Andres Raid: Maanteeametnike oma reeglid ehk kuidas juhiloast bürokraatia tõttu ilma jääda

Arvamus,
©UU
Andres Raid

Hiljaaegu oli meil saates “Serviti” juttu mehest, kes sissekirjutuse puudumise pärast kuidagi juhiluba vahetatud ei saa. Maanteeameti ametnikud viitavad loa pikendamisel Liiklusseaduse paragrahv 98-le – kui sissekirjutust pole, siis ei saa ja edaspidine suhtlus jääb lihtsalt ära! Ehkki seadus nagu kohustaks sissekirjutust omama, on omavalitsusel samas seaduslik õigus seda mitte teha kasvõi sellepärast, et eluruum ei vasta EL-i standardile. Meie kaasuses on inimesed (neid ei ole mitte üks!) takerdunud juba üle kümne aasta käinud omandivaidluse taha.

Osa inimesi on järjekindlad ja ühes sellega igasuguse erialase, ammugi juba ametialase ettevalmistuseta ametnike jaoks isegi mitte ebameeldivad, vaid lihtsalt tüütud. Selgitus “ma ju elan siin, olen eluaeg elanud, lapsed ja lapselapsedki siin” pole ametniku jaoks mingi tõend selle kohta, et inimene tõepoolest Eestimaal elab.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Me elame nüüd juba mõnda aega Euroopa Liidu riigis, ülimaks on Euroopa seadus ja sellele on viidanud kõikvõimalikud ametnikud ka maapoodi sulgedes, viidates omakorda EL-i nõudele näiteks neljanda kraanikausi olemasolu kohta. EL ikkagi!

Kuidas on antud olukorras? Euroopa Kohtu praktika kohaselt (nt otsus C-467/10, C-184/10) ei tohi aga elukoha tõendamisel lähtuda mitte formaalsetest alustest, vaid lähtuda tuleb tegelikust elukohast. Ei ole mõistlik piirata Eesti juhiloa väljastamist või kohustada isikuid tõendama juhiloa nõuetekohaselt saamist üksnes rahvastikuregistri vale kande tõttu.

Edasine toob selguse, mis täiesti üheselt tõlgendatav: Hoopis välja jäetakse välja viide rahvastikuregistrile, kuivõrd Euroopa Kohtu hinnangul ei tohi rahvastikuregister olla ainsaks viisiks
alalise elukoha tõendamisel.

Euroopa Kohus annab teada: Samas, Euroopa Kohtu 25. juuni 2015. aasta otsuse 664/13 kohaselt ei või rahvastikuregister olla ainus võimalus alus alalise elukoha tõendamiseks. Kuna alalise elukoha tõendamise viise võib olla rohkem, siis sätestatakse isikule kohustus tõendada juhtimisõiguse taotlemisel
tema alalist elamist Eestis.

MTA ametnikud väitsid äsja aga asjas selgust soovinud kodanikule nii: “Paraku on rahvastikuregistri kontroll andnud tulemiks, et Teil puudub rahvastikuregistrijärgne elukoht (aadressiks Määramata). Palun registreerige oma alaline elukoht juhiloa vahetamiseks. Peale elukoha registreerimist saate pöörduda Teile sobivasse Maanteeameti teenindusbüroosse juhiloa vahetamiseks.”

Kokkuvõtteks: meie Maanteeameti ametnikud käivad EL-i kohtust üle nagu muuseas ja kehtestavad oma reeglid…

Addendum – mulje jääb, et ametnik võib kõike. Äsja teatas Terviseameti (Sic!) juht rääkides COVID 19-st, et „haigus pole kuskile kadunud“! Ta ei ole siiani suutnud omandada sedagi vähest, et see pole mitte haigus, vaid viirus!

Andres Raid
ajakirjanik

12 commentsOn Andres Raid: Maanteeametnike oma reeglid ehk kuidas juhiloast bürokraatia tõttu ilma jääda

 • Avatar
  Risto Tanner

  Hr. Raidi jutt on siin poolik. Mis siis takistab tema kodanikul oma elukohta rahvastikuregistris registreerida? Mingi kord peab ju Eesti riigis olema ja ametnikud ajavad õiget asja, kui paluvad oma vahekord riigiga selgeks vormistada. Euroliidu appi kutsumine pole nagu EKRE stiil: peaksime ka ise oma asjad korda saama ilma Euroliiduta.

  • Avatar

   Kui Risto sündmuste tausta ei tea, siis ei maksaks tõmmelda. Euroliidu kohtuotsused on juba aastal 2015 vormitud meil Liiklusseadusse ja justnimelt seda ei täitnud Maanteeameti “spetsialistid”.
   Lisaks- omandireformi käigus jäid kodutuks 150 000 inimest ja neilt mingit “sissekirjutust” riigi statistiliste näitajate parendamiseks nõuda on üsna küüniline ja alandav.
   Ka väide: “ametnikud ajavad õiget asja, kui paluvad oma vahekord riigiga selgeks vormistada” ei ole sugugi tõsiseltvõetav, sest sellisest ametnikeriigist tulebki kui katkust eemale hoida ja kogu see “teie parema teenindamise nimel” jutt on ka vale, kogu jant on selleks, et te teeksite ise ametnike töö digis ära ja nende jõude- ja mõnuseisund ikka kestaks.
   See pole mingi kord, see on küüniliste ülbikute ülemvõim.

 • Avatar
  Emajõe 6, talvel Emajõe9

  Olen paadialune. Suvel Emajõe 6, talvel Emajõe 9. (Talveks pööratakse paat kummuli). Kas ma pean kaks korda aastas aadressi vahetama?

 • Avatar

  Elan rahvastikuregistri andmetel Soomes.2kuud Soomes,siis 2 kuud olen Hispaanias,seejärel 2 kuud EESTI-is,kus olen sündinud põliseestlaste peres,siis 2 kuud Lätis,2 kuud Inglismaal,siis 2 kuud Rootsi Kuningriigis ja 2 kuud puhkan Tai Kuningriigis.Arvan,et mul ei pea olema iga riigi juhilubasid taskus.Igas riigis on ka mul oma POSTIAADRESS!,PANGAARVE ja auto.Või laseks ennast loomade moodi kiibistada?!Soome,Läti ja Eesti on n.ö EU-s,Rootsis on oma raha,Inglismaa on Brexit,Taimaa on viisaga ja omad reeglid.

  • Avatar

   Ole ettevaatlik! On pretsedent, kui EV kodanik, kelle kinnisavara ja pere on Eestis, läks sõidukit Tallinnas registreerima ja keelduti.
   Et pole “sissekirjutust”.
   Asja uurimisel selgus, et meie Välisministeerium oli ta Eesti Rahvastikuregistrist tema teadmata kustutanud ja omavoliliselt Soome registreerinud.
   Meie riigiametid omavolitsevad igal sammul ja rikuvad kodanike õigusi.
   Eduriik!

  • Avatar
   Risto Tanner

   R.T. Eestis on ju võimalikrahvusvaheline juhiluba saada, mis kehtib rahvusvaheliselt (?)

 • Avatar

  Jah, orjade-pärisorjade üle peetav arvestus peab korras olema.
  Eriti hoolikalt tuleb jälgida, et pärisorjad oma elukohaga seotud oleks, et nad vabalt ringi ei kooserdaks.
  PS. Kas EL’i neegrid ikka on orjade tabelis korralikult kirjas? Asukohaga-elukohaga ja puha! Või on sihukene orjus valgete, k.a. eestlaste “privileeg”?

 • Avatar

  Naera või püksid märjaks! Ega imestada polegi, kui vaadata neid Maantee ametnike kangeid kujusid, kellest mõni haiseb kuse, teine sita ja kolmas-neljas -mingi kahtlase olluse järgi.

 • Avatar

  Kogu jutt täiesti asjalik, aga Addendum – Andres, uuri asja veidi põhjalikumalt, sest viirus, millega Terviseamet kangelaslikult võitleb, on ilmselt SARS Cov2 ja see viirus võib põhjustada haiguse COVID 19, mis on mingi eriline kopsupõletiku versioon.

  • Avatar

   Põletikud, k.a. kopsupõletik ei ole mitte viirushaigus, vaid bakteriaalne protsess. Viirus nõrgestab organismi, kus siis bakter saab tegutsema hakata.
   See on ka põhjuseks, miks kopsupõletikku surnud viirusehaige (kasvõi koroonahaige) surma põhjuseks tuleb märkida kopsupõletik, mitte koroona!
   Aga seda meie terviseammeti tegelinskid ei tea. ISGI NII ELEMENTAARSET ASJA!
   Või teadlik statistika võltsimine.

 • Avatar

  Ametnikud ei ole sort,tõug ega rass aga nende ühisnäitajaks on raha ehk täpsemalt pistis.

  • Avatar

   Siinkohal vaidlen vastu! Sellistes teemades on mingite hüvedega kauplemine välistatud!
   Need on mõttelaiskuse ja mugavuse teemad, sest jube lihtne on ise välja mõelda “sissekirjutus” ja kodaniku asjadega mitte tegeleda- pole kohvitassigi vaja käest panna, kirjutad “ei saa” ja pidu jätkub.
   Aga- asi on veelgi peenem, kui küsida, et miks tegeletakse lauslolluste ja inimeste õiguste rikkumisega- siis saate vastuse, mis väärt mingit auhinda!
   Nad ju võitlevad tulihingeliselt! Olete valmis, istute?

   “…nõue on muu hulgas kehtestatud eesmärgiga vältida nn juhiloaturismi, kus isikud võiksid igal hetkel omandada või vahetada juhiload selles liikmesriigis, kus see parasjagu kõige hõlpsam või soodsam on, ilma et nad vastavas riigis alaliselt elaksid või seda teha plaaniksid.”

   See oli Maanteeameti ametlik seisukoht! Teid kahtlustatakse teie omas kodus, riigis, mille kodanik olete ja kus te elate- mingis “juhiloaturismis”!
   Mitu persetundi läks sellise asja väljamõtlemise peale?
   Juba ammu tundub kuritegevusena sellisele riigile maksude maksmine, sest maksudest peetakse ülal ametnike hiigelarmeed mille usinad sõdurid üha uusi ja uusi kodanikuõiguste rikkumisi ja sellele põhjendusi välja mõtlevad.
   Karistatrav lausa! Ei usu? Aga palun:
   § 22. Osavõtja

   (1) Osavõtjad on kihutaja ja kaasaaitaja.

   (2) Kihutaja on isik, kes tahtlikult kallutab teise isiku tahtlikule õigusvastasele teole.

   (3) Kaasaaitaja on isik, kes tahtlikult osutab teise isiku tahtlikule õigusvastasele teole füüsilist, ainelist või vaimset kaasabi.

   (4) Osavõtjale mõistetakse karistus seaduse sama sätte järgi, mille järgi vastutab täideviija, kui käesoleva seadustiku §-s 24 ei ole sätestatud teisiti.

   (5) Kaasaaitaja puhul võib kohus kohaldada käesoleva seadustiku §-s 60 sätestatut.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused