Aastalõpu “Poolkuus” prognoosisime muuseas ka Kersti Kaljulaiu debüüdi käekäiku uuriva ajakirjanduse väidetava lipulaeva meeskonnas ERR-is. Kahjuks osutus prognoos tõeseks ja ajakirjanikuks olemise ettevalmistus, õigemini selle puudulikkus, sai saatuslikuks.
Kaljulaiu profaanlus ilmnes juba Utilitases, kuid jätame selle. Mida me teada saime? Kõigepealt seda, et praegune elektrihind on… odav! Kuis nii!?
Räägiti Paldiski energiajaamast, kus vesi pumbatakse odaval ajal üles, kallil lastakse alla tagasi ja saadakse elekter. Hinnast – kogu ettevõtmine maksab prognooside kohaselt 600 miljonit, kümnendik sellest ehk 60 miljonit on juba eraldatud.
Euroopa rohelist raha saadakse ka – kuis siis muidu, sest Brüsselis on raha jagamisel kaalukas sõna öelda Maive Rutel, kelle poeg Paldiski projekti veabki. Juhus?! Selle 600 miljoni eest saadakse 12 tunni jooksul 500 megavatti ja kui kujunevat elektrihinda vaadata, siis näib praegune hinnatipp tõesti soodsana välja.
Lisaks – ega see jaam pole ju midagi sellist, mis pannakse püsti ja hooldust ei nõua! Pumbad ja muud lugematud lisaseadmed vajavad hooldust ja aeg-ajalt väljavahetamist, see maksab aga juba ja mitte vähe, see summa tuleb 600 miljonile juurde ja tõstab sealt saadava elektri hinda veelgi.
Ajakirjanik Kaljulaid neid küsimusi ei esitanud, võib olla ei näinud režiiplaan seda ka ette?! Äkki võtaks appi virtuaalreaalsuse prillid ja kannaks neid kogu aeg, sest siis on kõik ilus ja roheline, kogu ilm ja olemine pandeemia- ja küsimustevaba?! Hollandis on esimene samm juba astutud: vaktsineerimise ajaks soovitab terviseminister de Jonge just nimelt virtuaalprille ja mured kaovad!
Miks mitte neid üldse kogu aeg koos maskiga kanda?!
Meie teadlaskond on avastanud sellegi, mida meie esivanemad sajandeid tagasi teadsid ning vastavalt ka käitusid ja mis on näiteks Ameerika mandri põliselanike kogu elufilosoofia alus – see on harmoonia ümbritseva keskkonnaga! Loeme: „Kaugemasse tulevikku vaatavalt paistab ühe aruka suunana aga tõdemus, et inimliik peab tegema ümbritseva keskkonnaga koostööd – nn sümbiotseen“.
Samast saab lugeda aga midagi sellist, millele ei ole võimalik vastu vaielda, lõpuks ometi! „…tõttu ütleb TLÜ professor Peeter Selg oma poliit-teoreetilistes teadustöödes tabavalt – me peame jõudma valitsemise nurjumistest hoopis nurjumiste valitsemiseni“. Seni aga paistab Stenbocki asukate käitumisest välja seegi, et ei tehta vahet ei haldamise, juhtimise ja valitsemise vahel! Ja siis juhitaksegi juhitamatut ja valitsemine millegipärast ikka ja jälle nurjub.
Aga võib-olla ei võimaldagi aju paremat sooritust, sest mitte Covid, vaid fast-food on oma töö ajukurdude vahel edukalt sooritanud – mingit fooliummütsi pole vajagi! Asjal on tõsi taga, kui tõsiteadust uskuda, kaege ise! Kiirtoit on dementsusega otseses seoses.
Tulles energiakandjate hindade juurde tagasi, siis mainis saksa väljaanne Welt veidi isegi uduselt võimalusele, et kaks vägevat jagasid omavahelise tehingu käigus ära maailma gaasituru… Varem saatis USA oma gaasi põhiliselt Aasiasse, praegune hind võimaldab kasumit ka Euroopast saada ja unustage ära igasugune vendlus ja sõprus seal, kus liiguvad miljardid.
Ja veel detailike, mille unustab nii ERR kui ka muud väljaanded – gaasi kõrget hinda ei määra mitte Gazprom, vaid Euroopa börs ja seda nõudsid kategooriliselt just Brüsseli ametnikud. Kas siis Bideni huvides „vä“?!
Kokkuvõtteks – Kersti Kaljulaid kukkus ajakirjanduslikus plaanis oma debüüdiga läbi, kes talle selle miini ette lükkas?!
Andres Raid, ajakirjanik