Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: kuidas ikkagi täidetakse ametikohti? Ameti ja hariduse annab Partei

-
14.10.2020
Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta.
© Scanpix

Avaldasin hiljaaegu Uutes Uudistes arvamuslookese peale seda, kui sai kinnitust fakt, et võrdsusvolinikul Liisa-Ly Pakostal ei ole õigusalast kõrgharidust.

Ometi ei olnud see mingiks takistuseks 2019. aasta sügisel tema immatrikuleerimisel otse Tallinna Ülikooli õiguse suuna magistriõppesse („bakat“ omamata), samuti polnud see takistuseks Pakosta nimetamisel soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku ametikohale.

Nüüd on asi taas selgem. Peale täiendavate vaideotsuste ja teabenõuete täitmist on selgunud veel uus tähelepanu vääriv asjaolu, millest paraku nähtub see, et sotsiaalminister rikkus konkursi läbiviimisel korda. Sotsiaalministeeriumi poolt kevadel avalikustatud nõuetes kandideerijatele oli eraldi  märgitud nõue „väga head teadmised inimõigustest“, dokumendid tuli esitada hiljemalt 28. mai 2020.

Peale seda, kui selgus tõsiasi, et kandidaadil ei ole õigusalast kõrgharidust, siis tekib ju küsimus, millise akadeemilise tõendiga ta tõendas inimõiguste väga head teadmist 28. mail 2020?! Juhul, kui sellist dokumenti ei olnud kandideerija poolt esitatud, siis on selge, et kandideerimistingimused ei olnud täidetud ja edasijõudmiseks komisjoni otsustusvooru poleks olnud tal enam õiguslikku alust.

Jah, siin võib ju keegi väita, et lõpliku otsuse tegi siiski Sotsiaalministeeriumi poolt kinnitatud komisjon 12 kandideerija hulgast, kuid ka see ei ole nii.  Seaduse (sic!) alusel viib konkursi ametikohale  läbi valdkonna eest vastustav minister ehk sotsiaalminister. Samas kontrollitakse enne kandideerijate esitamist komisjonile üle ka kõik vastavusnõuded.

Rikkumine või  hooletus ministri poolt seisnebki selles, et kandidaat pääses edasi komisjoni vooru ilma Inimõiguste aine läbimise kohta akadeemilist õiendit esitamata. Miski ei välista, et Pakosta märkis kandideerimisel ära, et ta on õigusteaduse magistrant, mis võis komisjoni liikmetele tekitada väärarusaama selle kohta, nagu tal oleks omandatud varasemalt õigusteaduse bakalaureuse kraad ja kellelgi ei tekkinud küsimusi, sest inimõigused on ju teatavasti õigusteaduse bakalaureuse ainekavades kohustuslik aine.

Sotsiaalminister   käskkirjaga 21.08.2020 nr 51 -T nimetas soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise ametisse Liisa-Ly Pakosta, määrates talle ametipalgaks kõrgemate riigiteenijate indekseeritud kõrgeima palgamäära.

Andmekaitse Inspektsioon leidis 07.10.20 vaideotsuses avaliku teabe asjas nr 2.1-3/20/2999: „Antud juhul on teave Liisa-Ly Pakosta hariduse ja eriala kohta leitav voliniku veebilehelt aadressil https://volinik.ee/meist/. Kuigi Sotsiaalministeerium keeldus konkurssi võitnud ja ametisse nimetaud isiku hariduse ja eriala väljastamisest ilma õigusliku aluseta, kuid kuna vastavad andmed on vaide esitajale eeltoodud lingi kaudu leitavad, siis proportsionaalsuse põhimõttest lähtuvalt ei tee Andmekaitse Inspektsioon Sotsiaalministeeriumile ettekirjutust vastata täiendavalt vaide esitaja teabenõude punktile 2. Eeltoodust tulenevalt jääb vaie voliniku hariduse väljastamata jätmise osas rahuldamata“.

Nii ei teagi me konkreetselt, millised dokumendid kandidaat kandideerimisel esitas, kuid fakt on see, et tal puuduvad õigusalased teadmised, mis on piisavaks argumendiks sellele, et tal puudusid akadeemilised teadmised inimõigustest 28.05.2020, seega kandideerimisel eeldused ei olnud ju täidetud.

Volinik on voliniku veebilehel märkinud: Kõrgharidus, ajalugu, etnoloogia ja pedagoogika (MA).

Soovisin kontrollida ka seda, esitades Tartu Ülikoolile teabenõude saamaks kinnitust sellele teabele.

Tartu Ülikoolilt sain sellise vastuse, et Tartu Ülikooli vilistlaste lõpetamise andmed on avalikud, vaadake palun infot Tartu ülikooli veebilehel http://www.ut.ee/lopetanute-nimekiri/LPOTAH16.HTM. Muus osas ei saa me andmeid väljastada ilma isiku nõusolekuta, lähtudes Avaliku teabe seadusest § 35 lg 1 p 12.

Avalikustatud andmetest lõpetanute kohta leiame sellised nimed nagu Pakosta Liisa, Pakosta Hanna-Liisa, Pakosta Tiina, Pakosta Brigita. Kuid avalikustatud nimekirjast ei leia Pakosta Liisa-Lyd! Kas tõesti on ülikool avalikustatud andmetes teinud kirjavea eesnimes ja avaldanud valeandmeid?

Vea parandamise eest peab seisma andmesubjekt ise. Paraku saab huviline avalikult esitatud  põhjal väita  seda, et Liisa-Ly Pakostat Tartu Ülikooli poolt avalikustatud lõpetanute nimekirjas hetkel ei ole.

Keegi pole kade ega kahtle inimese võimetes. Küsimuse all on antud juhul ei rohkem ega vähem kui meie kõrgemate ametnike (mitte ainult kõrgemate) tegelik kvalifikatsioon ja mis kõige olulisem, nende ametissesaamise üldine kord ja usaldusväärsus. Mis neist konkurssidest siis korraldada ja milleks kandideerijatel üldse pingutada, tänased koolijütsid teevad sellest ju oma järeldused.

Andres Raid, ajakirjanik