Kaja Kallase sobimatus riiki juhtima on eredamalt väljendunud just praeguse valitsuskriisi ajal, millele viitavad tema mitmed viimaste päevade otsused.
Nii ütles ta intervjuus ERR-ile: “Meil on valitsuses neli ministrit, kes kaotavad töö, sest neil pole riigikogu mandaati. Öelda neile ministritele, et te kaotate töö ja me ei tea, mis teist edasi saab, on keeruline. Ja nüüd soovitakse seda teha minu kätega.”
Kaja Kallase lahendus oli ühene: ta laskis ministrid lahti nii, et nood said sellest teada alles meedia kaudu. “Empaatiline” peaminister ei julenud inimestega isegi mitte rääkida.
“Inimeste vallandamine nii, et sa suudad seda tehes neile silma sisse vaadata, on ülemuseks olemise eeltingimus. Ei pea nautima, lihtsalt suutma,” kommenteerib Martin Helme.
Argpükslikkus ilmneb Kaja Kallases ka siis, kui tal on vaja valitsuskriis lahendada – peaminister põgeneb välismaale, kus on teda ootamas mõttekoja Policy Exchange poolt üle ka Hugo Grotiuse auhind. Samal ajal on Eesti inimestel puhkuste ajal raske kodumaalgi ringi liikuda, sest kõrge kütusehind viib täispaaki tankides rahakotist kohe mitusada eurot.
“Praeguses olukorras, kus järgmine nädal on kaks olulist kohtumist – esmaspäeval Boris Johnsoniga ja teisipäeval Olaf Scholziga, siis sellisel juhul peab valitsus olema,” põhjendas Kaja Kallas reedel partneri üle parda heitmist.
Praeguses olukorras oleks peaministri kohustus olla kodumaal, leida võimalus valitsuskriisist ülesaamiseks, võtta midagi ette inflatsiooni, kõrgete hindade, riigi majanduse, kaitsevõimekuse, ukraina põgenike ja palju muuga, sest kobarkriis on endiselt hoos ning oma riik ja rahvas peavad peaministri jaoks esmatähtsad olema.
Kaja Kallas lehvib paraku ringi välismaal, et suurte meeste seas naeratada ja meedia kiitusi pälvida – kodus ta seda populaarsust ei saavutaks, sest siin tuleb tegeleda koduste probleemidega ja nende lahendamiseks ei oska peaminister kohe midagi välja pakkuda.
Eesti peab kannatama käpardlikku argpüksist peaministrit – kaua veel?