Aat Purje: valitsuse ebaõiglane ja hoolimatu poliitika ruineerib tublimaid

Arvamus,
- Updated
AAT PURJE

Hiljuti ilmus Ärilehes uudis Pirital elavast naisterahvast, kelle keskklassi kuuluvat perekonda tabas elektriarve näol jõhker hinnašokk ning kes väitis väga tabavalt, et praegu käib justkui tubli keskklassi hävitamisprotsess. Just seda tänase rahvavaenuliku valitsuse ebaõiglane ja hoolimatu poliitika teeb – ruineerib tublimaid ühiskonnaliikmeid, sundides neid loobuma elujärjest, mille nimel on aastaid vaeva nähtud ja arukalt majandatud.

Nende kaasmaalaste hulka kuulubki muuhulgas suur osa Pirita, Haabersti ja Nõmme elanikke. Nad on stabiilse sissetulekuga, eramaja omavad, autoga liiklevad ja vähemalt kord aastas välismaal puhkust veetvad inimesed. Maja kütmisel on nad läinud üle soojuspumba või maakütte peale. Ka säästa on nad osanud arukalt. Muuhulgas on nad inimesed, kes läbi suurema tarbimise on riigi majanduse kasvumootoriks. Nüüd tuleb aga elektriarve tasumiseks loobuda säästudest või leppida vähema tarbimisega ja oluliselt madalama elukvaliteediga, kui nad vääriksid. Kannatab nii inimene kui majandus laiemalt. Koos hüppelise inflatsiooniga viib see valem arvestatava osa nendest inimestest vaesuslõksu. See kõik juhtub siin ja praegu.

Eriti häiriv on seejuures riigihaldusminister Jaak Aabi suhtumine, kes tunnistab tänasest erakorralisest abimeetmest rääkides ilma häbita, et talle ei meeldi, kui mitmesaja ruutmeetrise maja omanikud kurdavad, et nende arve oli mitu tuhat eurot. Aab sõnab, et „muret peaksime ikkagi tundma nende perede pärast, kelle sissetulekud on madalamad, kus kasvab palju lapsi, mitte rikkurite pärast, kellel on mitmesajaruudune maja ja kes saavad nüüd mitme tuhande eurose arve – küll nemad selle üle elavad.“

Ei Aab, Kallas ega valitsus tervikuna ei taha näha, et tänane elektrihind laastab kõiki sotsiaalseid gruppe, mitte üksnes madalapalgalisi. Samuti on näha, et Aab ei arva, et paarisaja ruutmeetrise maja ulmeline paarituhandene elektriarve oleks midagi, mille üle kurta. Lisaks on loomulikult ääretult madal suhtuda paljudesse keskklassi kuuluvatesse inimestesse üleolevalt kui „rikkuritesse“. Nagu edukust ja jõukust peaks karistama.

Paralleelselt pitsitatakse ettevõtjaid tänaseks täiesti kasutute koroonapiirangutega, mille tõttu on üha suurenev osa väikeettevõtjatest sunnitud oma ärid kinni panema, jäädes ühtlasi ilma sissetulekust. Praeguste elektrihindadega lihtsalt ei ole võimalik kasumlikult toimida. Mäletan selgelt eelmise valitsuse kehtestatud põhimõtet piirangute seadmisel – kui tulevad piirangud, peavad tulema ka kompensatsioonid ettevõtetele. Tänane valitsus ei räägi mitte ühtegi sõna piirangutest tekkinud kahju kompenseerimisest ettevõtjale. Samal ajal valitseb ettevõtjate hulgas paanika ja nõutus.

Kodanike kohustus ei tohiks olla reaalsusest irdunud rohepöörde kinnitagumine. Niisamuti ei pea rohepööre jääma keskklassi kanda. Rahvas ei ole saanud seda valida. Taastuvenergia ambitsioonidele tuleb kiirkorras pidurit tõmmata, enne kui massiline vaesumine laastab kõik. Kindel on ka see, et pikemas perspektiivis ei ole ühestki erakorralisest abimeetmest kasu, kuna ka juhul kui toetust saavate leibkondade ringi laiendatakse, siis ei ole inimestel väga jätkusuutlik oma toimetulekut toetuste peale üles ehitada.

Seetõttu ongi vajalik elektrihind kiiremas korras alla tuua. On puhtalt poliitilise tahte küsimus see realiseerida ja lahkuda elektribörsilt ning CO2 kvoodisüsteemist. Soodsamast elektrihinnast võidavad kõik. Kahjuks on Reformierakonna ja Keskerakonna ainuke poliitiline tahe pugeda.

Teatavasti moodustab Reformierakonna tuumikvalijaskonna jõukas keskklass. Kas tänaseks on veel keegi, kes tõemeeli usub nende mantraid jõukuse loomisest, majanduse arendamisest, ettevõtjasõbralikkusest ja madalatest maksudest? Kas pärast kahte järgmist elektriarvet jääb neid ka Piritale, Haabrestisse ja Nõmmele?

 

Aat Purje
Pirita linnaosakogu aseesimees (EKRE)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused