Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Abielureferendumisse ei pane keegi rohkem raha ega energiat kui seda takistav leer

-
30.11.2020
Ettevõtjad pole rahul sellega, et riigivõim nende arvamust ei kuula. Pilt on illustratiivne.

Eesti Päevalehe esmaspäevane juhtkiri “Tervis esikohale! Loobuge referendumist” on jabur igas mõttes, eriti veel arvestades, et pühapäeval toimus Šveitsis referendum, kus oli kõike seda, mida EPL rahvahääletuse vastu välja käib.

“Igal juhul kulub detsembris-jaanuaris selle võitluse peale arvestatav hulk poliitikute aega ja energiat. Ja kui referendum ikkagi tuleb, hakkab aega ja energiat kuluma kampaania peale…” kirjutab EPL.

Kellel kulub energiat? Kas EPL pole tähele pannud, et koalitsioon ei kuluta sellele mingit energiat, peale referendumi korraldusliku poole? Just teine leer, “ei”- vastajad, alates nurjamist planeerivatest sotsidest kuni Tarmo Jüristo SALK-kambani plaanivad tohutud jõud ja energia käiku lasta – lõpetagu nemad energia ja raha raiskamine ning lasku demokraatial toimida.

Kui referendum lastaks rahulikult ära teha ja inimesed saaks võimaluse oma arvamus ära vormistada, nagu otsedemokraatia ette näeb, kuluks tükk maad vähem raha ja energiat. Need miljonid, mis EPL-i arvates kampaaniatele lähevad, on tingitud peamiselt “ei”-kampaaniast, kuhu tõesti lähevad tohutud summad – kui poleks sõrgu vastu ajama hakatud, poleks ka mingeid kampaaniaid vaja olnud, inimesed käinuks lihtsalt valimiskabiinides ära ja kõik.

“Küll aga võib Eesti elanikele juhtuda palju paha, kui koroonakriisi eelseisvatel nädalatel ja kuudel halvasti juhtida /…/ näiteks vaktsineerimine vajab ette valmistamist. Ja neid mitut miljonit eurot, mis referendumi korraldamisele-kampaaniatele kulub, saaks praegusel ajal kindlasti palju otstarbekamalt kasutada,” väidab EPL.

Nagu öeldud, valitsus ei tegele referendumiga rohkem kui korraldusliku poole pealt. Muudes asjades tegeleb riiklik süsteem veel sadade muude teemadega, alates teede-ehitusest ja piiri rajamisest kuni tööni Julgeolekunõukogus ja Mali missioonil – elu käib edasi ka pandeemia-ajastul. Kui jätta koroona pärast ära abielureferendum, miks siis mitte mõni presidendi välisreis, mis hoiaks ka päris palju kokku?

“Igaüks, kel aru peas, saab aru, et lähema poole aasta jooksul on Eestis arutada ja teha palju pakilisemaid asju kui abielureferendum. Siunake paar päeva sotse ja unustage ära, et tahtsite 18. aprillil referendumi korraldada,” kirjutab EPL.

Mis need pakilised teemad EPL-i arvates on? Homoõigused jäävad saavutamata või migrandid ei saa siia tulla? Kõik muu on Eestis toiminud üsna edukalt ka pandeemia ajal, kõiki küsimusi on saanud läbi arutada ja lahendused leida. Peale nende asjade, mis on mureks kogu maailmale, näiteks majanduse (turismi) osas.

Vasakpoolne EPL soovitab seega just sotsidele järele anda. Miks peaks? Abielureferendum on koalitsioonileppes ja on üks EKRE prioriteete. Miks peab ära jätma EKRE algatused ja mitte näiteks Reformierakonna ja sotside vaenukõneseaduse, mis ühiskonda lõhestama hakkab?

Praegu veetakse ägedalt kampaaniaid, mis nõuavad, et ka pandeemia ajal ei tohiks elu seisma jääda. Näidakem siis, et ka referendumi saab koroonast hoolimata ära teha. See on peaprooviks sügisestele kohalikele valimistele, sest nagu väidetakse, koroona on tulnud selleks, et jääda.

Abielureferendum on laias laastus ainult üks osa ühiskonna tegemistest. Teda ära jätta ei taheta mitte seetõttu, et ta segaks argitoiminguid, vaid seetõttu, et ta segab teatud ideoloogiaid.