Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Anti Poolamets: “Kas väljaanded on tõeliselt sõltumatud ja objektiivsed, kui nad saavad valitsuselt rahalist tuge?”

-
09.01.2024
ANTI POOLAMETS

Eilsel riigikogu istungil vastasid ministrid mitmele arupärimisele. Arupärimisele ajakirjandusväljaannete sõltumatuse ohustamise kohta oli vastust andmas kultuuriminister Heidy Purga (Reformierakond). Olgu mainitud, et sellekohase arupärimise esitasid EKRE fraktsiooni liikmed Anti Poolamets ja Varro Vooglaid juba läinud aasta märtsis.

Anti Poolamets kõneles selle arupärimise sissejuhatuseks: „Kui riik toetab ajakirjandusväljaandeid, siis võib alati küsida, kas ennast sõltumatuks nimetav ajakirjandus on tegelikult ka sõltumatu või on ta seotud rahastajaga – kas või psühholoogilise tänulikkuse mõttes. Ja kui valitsus rahastab suuremaid ajakirjandusväljaandeid, võib see mõjutada avalikkuse usaldust meedia vastu. Inimesed võivad täiesti põhjendatult küsida, kas väljaanded on tõeliselt sõltumatud ja objektiivsed, kui nad saavad valitsuselt rahalist tuge.

Võtame kas või venekeelsed väljaanded. ETV+, ta on avalik-õiguslik kanal, ERR‑i nõukogu endise liikmena võin tunnistada, et on paremaks läinud, aga kvaliteet jätkuvalt jätab minu hinnangul soovida. Kui eraväljaannete juurde minna, siis on muidugi ka küsimusi, et milline on nende sisuline kvaliteet pärast valitsuselt rahastamise saamist ja kas see ei või mõjuda arvamuse ja hinnangute kallutamise ja ostmisena.

Ja küsimuste hulgas esimene: Kas te olete Vabariigi Valitsuse liikmena neist ohtudest teadlik? Kas Vabariigi valitsus kavatseb jätkuvalt rahaliselt toetada erameedia väljaandeid? Ja millised on need spetsiifilised põhjused? Me saame aru, et on Ukraina sõda ja meil on vaja objektiivset teadmist. Mina isiklikult ei välista, et meil on vaja toetada näiteks välisinfo saamist, sellepärast et see on üks kallimaid valdkondi pidada välismaal korrespondente, aga sellegipoolest on küsimusi ka välisinfo objektiivsuses.

Delfi Meedia venekeelne pool. Ma ei saa aru näiteks, miks seal töötavad Venemaalt tulnud ajakirjanikud, kes ei tunne Eesti olusid, samal ajal kui meil on suurepäraseid Eesti vene ajakirjanikke, nagu Ivan Makarov, keda on Eesti väljaannetest välja söödud. Tšeljabinski ajakirjanikud tulevad Eestisse ja kehtestavad ennast siin meie poolt rahastatud, toetatud väljaannetes ja eestimeelsed Eesti ajakirjanikud süüakse meediast välja. Paradoks!“