Huvitav, kas tegemist on lihtsalt retoorilise küsimusega, kui tunda huvi, kas meinstriim eksitab lugejat meelega või on tegemist süstemaatiliste eksitustega?
„Õhtuleht“ annab meile teada, et Putin on nii Macroni kui ka Scholzi hoiatanud. Originaalis paraku mingit hoiatamist ei olnud, küll aga juhtis Vladimir Putin mõlema nimetatu tähelepanu sellele, mille toob kaasa Ukraina jätkuv relvastamine. Samas räägitakse meile sellest, et VP on avaldanud soovi astuda Ukrainaga läbirääkimiste laua taha. Originaalis taas midagi sellist paraku ei ole – mingit sellekohast soovi VP ei väljendanud.
Millest meil aga ei kirjutata?! Meie naabruses on algamas suured manöövrid NATO egiidi all ja üks pikantne seik on sel puhul ka välja toodud – nimelt võtab neist õppustest osa Rootsi ja Soome kõrval ka Türgi, kelle seisukoht Rootsi ja Soome NATO liikmelisuse osas on siiani muutumatu.
Bloomberg annab teada, et suvel on oodata laialdasi elektrikatkestusi üle maailma ja seda eriti Euroopas. Ühendriikides on 11-s osariigis regiooni 15-st, kus opereerib sõltumatu süsteemioperaator Midcontinent Independent System Operator (MISO), oodata katkestusi. MISO teenindab umbes 42 miljonit inimest ja annab teada, et Kesk-Lääne jaoks on olukord halb. Selline konstanteering on sealkandis esmakordne.
Texases jäid veebruaris tänu külmale ja tugevale tuulele miljonid elektrita ja energiadefitsiit pole kuskile kadunud. Võrguoperaator Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) ei suutnudki selgitada põhjust, miks lülitusid hiljuti välja tervelt kuus elektrijaama ja ühe põhjuse siiski leidsid – inimesed lülitavad liiga tihti sisse konditsioneerid!
Euroopas on asi veel palju hullem ja neis tingimuste on meie valitsuse sisuline tegevusetus täiesti arusaamatu.
Ja veel ühest konfliktist, millest meil keegi teada ei anna. (Toimetus lisab värske uudise: Ukraina ekspresident, erakonna Euroopa Solidaarsus juht Petro Porošenko sai loa ületada Ukraina piir, et osaleda Rotterdamis toimuval Euroopa Rahvaerakonna suurkogul ja tippkohtumisel, teatas korrakaitseallikas esmaspäeval.)
Ukraina eelmine president Pjotr Porošenko püüdis suisa kahel korral ületada riigi läänepiiri kavatsusega minna NATO assambleele, kuhu ta olevat kutsutud. Piirivalve endist presidenti üle piiri ei lasknud ja veelgi enam – alustas menetlust seoses sellega, et Porošenko olevat rikkunud liikluskorda ja sõitnud vastassuuna vööndis teistest järjekorras seisnutest mööda.
Vastasseis on tegelikult endise ja praeguse presidendi vahel terav ja põhimõtteline. 2019.aastal ütles Zelenski oma oponendile nii – „ Ma pole teie oponent. Olen teie kohtuotsus“.
Praegu on ekspresidendi kohtuasjad endiselt üleval ja süüdistused on tõsised – seal on muuhulgas nii terrorismi rahastamine ja riigireetmine. Neid vastuolusid ja mitte ainult neid tasuks sealseid arenguid jälgides silmas pidada.
Muide, Ukrainas on praegu arutusel uus seadusandlus, mille kohaselt Poola kodanikud saaksid Ukraina territooriumil eriõigused – nad saaksid ka riigisaladuse load ja isegi õiguse kohut mõista. Lühidalt – kui Duda andis teada piiride kadumisest kahe riigi vahel siis tuleb seda ilmselt käsitleda Poola pehme laienemisena oma hiilgeaegade piiride poole.
Meil on õnneks lihtsam – õnnetu on vaid R-Kioski personalijuht, kes tunneb kaasa keeleinspektsioonile, kes peab järgima seaduse täitmist – tuleb välja siis nii, et on kontingent, kelle suhtes seadus ei kehti?!
Andres Raid, ajakirjanik