Andres Raid: elektrituru reaalsused muudavad sõprusloosungid sisutühjaks

Rubriik Arvamus On
Rohepööre seab ohtu Eesti energiajulgeoleku. Pilt on illustratiivne.

“Hiljaaegu võisime “suurest” pressist lugeda, et Baltimaade kohal polegi suhtetaevas niivõrd pilvitu kui paistab ja tegelikult on see ka mõistetav. Transiit Venemaal on mõlemas riigis praktiliselt kokku kuivanud, seda millegi asendada paraku ei ole. Sama käib loomulikult ka meie kohta.

Nüüd on veel üks tüli – elekter. Leedus kardetakse, et Venemaa elekter jõuab Läti kaudu Leetu ja see pole hea kasvõi seetõttu, et Läti saab sealt oma noosi, poliitiline aspekt sinna lisaks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ignalina pandi Leedus kohe seisma, ennast ja ka teisi külluses varustanud elektritootja tehti sõltlaseks ja ega meie selles pildis targemad välja näe – ehkki Soomest kõlbab elektrit börsihinnaga küll osta, mille viimane Venemaalt hoopiski teise hinnaga enda võrkude kaudu ka meile müüb. Muide, see käib ka gaasi kohta.

Leedu parlamendikomitee nõuab Läti survestamist, sest kardetakse, et Valgevene tuumaelekter jõuab Läti kaudu Leetu

Leedu sõitleb Valgevenet, seal võimas ja tootev tuumajaam püsti, Kaliningradis samuti. Kas nüüd võetakse Poola ette?! Või ütleb ajalooline kogemus, et pigem ei maksa, liiga suur tükk?!

Poola sõlmis aga USA-ga lepingu viie tuumajaama ehituseks, esialgne tehingu summa on 18 miljardit.

https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Poland-Strikes-18-Billion-Nuclear-Power-Deal-With-US.html

https://www.thefirstnews.com/article/poland-us-sign-civil-nuclear-power-cooperation-agreement-16864

https://www.neimagazine.com/news/newspoland-signs-nuclear-deal-with-usa-8201218

Jätame poliitilised loosungid sõprusest ja energiasõltumatusest kõrvale – sel puhul on tulu tõesti kahepoolne. USA kordab Marshalli plaani – trükib väärtusetut raha juurde, mis aga „abina“ teise riigi võlaks muutudes omandab otsekohe reaalse nominaali.

Poola muutub aga omakorda reaalseks energiahiiuks ja hakkab ise hindu dikteerima, mis paratamatult ka meie turul otsekohe kajastub. Muide, ka Rumeeniaga on analoogiline leping, tõsi küll, väiksemas mahus, juba sõlmitud. Meie jaoks ei paista sealt majanduslikus mõttes midagi head, poliitilisi loosungeid ühtsusest võib siin lõpmatuseni korrata, need loevad reaalses äris üsna vähe, kui üldse midagi.

Ootaks mingeid meie analüüse, kasvõi riigimeedias – neid paraku pole. Mida veel pole?

Pole sedagi, et äsja tuli teade – veel sel  kuul registreeritakse Lennuametis uus lennufirma Nordica ära ja Regional Jet likvideeritakse, sest aktsiakapital on sellel ettevõttel 10 miljonit eurot miinuses, aga raha sinna anda ei saa.

LOT saab siis ilmselt „pisikese“ dünamo ning tuletame siinjuures meelde, et Poola pidi meie suur liitlane ja sõber olema, kes neid liitlassuhteid antud juhul õõnestab – LOT ju riigifirma?!

Valitsuse otsus anda Nordicale raha peale eellepingu sõlmimist LOT-ga jääb ju täitmata, aga raha kanti sellegi poolest üle! Kas on ametnikud ministrile pannud midagi miinikesetaolist alla, sest kui keegi esitab näiteks Riigikontrollile arupärimise, et miks raha kanti üle valitsuse otsust täitmata?!“

Andres Raid, ajakirjanik

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused