1999. aastal liitus Eesti Århusi konventsiooniga, mille sisuks on põhimõte, et otsustajad peavad tagama igale inimesele juurdepääsu keskkonda puudutavale infole. Kodanikel peab olema õigus saada teavet keskkonnaseisundi ja -mõjude kohta ning õigus osaleda keskkonnamõjuga seotud otsuste tegemises ja kaitsta oma õigusi. Otsustesse tuleb kaasata kõik isikud, kelle õigusi võib plaanitav tegevus puudutada, ja isikud, kes on avaldanud soovi olla kaasatud.
Konventsioon käsitleb laiemalt kõikvõimaliku loodus- ja elukeskkonda puudutava info jagamist ja avalikustamist. Tuuleparkide planeeringute ja keskkonnamõjude hindamiste puhul on oluline konventsiooni artikkel 4, mis on Planeerimisseaduse ja Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse kaudu ka Eesti õigusesse üle võetud.
Need seadused annavad igaühele õiguse osaleda keskkonnamõjuga projektide aruteludes ja avaldada nende kohta oma arvamust, sõltumata elukohast või kodakondsusest. Otsustajad on kohustatud kaasama kõik inimesed, keda plaanitav tegevus võib mõjutada, samuti need, kes on ise väljendanud soovi olla otsustusprotsessi kaasatud.
Täna näib, et ametnikud täidavad oma kohustusi korrektselt – nad avaldavad teateid lehenurgas ja kodulehel ning saadavad otseteavitusi neile, kelle kinnistud jäävad planeeringu vahetusse lähedusse. Kuid probleem on selles, et otsustajad on võtnud aluseks Keskkonnatasude seaduses määratud kolmekilomeetrise piiri, mis tegelikult reguleerib vaid talumistasu maksmist. See piir ei arvesta asjaoluga, et 200-300 meetri kõrguste tuuleturbiinide infraheli ja visuaalne keskkonnamõju ulatub tegelikkuses palju kaugemale. Planeerimisseadus nõuab kõigi mõjutatud isikute kaasamist, kuid praegune lähenemine jätab paljud huvigrupid otsustusprotsessist kõrvale, sest keegi ei saa garanteerida, et turbiinide mõju piirdub vaid selle administratiivselt määratud kolme kilomeetriga.
Kuidas siis tagada, et info sinuni jõuaks?
1. Kõik planeeringud jõuavad mingis etapis ka omavalitsuse lauale, seega üks võimalus on anda kirjalikult oma maakonna omavalitsustele teada: “Soovin saada teavitusi kõikide … valla tuuleenergiat puudutavate avalike väljapanekute ja arutelude kohta. Ootan infot arutelude, üld-, eri- ja detailplaneeringute ning KMH-de kohta, mis seda teemat puudutavad ning kus on võimalik elanikel kaasa rääkida.”
Nimekiri sinu maakonna kontaktidest on siin allpool. Kui see tehtud, siis peavad nad sind kaasama ja ei tohi selle soovi vastu eksida. Mine kindlasti ka kohale, minge hulgakesi – ja mitte vaid siis, kui mõni tuuleturbiin sinu tagaõue jõuab, vaid mine ja räägi kaasa ka kaugemal, toeta oma sugulasi ja kogukonda.
2. Merealaplaneeringute puhul saada kiri Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametile (info@ttja.ee): “Soovin saada teavitusi kõikide mereala tuuleenergiat puudutavate hangete, avalike väljapanekute ja arutelude kohta. Ootan infot arutelude, üld-, eri- ja detailplaneeringute ning KMH-de kohta, mis seda teemat puudutavad.”
Mõnelt ametnikult võite saada täiendavaid nõudmisi, et kes te olete ja miks te küsite või antakse teile see info märkega Ametkondlikuks Kasutamiseks, et seda justkui jagada ei tohiks. Ignoreerige neid– infot tuleb teile anda, ükskõik millisest Eesti otsast te olete ja see on avalik.
