Andres Raid: rohepöörde paradoks – miljardid eikuhugi

Arvamus,
- Updated
©Uued Uudised
Ajakirjanik Andres Raid.

Meenub üks aastatetagune kohtumine USA-s, kus üks pikki aastaid rahvusvahelisel areenil narkovastast võitlust pidanud ekspert rääkis muheldes sellest, et tegelikult oleks kogu see kaubandus kinni panna hetkega, kuid sellel asjal on mitu aspekti.

Üks neist oli suurriikide vajadus nö illegaalse raha järele, millega ühelt poolt sotsialistlikke ja teisalt demokraatlikke rahvaülestõuse korraldada ja finantseerida.

Üks asi oli veel – ühendriikides on uimastiäriga võitlevate erinevate institutsioonide eelarved suisa kosmilised. No ja kui seda võitlus ei oleks, siis mida hakkaksid peale need, kes on harjunud nende miljarditega ümber käima ja neid jagama?

Sama tundub olevat selle rohepöörde ja süsinikdioksiidiga. Iga natukegi atmosfääris toimuvast arusaav inimene lihtsalt irvitab kaastundlikult, kui sellest CO2 asjast räägivad need, kes koolitunnis vastava koha vahele jätsid. Meie aktivistidele on eraldatud selles mängus klakööride roll, mingi pisku preemiaks ja võitlus muutub aina raevukamaks.

Äsja avaldas „The Truthout“ üsna tähelepanuväärse artikli, kus sõna võtavad spetsialistid.

(https://truthout.org/articles/carbon-capture-wont-work-but-it-will-funnel-billions-to-corporations/?eType=EmailBlastContent&eId=03ab3f7e-a3db-4fb6-a1e2-42d19406b6d2)

Tuleb välja, et kogu see CCS (carbon capture and sequastration) on tore asi, kuid ei toimi, küll aga kanaliseerib miljardeid just fossiilkütuste tööstustesse! CO2 tase olevat jõudnud kõige kõrgemale tasemele inimkonna ajaloos ja USA Ülemkohus hakkas kohe välja andma regulatsioone, millega peaks selle taseme alla saama. Paraku on tahtmine tore, kuid võimalused hoopis teine asi. Kogu teema toidab täna ja võib-olla ka poliitikuid, tehnofuturiste ja niisama aktiviste ka siin Eestis, kuid seni on reaalsuses kokku püütud vaid mitmemiljardiliste kahjumitega (https://www.wsj.com/articles/climate-change-concerns-revive-interest-in-carbon-capture-despite-checkered-history-11644235380) ja eduks peetakse isegi – pange tähele – 0,0001% CO2 vähenemist aastas! (https://electrek.co/2022/06/28/worlds-largest-direct-air-carbon-capture-facility-will-reduce-co2-by-0001/).

Tänane seis on selline, et vaatamata aastatepikkusele miljardite „investeerimisele“ mingit reaalset võimalust ja olemasolevaid seadmeid sellega toimetulekuks lihtsalt ei ole. Samal ajal sobib see võitlus puhta atmosfääri eest suurepäraselt kõikvõimalike progressiivsete liberaalide lipukirjaks – no kes ei tahaks ometi puhtamat atmosfääri. Kogu see tegevus on pannud inimesed uskuma, et kõik lahendused on siinsamas, nurga taga ja takistuseks on vaid Trump USA-s ja EKRE koos putinistide ja lamemaalastega Eestis. Paraku on see tänasel päeval muinasjutt, ehkki ilus. Tegelikkuses läheb olukord pidevalt ainult hullemaks ja üheks põhjuseks on just ebakompetentsete poliitikute pääs otsustusmehhanismide juurde ja seejuures hoitakse asjatundjad kõikide vahenditega eemal.

Teooria võib olla ilus, kuid praktika näitab meile vastupidist ja kas keegi on rääkinud avasui ja otse kuskil sellest, millist kahju tekitab ja milliste ohtudega keskkonnale on seotud kasvõi USA kildagaasi tootmine? Te ei leia seda kuskilt ja igasugune vastav küsimus võib su paisata ühiskondlikus hierarhias lootusetult allapoole. Seesama Ülemkohtu infrastruktuuri seadus kallab veelgi neile kompaniidele raha juurde – 12 miljardit „erinevateks süsinikupüüdmise meetmeteks“ – no kes tahaks sellest rahast ilma jääda? (https://insideclimatenews.org/news/09032022/carbon-capture-and-storage-fossil-fuels-climate-change/)

Reaalsuses planeeritakse (https://truthout.org/articles/world-oil-production-is-rising-with-no-end-in-sight/)  aga fossiilkütuste kasutamise märgatavat tõusu – praeguselt sajalt 109-ni 2030.aastal ja 117 miljonit 2040-ks aastaks. Kõik rohemeetmed on siiani eksisteerinud vaid pressiteadetes ja poliitikute kõnedes. Seega – kogu see CO2 püüdmine on tänaseks olnud…“kolossaalne ja väga kallis läbikukkumine“.

Lõpetuseks pakuks väikese videolõigu Kanadast. Esitatud küsimus on lihtne: „kust tulevad need miljardid, mida te (parlament) kavatsete hakata igasugusteks programmideks kulutama?“

Lihtne tõde selle kohta, et selle maksab kinni maksumaksja oli seal vähemalt teadmata. Huvitav, kuidas on meil? Aastatetagune  küsitlus riigikogulaste hulgas näitas aga seda, et ca 95% rahvaasemikest ei teinud vahet juhtimisel, valitsemisel ja haldamiselgi…

https://mobile.twitter.com/PierrePoilievre/status/1468594502080237568

 

Andres Raid

 

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused