Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Analüüs: Kaja Kallase ebakindel esinemine pole peaministri positsiooni vääriline

-
28.01.2021
Kaja Kallas

Peaministriks tõusnud Kaja Kallas on näidanud end nõrga erakonnajuhina aga silma paistnud ka viletsa poliitilise vaistu poolest. Nüüd näevad kõik ka tema ebakindlust esinedes. Paljud, sealhulgas ajakirjandus, on juhtinud tähelepanu tõigale, et Reformierakonna esimees Kaja „teen-kõik-et valitsus-kukuks“ Kallas sattus ise valitsust juhtima asudes justkui jääkaru Antarktikasse.

Eriti koalitsioonikõneluste järgsetel pressikonverentsidel näitas ta ebaleva ja sageli lihtsalt nõrga kõnelejana. Kõige eredamalt joonistus see välja aastaid ministriametis olnud Mailis Repsi kõrval, kes pööritas silmi, tegi nägusid ja üritas aeg-ajalt teda kõrvalt emalikult kaasa aidata.

Kaja Kallase pilk hüples, ta otsis sõnu ja korrutas mõtteid kuni mõte üldse ära kadus, püüdis tuge leida paberitest. Tema sõnavara on vaene, kordab pidevalt ennast („köielkõnni“ või „tuleviku väetise“ kujund) ja väljendid sobivad pigem keskpärasele advokaadile.

Parem polnud pilt ka riigikogu infotunnis. Näiteks EKRE aseesimees Mart Helme võttis asja kokku sõnadega, et selline inimene lihtsalt ei sobi riiki juhtima.

Debattides on ta jäänud meelde pideva kaitsepositsioonis olemisega – „Ära sega mulle vahele“, „Las ma lõpetan oma mõtte“, „Ära valeta“ -, samal ajal püüab hapu naeratuse saatel ise üle rääkida, kuid peaministrina peab ta olema liider.

Kaja Kallase ebakindlusele viitas ilmekalt vahejuhtum Kadriorus, kui tema kõrval seisnud Andres Sutt kokku kukkus. Vastupidiselt mitmele teisele kaugemal seisnud ministrikandidaadile, kes läksid Sutti toetama, jäi Kallas naelutatult paigale, viskas korraks pilgu üle õla, otsis seejärel silmadega tuge presidendilt ja siis ootamatust olukorrast ning ümbritsevatest ajakirjanikest ilmset ebamugavust tundes, hakkas oma saapaninasid põrnitsema.

Kaja Kallas jäi 2019. aasta valimiste järel meelde plikaliku võidukõnega, mis sobinuks mõnele pioneerijuhile, sellele järgneski ebaküps tegevus, mis lõppes Reformierakonna jaoks katastroofiga.

Kallasel endal pole selle kohta muud öelda, kui vajutada punktile, mis talle kõige hingelähedasem on – tema esinemine ja kõned ei olevat nii jõulised ja säravad sellepärast, et ta on ju naine…