Robert Kiviselg
Igaüks leiab oma maakonna omavalitsuste kontakti vast ka ise, kuid siin allpool enamvähem korrektne nimekiri:
Omavalitsuste üld ja planeeringutega tegelevate ametnike kontaktid:
MILLAL JA KUS TOIMUVAD EESTIS JÄRGMISED TUULETURBIINIDE PLANEERINGUTE JA KMHde ARUTELUD
1. PÕHJA-PÄRNUMAA VALD tuuleparkide eriplaneeringu asukoha eelvaliku otsuste eelnõud ja keskkonnamõju strateegilise hindamise I etapi aruande avalik väljapanek 16.12.2024 kuni 19.01.2025 (https://nc.pparnumaa.ee/s/k2i6Are2wPDp2rJ)
Avalikud arutelu koosolekud on kavandatud viia läbi 4. märtsil 2025, Pärnu- Jaagupis ja Vändras. Lisainfo: Erich Palm, taastuvenergia spetsialist, erich.palm@pparnumaa.ee, Tel 524 8637.
2. OMAVALITSUSED LIIVI LAHE JA PÄRNU LAHE ÄÄRES (Häädemeeste vald, Pärnu linn, Kihnu vald, Ruhnu vald) peavad andma TTJAle oma seisukoha Liivi lahe meretuulepargi hoonestusloa KMHle kohta hiljemalt 20.01.2025. Suhtle ja uuri oma vallalt mis seisukoht tuleb!
Kui omavalitsus 20.01.2025 tähtajaks arvamust ei ole andnud ega tähtaega pikendanud, loetakse, et te ei soovi antud asjas arvamust avaldada.
Hiljem ennem KMH aruande täiendamist korraldab TTJA KMH aruande avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu. Avaliku väljapaneku käigus on kõigil osapooltel võimalus anda KMH aruandele oma seisukoht. Merilin Kraun +372 667 2039 merilin.kraun@ttja.ee
3. LÜGANUSE VALD – Alexela Kiviõli hübriidpargi kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi avalik väljapanek toimub 20.01-18.02. 2025 (https://www.lyganuse.ee/alexela-kivioli-hubriidpark)
Koguarv on kuni 20 tuulikut, ühe tuuliku eeldatav võimsus kuni 7 MW ja ühe tuuliku kogukõrgus kuni 300 meetrit. Kirjalikud ettepanekud palume saata e‑postile valitsus@lyganuse.ee või aadressile Keskpuiestee 20, 43199 Kiviõli, Lüganuse vald, Ida-Viru maakond.
Avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimuvad 11.03 kell 15 Sonda Kogukonnamajas (Lembitu 9, Sonda alevik) ning kell 17 Kiviõli Kunstide Koolis (Vabaduse puiestee 6, Kiviõli linn). Planeeringumaterjalid on leitavad siit.
4. SAAREMAA VALD – Saaremaa valla üldplaneering, mis muuhulgas käsitleb ka tuuleenergeetikat, on hetkel avalikul väljapanekul (kuni 31.01.2025). Avalikud arutelud toimuvad märtsi alguses. Materjalidega saab tutvuda: https://gis.saaremaavald.ee/portal/apps/storymaps/stories/e5af5023cc934e83b1e04198482b2c45
Paljud omavalitsused on oma üldplaneeringuga kehtestanud, et nende omavalitsusse tuuleturbiine ei tule või kui siis kuni 30 meetri kõrgused ja selliste ning selliste tingimustega – see on kõige alus!
5. HIIUMAA VALD – Hiiumaa valla üldplaneering, mis muuhulgas käsitleb ka tuuleenergeetikat, on hetkel avalikul väljapanekul (kuni 31.01.2025). Avalikud arutelud toimuvad märtsi alguses. Materjalidega saab tutvuda: https://vald.hiiumaa.ee/üldplaneering
Paljud omavalitsused on oma üldplaneeringuga kehtestanud, et nende omavalitsusse tuuleturbiine ei tule või kui siis kuni 30 meetri kõrgused ja selliste ning selliste tingimustega – see on kõige alus!
6. PÕLTSAMAA VALD – tuuleparkide eriplaneeringu vastuvõtmise otsuste ja KSH aruande avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud 06.01.2025, 09.01.2025. Kavas on ka kolmas avalik arutelu, mille täpne toimumisaeg pole täna teada, kuid praeguste eelduste kohaselt kavandab Põltsamaa Vallavalitsus selle 2025. aasta veebruarikuu teise poolde.
7. VÄIKE-MAARJA VALD – Vao külas asuva Tuuleala 6 detailplaneeringu lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programm.
Dokument koos esitatud ettepanekutega ja arvamustega ning seisukohtadega esitatud ettepanekutele ja arvamustele on avalikustatud Väike-Maarja valla veebilehel lingil https://v-maarja.ee/toos-olevad-detailplaneeringud Tuuleala 6 detailplaneeringu jaotises. Avalikustamise kestus 09.01.2025 – …?