Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Alar Laneman: julgeoleku tugevdamine ei peaks toimuma kodanike toimetuleku arvelt

-
20.01.2023
ALAR LANEMAN

Need valimised tulevad erilised sest aeg on keeruline. Aga keerulistel aegadel on raskuste varjus alati ootamas ka võimalused. Lugeja aja kokkuhoidmiseks ainult kolm olulist asja.

Vaevalt jätsime selja taha koroona kui saabus ootamatu energiakriis. Nagu sellest oleks vähe lisandus sõda mille mõjud on jõudnud meieni. Nende kriiside tagajärgi tunnetame igapäevaselt oma perede eelarvetes. Ettevõtted näevad seda oma majandustulemustes, osad firmad koondavad või lõpetavad tegevuse.

Mure sõja arengute pärast on viinud Eesti Ukraina abistajate esirinda. Oleme sunnitud oma kulutusi riigikaitsele suurendama. See on meie ühine koorem ja hind iseseisva riigina püsimise eest. Uus Riigikogu koosseis peab seisma hea selle eest, et see ühine koorem jaotuks õiglaselt.

Peame vältima riski, et julgeolek tugevdamine toimuks riigi kodanike toimetuleku arvel. Igapäevane elu peab olema inimväärne, laste tulevikku tagav, meie vanema põlvkonna väärikust hoidev. Mitme kriisi olemasolul ei tohi lubada inimeste olukorra halvenemist ega riskida pingete tõusuga ühiskonnas.
Esmajoones on vaja kompenseerida elukalliduse tõus. Maksude tõus on lubamatu, esimene koht kokkuhoiuks on endiselt kasvava riigiaparaadi vähendamine. Ühine koorem peab olema jaotatud kandjate vahel õiglaselt.

Riik ei ole ainult Tallinn. Peamiselt küll omavalitsuste valimise aegadel kerkib teema Pärnu ja Pärnumaa kohast Eestis. Teame ja tunnetame, et endiselt suureneb Pärnumaa mahajäämus võrreldes riigi kahe peamise tõmbekeskusega Harjumaa ja Tartuga. Seda on tunda esmajoones meie inimeste sissetulekutes. Linnas elab täisvereliselt ainult suvekuudel.

Via Baltica ja RailBaltic valmimisel võime avastada, et oleme lihtsalt suur bussi- ja raudteepeatus. Teed toovad inimesi kuid viivad samuti. Meil on vaja arendusi mis ajendavad inimesi siia jääma, päriselt või ajutiselt. Töökohad, õppeasutused, erinevad vaba -aja ja puhkevõimalused.

Senine korraldus ei toimi. On vaja ühendatud jõude kohalikul ja riigi tasandil. Pärnumaa tuleb otsida uusi võimalusi ja sealhulgas ka riigi toetusi ja garantiiga laene. Uus võimalus on kui jõud ühendavad pärnulastest Riigikogu saadikud, Pärnumaa ettevõtjad ja linnavalitsuse vedamisel omavalitsused.
Initsiatiiv peaks tulema linnavalitsusest, toetuse korraldamine riiklikul tasandil Riigikogu Pärnumaa saadikutelt. Vajadusel algatades ka seadusemuudatusi. Sisuline ekspertiis ja teostus on ettevõtjate roll. See eeldab saadikutelt võimet erakonnaüleseks koostööks oma kodulinna huvides ja linnavalitsuselt senisest palju aktiivsemat hoiakut. Ettevõtjatel on vajalik hoiak ja võimed olemas.

Eelnevalt kirjutatule toetumine teeb valija otsuse lihtsaks. Valitav peab mõistma oma kohust riigi ja maakonna inimeste ees. Tal peavad olema teadmised ja oskused tööks riigi tasandil. Tema senine teenistuskäik peab näitama ,et ta seab esikohale valijate vajadused ega kasuta oma positsiooni isiklike küsimuste lahendamiseks.

Nii talitades saame riigile hea seadusandliku kogu ja ühendatud jõud Pärnumaa paremaks koduks muutmiseks.

Alar Laneman, Riigikogu liige (EKRE)