetudes väidetakse, et tarbimiskliima indeks langeb 26,5 punkti võrra ja peapõhjusena tuuakse välja just hinnatõus.
Föderaalne Statistikabüroo Destatis andis teada, et aprillis oli inflatsioon jõudnud juba 7,4%-ni ja see on paljude aastate tipptulemus.
Ühendriikides on inflatsioon umbes samal tasemel ja häirekellad löövad juba ammu, meil on vastav näitaja 19(!!!)% ja kiiret pole kuskile, sest valitsus saab suurepäraselt hakkama, sest tema juhtimisel läheb kõik kuidagi kiirelt ülesmäge – hinnad, inflatsioon ja seejuures ka rahva rahulolu kõige sellega – mis imeline rahvas see on?!
Andres Raid, ajakirjanik