Andres Raid: kas Kaja Kallas esindab Schwabi-Harari ebainimlikke ideesid?

Arvamus,
©Uued Uudised
Inimkonda alandav fašist Yuval Noah Harari.

„Tundub, et lugejale-kuulajale võib ajada üha enam mitte enam isegi udu, vaid sulaselget sõnnikut. Lugeja kas ei süvene, on tal ükskõik või ei kuula. On muidugi neid, kes söövad kõik koogi pähe ära ja on uhked veel pealekauba, sest „miljon kärbest ju ei saa eksida, kui nad kinnitavad, et sõnnik on maitsev“ (F. Zappa).

Äsja teatas peaminister, et 2030. aastaks on Eestis energiavajadus rahuldatud tuule- ja päikeseenergia toel ja najal. Kas tal tõesti pole ühtegi nõunikku (Ratasel oli peaministrina neid üle 70), kes koolipingist mäletaks Ohmi seadustki, teistest rääkimata?! See ei ole põhimõtteliselt võimalik mitte mingitel tingimustel, aga ometi kinnitab seda peaminister!

Ajakirjandus ei jää maha, pakkudes välja küsimuse, et kas „vene turismiviisade väljastamine tuleks peatada?!” Millal enne on Eesti Vabariik välja andnud Vene viisasid või Venemaa andnud vastavalt välja Eesti viisasid?!

Meil on põgusalt juttu olnud WEF-i (Maailma Majandusfoorum) nõunikust, Klaus Schwabi protežeest Yuval Noah Hararist. Tähtis on meeles pidada järgnevat lugedes, et tegemist ei ole küünilise lamemaalase, vaid maailma otsustajate eliidi hulka kuuluva mehega, kelle sõnu tasub enam kui tõsiselt võtta. Nimelt teatas ta otse – maailm ei vaja enam suurt enamust praegusest elanikkonnast tänu tehnilistele edusammudele.

Harari tegi selle otsekohese avalduse intervjuus ülipopulaarse meediagrupi TED juhi Chris Andersoniga ja kordes selles oma juba varem väljaöeldud prognoose tööks kõlbmatute (unemployable) inimeste kohta.

Harari pakkus välja, et kui 20. sajandil veel räägiti rahva seast pärit kangelastest ja reeglina olid nad just „rahva seast“, siis 21.sajandil ei ole need inimesed enam tuleviku osa (sic!). Nad on kõik asendatud tehisintellekti ja kõrgtehnoloogilise majandusega. Ta märkis, et nostalgia vana järele ja vastuseis saada asendatud tehisintellektiga ongi progressi pidur. Äraseletatult – inimeseks olemine on relikt ja tagasilöök liberaalsele maailmakorrale mida esindab Harari ja tema vaimne isa Schwab?!

Harari: „ Osa sellest, mis toimub, on see, et inimesed hakkavad taipama, et tulevik neid ei vaja… Võib-olla, kui oled kuulekas ja alandlik, loobud universaalsest baasilisest sissetulekust, ehk säilitatakse sindki. Psühholoogiliselt on muidugi keeruline selgitada endale sedagi, et oled kasutu, raskem isegi kui seda, et sind kasutatakse lihtsalt ära.“

Ta jätkab: „Tulevik toob aina keerukamad tehnoloogiad, tehisintellekti ja bio-inseneeringu ning on selge, et suurem osa inimestest sellega hakkama ei saa“.

Muide WEF pakkus välja teisigi ja veel düstoopsemaid ideid ja kui kellelgi huvi, siis TOP 10 on täiesti avalikult sadaval: The Top Ten Creepiest and Most Dystopian Things Pushed by the World Economic Forum (WEF).

Anderson püüdis siiski rääkida midagi inimesest kui sellisest ja inimlikkusestki ühis- ja kogukonna kontekstis, kuid Harari oli armutu ja kindel kui Gibralatari kalju, ju tundis ja teadis oma seljataguse võimeid ja võimu. Ta lihtsalt nentis, et kõik tuleb ümber teha ja isegi peresuhteid tuleb vaadata kui tööülesandeid (st kõrvaldada sealt kõik inimlik).

Harari ei näe mingit võimalustki selleks, et kuskil Pennsylvanias tehisintellekti loodud vara võiks minna kuskile Honduurasesse või Brasiiliasse, kasum ja hüve jääb omanikule ja kui üldse kedagi vaja on, siis seda määrab vaid omanik, mingit ümberjaotamise vajadust pole enam ei lokaalselt ega globaalselt.

Homo sapiens valitseb maailma vaid seetõttu, et ta on ainus „loom“, kes suudab aduda, et asjad – jumalad, raha, riigid – eksisteerivad vaid ettekujutustes“. Muide, see käib ka inimõiguste kohta! „Tuleb harjuda olukorraga, et annate endale aru sellest, et olete enam mitte mingid müstilised hinged, vaid lihtsalt „häkitavad loomad“.“ (raamatust „Sapiens: Inimkonna lühiajalugu“ (Harari. “Sapiens: A Brief History of Humankind.”)

Kui see on mall ja mudel, mida ka meie valitsus järgib ja mille järgi käib, siis on igaühe enda valikute tegemise küsimus.

Andres Raid, ajakirjanik

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused