Neljapäeval toimus Riigikogus Keskerakonna poolt algatatud riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine, mille koalitsioon mõistagi põhja lasi. Rahanduskomisjoni poolt rääkinud Maris Lauri ajas sedavõrd rumalat juttu, et see pani EKRE fraktsiooni saadiku Anti Poolametsa pead vangutama.
Anti Poolamets: “Head Riigikogu liikmed! Head Eesti kodanikud! Maris Lauri ettekanne hämmastas mind mitme koha pealt, kas või selle koha pealt, kuidas ta võrdles meid seitsmeaastaste lastega, kes esitavad küsimusi selle riigieelarve kohta. No üks nendest seitsmeaastastest lastest on näiteks riigikontrolör, kes tegi põhjaliku ülevaate ja leidis ka täiesti jahmatavaid vigu ja ebatäpsusi riigieelarvest ning vastuolusid riigieelarves ja seletuskirjas. Ehk siis sellist kriitikat, millega te isegi olete kursis, sest te enda ettekandes ütlesite, et tegu on tõesti keerulise materjali, riigieelarve on suur, võib-olla tulebki leppida sellega, et mõned vead lipsavad sisse nii suure materjali puhul. Aga ei, te lihtsalt panite paika kõik ühe hoobiga, et need on alaealised, kes ei saavat sellest materjalist aru. Et sellist materjali ei saa alaealistele sobivaks kirjutada.
Siis jätkame selle ühe alaealise jutuga, kes esitab küsimusi, nimelt riigikontrolör Janar Holm. Tsiteerin tema seisukohti. Ta ütles: “Näiteks kliimaministeeriumi valitsemisala tulemusvaldkonna “Keskkond” eelarve on seletuskirja järgi 75 miljonit eurot suurem kui riigieelarves. Tulemusvaldkonna “Transport” eelarve on seletuskirja järgi seevastu 70 miljoni euro võrra väiksem kui riigieelarves. Riigieelarve ja selle seletuskirja arvud investeeringute osas klapivad 11st valitsemisalast seitsme puhul.”
“Aga näiteks ka finantseerimistehinguid arvestati 2023. aasta riigieelarves 121,7 miljoni euro ulatuses tegelikkusest väiksemana. Eelnevast eelarveaastast ülekantava raha hulga suurenemisest ja teadmatusest, miks on raha kasutamata jäänud, on varem juba omajagu juttu olnud.”
Need on üksikud näited. Värske näitena see müstiline 100 miljonit, mis leiti nagu kivi alt. Tunnistage siis ometigi, et see on kummalisest kummalisem! Aga tore ju, kui raha leitakse. Ometigi. Peaasi, et seda ära ei kaotata.
Janar Holm andis ikkagi väga karmi hinnangu olukorrale, kus me ei näe läbipaistvuse mõttes, kuhu raha läheb. Ta küll kinnitas, et otseseid vargusi ei ole kindlaks tehtud, need on eraldi rubriik, aga väga raske on aru saada, kuhu miski läheb, ja paljusid asju tuvastatakse tagantjärgi.
Riigikontrolör märkis, et ehkki oleme sõnades nimetanud riigieelarvet tegevuspõhiseks ning sidunud riigi raha kasutamise tulemustega, näitab Riigikontrolli analüüs, et Eesti riigi rahakasutuse efektiivsust pole õnnestunud seeläbi suurendada.
Samamoodi jätkas ta, et viimaste aastate jooksul on probleemidele seoses paljude riigieelarve läbipaistmatuse probleemidega viidanud peale Riigikontrolli paljud teised – president, õiguskantsler, ettevõtjaid, analüütikud, ajakirjanikud ja ka mõned teemast tavapäraselt rohkem huvitunud Riigikogu liikmed. Sellele kriitikale vastusena on riigieelarve seaduse tasandil täiendatud ning seletuskirjad ka sisukamaks muudetud. Näete, on võimalik. Kui te võtate omaks puudused, on võimalik.
Aga teie põlglik suhtumine küsijatesse ja eelnõu esitajatesse teemal, milles puhul on selge, et elevant on toas, on täiesti arusaamatu. Sama arusaamatu nagu teie panus tsensuuri kehtestamisele ja Eesti põhiseaduse rikkumisele kõige kõrgemalt positsioonilt, justiitsministrile ja selle järjekindel õigustamine. Kusjuures me näeme, et see jõhker tsensuur, mida rakendati sotsiaalmeedias, on ammu paljastatud.
See on ka paljastatud sotsiaalmeedias. Ja sotsiaalmeediagigandid on selle omaks võtnud, viimati Mark Zuckerberg. Samamoodi …, kõik need tsensuuri tegevused on paljastatud dokumentaalselt või siis lausa juhtkonna tasemel omaks võetud. Ja siinsamas puldis rääkisite te oma … Kuidas te seda nimetasitegi, kräpiks või? Päris arusaadav ei ole, aga ma aiman, millest te rääkisite selles uuseesti keeles. Teie tõite kräpi siia, teie tõite tsensuuri seaduse siia. Ja asi on nii tõsine, et kui rahvusvaheliselt alustatakse selle hiiliva autokraatia vastu võitlust uue lainena, selle tsensuuri vastu, mida teie siia pulti tõite, siis kuidas ma saan teie muidki arvamusi vähegi tõsiselt võtta? Tundub, et te ei ole rahandusega elus üldse kokku puutunud, kuigi mul on teisi andmeid.
Aga te räägite, et eelarvega on kõik hästi ja normaalne. See on vale, see on ümber lükatud. On olnud reformierakondlasi, kes on ausad ja omaks võtnud, et probleemid on suured. Parem on tunnistada probleemi ja püüda seda lahendada, kui seda vaiba alla pühkida. Teie, Maris Lauri, olete oma erakonna poolt just sellise mulje jätnud, et te pühite kõigile nähtava probleemi vaiba all. Nii et tuleb toetada riigieelarve kohendamist ja paremaks tegemist. See teema ei lõpe ka selle eelnõuga.”