Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: Maanteeametnike oma reeglid ehk kuidas juhiloast bürokraatia tõttu ilma jääda

-
10.06.2020
Ajakirjanik Andres Raid.
© UU

Hiljaaegu oli meil saates “Serviti” juttu mehest, kes sissekirjutuse puudumise pärast kuidagi juhiluba vahetatud ei saa. Maanteeameti ametnikud viitavad loa pikendamisel Liiklusseaduse paragrahv 98-le – kui sissekirjutust pole, siis ei saa ja edaspidine suhtlus jääb lihtsalt ära! Ehkki seadus nagu kohustaks sissekirjutust omama, on omavalitsusel samas seaduslik õigus seda mitte teha kasvõi sellepärast, et eluruum ei vasta EL-i standardile. Meie kaasuses on inimesed (neid ei ole mitte üks!) takerdunud juba üle kümne aasta käinud omandivaidluse taha.

Osa inimesi on järjekindlad ja ühes sellega igasuguse erialase, ammugi juba ametialase ettevalmistuseta ametnike jaoks isegi mitte ebameeldivad, vaid lihtsalt tüütud. Selgitus “ma ju elan siin, olen eluaeg elanud, lapsed ja lapselapsedki siin” pole ametniku jaoks mingi tõend selle kohta, et inimene tõepoolest Eestimaal elab.

Me elame nüüd juba mõnda aega Euroopa Liidu riigis, ülimaks on Euroopa seadus ja sellele on viidanud kõikvõimalikud ametnikud ka maapoodi sulgedes, viidates omakorda EL-i nõudele näiteks neljanda kraanikausi olemasolu kohta. EL ikkagi!

Kuidas on antud olukorras? Euroopa Kohtu praktika kohaselt (nt otsus C-467/10, C-184/10) ei tohi aga elukoha tõendamisel lähtuda mitte formaalsetest alustest, vaid lähtuda tuleb tegelikust elukohast. Ei ole mõistlik piirata Eesti juhiloa väljastamist või kohustada isikuid tõendama juhiloa nõuetekohaselt saamist üksnes rahvastikuregistri vale kande tõttu.

Edasine toob selguse, mis täiesti üheselt tõlgendatav: Hoopis välja jäetakse välja viide rahvastikuregistrile, kuivõrd Euroopa Kohtu hinnangul ei tohi rahvastikuregister olla ainsaks viisiks
alalise elukoha tõendamisel.

Euroopa Kohus annab teada: Samas, Euroopa Kohtu 25. juuni 2015. aasta otsuse 664/13 kohaselt ei või rahvastikuregister olla ainus võimalus alus alalise elukoha tõendamiseks. Kuna alalise elukoha tõendamise viise võib olla rohkem, siis sätestatakse isikule kohustus tõendada juhtimisõiguse taotlemisel
tema alalist elamist Eestis.

MTA ametnikud väitsid äsja aga asjas selgust soovinud kodanikule nii: “Paraku on rahvastikuregistri kontroll andnud tulemiks, et Teil puudub rahvastikuregistrijärgne elukoht (aadressiks Määramata). Palun registreerige oma alaline elukoht juhiloa vahetamiseks. Peale elukoha registreerimist saate pöörduda Teile sobivasse Maanteeameti teenindusbüroosse juhiloa vahetamiseks.”

Kokkuvõtteks: meie Maanteeameti ametnikud käivad EL-i kohtust üle nagu muuseas ja kehtestavad oma reeglid…

Addendum – mulje jääb, et ametnik võib kõike. Äsja teatas Terviseameti (Sic!) juht rääkides COVID 19-st, et „haigus pole kuskile kadunud“! Ta ei ole siiani suutnud omandada sedagi vähest, et see pole mitte haigus, vaid viirus!

Andres Raid
ajakirjanik