Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Andres Raid: soomlased ei hala energiahindade pärast, vaid panevad järjekordse tuumareaktori tööle

-
13.03.2022
Olkiluoto-3 tuumareaktor Soomes.
© Scanpix

Postimehest sai lugeda, kuis Soomes elektri hind poole odavam kui Eestis. Kogu sõjatärina taustal kulgevad muud asjad Eestis endas paraku suuresti isevoolu teed ja kuulda on vaid konstanteeringuid, et hull on ja hullemaks läheb, see olevat nii seatud ja teha pole midagi.

Soomes nii ei arvata ja hõimuvelled meist sellepoolest erinevadki, et neil on tsiviilkaitse kõrval olemas vankumatu „suomen sisu“, mis väljendub ka selles, et tuleb ka ise peaga mõelda ja oma rahva hakkama saamise eest hoolitseda.

Elektri hind on taevas, meil halatakse – pole midagi teha… Soome näeb siin hoopis muud võimalust ja Maailma Tuumauudiste (World Nuclear News) andmetel on soomlased tööle panemas kolmandat reaktorit Olkiluotos.

Teollisuuden Voima OY andmetel peaks see toimuma juba eeloleval teisipäeval, tegemist on Soome viienda reaktoriga. Praegu käivad jaama sünkroniseerimistööd ja esimesed megavatid on juba ka testitud. 9. märtsil katsetati seadet nii manuaal- kui ka atomaatrežiimil, kõik töötas laitmatult ja kahe tunni jooksul saadi 110 MW võimsus kätte, millest oli katsetsükli jaoks täiesti piisav.

Regulaarse tsükli juurde jõutakse 31. juuliks, kavas on veel mitmed testid. Jaama praegu ulmeliselt odav elektrienergia kulub soomlastele marjaks ära, eriti praeguste hindade juures, ja teine asi on stabiilsus. Meile jääb üle nentida, et elektrit on küll, aga osta tuleb seda paraku hoopis teistsuguste, nn „börsihindade“ järgi, mille üle siin isegi diskussioonivõimalust ei ole.

Andres Raid, ajakirjanik