Andres Raid koroonavaidlustest: Ärge mõtlemist ära keelake!

Arvamus,
- Updated
AstraZeneca koroonavaktsiini on tekitanud palju vaidlusi. (Foto: Scanpix)

„WHO on tänaseks kaude teada andnud, et pandeemia on väljakuulutatud ehk pisut „ebaadekvaatselt“, kuid toimunud see on ja nii on ta siin ka ametlikult aktsepteeritud. (Näiteks 2009. aasta  seagripi epideemias nakatus ametlike andmete alusel 700 miljonit kuni 1,4 miljardit inimest maailma üldpopulatsiooni 6,8 miljardi juures, see on 11-21 % kõikidest inimestest, nn Hispaania grippi nakatus 700 miljonit).

Samas on see huvitav aeg neile, kel ühiskondlike protsesside vastu emotsioonidest vaba ja pisut akadeemilisem huvi – millised seaduspärasused toimivad, kuidas toimuvad muutused indiviidi ja grupi tasemel, millised on deviatsioonid ja mida uut võib täheldada. See erakordne aeg on mõnes mõttes, ka eriti hea kasvõi selles mõttes, et toob esile valitsejate võimed ja ka võimetuse selgitada, tegutseda, otsustada (mitte otsuseid vastu võtta!!!) ja ennast arusaadavalt väljendada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Emotsioonideta suhtumine, erapooletus ja koos sellega poolte mittevalimine on vältimatult vajalik, sest objektiivse pildi saamiseks pole ju võimalik iseloomustada näiteks tsingi ja soolhappe vahelist reaktsiooni, samastades end soolhappe või tsingiga.

Täheldada võib siinmail diskussiooni ja üldse dialoogi kadumist – on õiged ja valed, progressiivsed ja heidikud. Must-valge, ei mingeid varjundeid! Juhtub keegi milleski kahtlema, võrdlema, analüüsima ja püüab veel kellegagi antud teemal sümpoosioni (vaimukas ja tark vestlus söögi ja joogiga – kr.k.) korraldada – saatana märk külge ja seina äärde!

Muu maailm on õnneks laiem, seal on dia- ja isegi trialoogid säilinud, meie ajalooline kogemus ja praktika kaldub paraku tingimusteta alandlikkuse poole. Isegi sõnavara on muutunud – juhtub keegi kahtlema, oodates mingile ravimile või vaktsiinile mingeid kinnitusi, täpsemaid tulemusi ning tõepoolest igati veenvalt argumenteeritud otsuseid või teab mida veel – otsekohe saab temast „vaktsiinivastane“ – samas ei ole tal ju kunagi midagi vaktsiinide kui selliste vastu olnudki!

Ametlikud seisukohad muutuvad seejuures kogu aeg, samuti eeldatakse inimestelt sekundipealt uute doktriinide (ükskõik, milliste) aktsepti ja eelmine ongi juba unustatud, justkui teda poleks üldse olnudki. Veel hiljuti oli pilt teine – isegi „Saarte Hääles“ käis vilgas arutelu (Saarte Hääl 2018.) – on vist nii, äkki aga hoopis nii?!

Õigust andmata ühele või teisele – käis diskussioon, mis on tänaseks asendunud vaikuse ja sanktsioonide ähvardusel saabunud kuuletumisega, mida nimetatakse näiteks teadlikkuse tõusuks. Iseloomulik on see, et käimasoleva „suure muutuse“ (vt Klaus Scwabi ja prints Charlesi ühisteos „The Great Reset“  – Klaus Scwab ei ole mingi juhuslik tüüp, vaid maailma käekäiku määrava Davosi majandusfoorumi juht!) ajal on igasugune kahtluseilming piisavaks põhjuseks sanktsioonideks ühiskondliku ülima heakskiidu saatel.

Alles hõisati – AZ vaktsiin on suurepärane, USA praktika tõestab seda! See ilmus veel igal pool, nokaotsast tuli teade (The NYT ja The Washington Post) – tingimusteta autoriteetidelt meie meinstriimi jaoks, et asi ikka nii ei ole… The NYT kinnitas tähelepanekuid: andmed on vananenud!

Siis tuleb välja, et mitte mingi isemõtleja dissident-lamemaalane, vaid WHO ise kinnitab, et PCR testid pole absoluut ja üldine „lockdown“ ei täida eesmärki!

Koolides õpetatakse siiski veel ka oma peaga mõtlemist ja vastava aju osa koormamist, mis kärbumise korral ähvardab üha varasema dementsuse sündroomiga, vanemad näevad oma lapsi ikka ka ju heameelega mitte lihtsalt homo erectusena, vaid pigem ikka uhke homo sapiensina, laske ja lubada siis ka kahelda, mõelda ja arutleda!

Üks tähelepanelik ja äärmiselt teadmishimuline õpilane koos oma paari samasuguse kaaslasega saatis kirja koos hulga küsimustega – aga „lehest on ju lugeda“, et kõik on selge ja ainult tüütud küsimused ja nende tülikad esitajad ongi need, kes progressi kiirteel takistusteks on… Kõik tundub nagu vastupidine olevat, narr oleks ka Laatsaruse kuulsa tsitaadi kombel oodata, et „nach dem Tod alles ist umkehert“ (sks.k.alles pärast suma on asi ümber pööratud).

Küsimused olid aga seotud meil ametlikult tunnustatud ja vaidlusi põhjustanud vaktsiiniga Terviseameti ametlikult lehelt, mis on kõigile huvilistele kättesaadav: (https://ravimiamet.ee/sites/default/files/astrazeneca.pdf)

Olgu see siin siis täies mahus ära toodud kasvõi seetõttu, et välistada süüdistusi selles, et midagi on kuskilt kontekstist välja rebitud ja tendentslikult esitatud:

Immuunpuudulikkusega isikutel, sh immunosupressiivset ravi saavatel isikutel, ei ole vaktsiini efektiivsust, ohutust ja immunogeensust hinnatud.

Vaktsiini pakutava kaitse kestus ei ole teada, sest asjakohased kliinilised uuringud on veel käimas.

Olemasolevad andmed kliinilistest uuringutest ei võimalda hinnata vaktsiini efektiivsust üle 55-aastastel isikutel.

Koostoimete(teiste ravimitega) uuringuid ei ole läbi viidud.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca samaaegset manustamist teiste vaktsiinidega ei ole uuritud.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca kasutamise kogemus rasedatel on piiratud.

Reproduktiivtoksilisuse uuringuid loomadega ei ole veel lõpule viidud.

Ei ole teada, kas COVID-19 Vaccine AstraZeneca eritub rinnapiima.

Ohutusprofiili hinnati 62 päeva jooksul, kõrvaltoimeid oli:

süstekoha tundlikkus (63,7%), süstekoha valulikkus (54,2%), peavalu (52,6%), väsimus (53,1%), lihasevalu (44,0%), halb enesetunne (44,2%), püreksia (sh palavikulisus (33,6%) ja palavik >38 °C (7,9%)), külmavärinad (31,9%), liigesevalu (26,4%) ja iiveldus (21,9%).

Tingimuslik heakskiit

Ravimpreparaat on saanud müügiloa tingimusliku heakskiidu alusel. See tähendab, et selle ravimpreparaadi omaduste kohta oodatakse lisatõendeid.

Farmakokineetilised omadused – ei kohaldata!

Genotoksilisuse ega kantserogeensuse uuringuid ei tehtud.

Loomkatsed võimaliku toksilisuse kohta reproduktiivsusele ja arengule ei ole veel lõpule viidud.

Hävitamine:

COVID-19 Vaccine AstraZeneca sisaldab geneetiliselt muundatud organisme (GMOsid). Kasutamata vaktsiin või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele geneetiliselt muundatud organismide või bioloogiliselt ohtlike jäätmete nõuetele. Lekked tuleb desinfitseerida adenoviirusevastase toimega ainetega.

Toote ühtlase kvaliteedi tagamiseks peab müügiloa hoidja esitama täiendavaid andmeid toimeaine ja lõpptoote stabiilsuse kohta ning vaatama läbi lõpptoote tehnilised parameetrid pärast täiendavate tootmiskogemuste saamist. Tähtaeg juuni 2022.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca efektiivsuse ja ohutuse kinnitamiseks eakatel ja kaasuva haigusega isikutel peab müügiloa hoidja esitama esmase analüüsi ülevaate ja kokkuvõtted ning kliinilise uuringu lõpparuande uuringu D8110C00001 kohta. Tähtaeg 31.05.2024

Andres Raid, ajakirjanik

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused