Andres Raid: Tsensuur sotsiaalmeedias ehk kollektiivse südametunnistuse vaikne ja salajane signaal

Arvamus,
- Updated
©UU
Andres Raid

On terve hulk teemasid, mille kajastamine või mingi alternatiivse seisukoha esitamine on Facebookis tabu. Päädib see tavaliselt postituse autori konto sulgemisega lühemaks või pikemaks perioodiks. LGBT, rassi- ja rahvusküsimused ning paljud muud on libedale minek, nüüd on lisandunud ka COVID 19.

Hiljaaegu sai ametlikust sõjapidamisest Euroopa osas 75 aastat täis. Sel puhul pani keegi FB-sse üles pildi, kus sõdur heiskab lipu Riigipäevahoone katusele. (Loe SIIT!)

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Jätame kõik isiklikud sümpaatiad kõrvale – antud juhul on huvitav hoopis muu.

Postitaja konto suleti põhjendusega, et „sisu ei vasta FB kogukonna reeglitele“. Järelepärimine „mis siis ometi ei sobi?!“ tõi vastuse: „Sõdur on kõrgel katusel, ohutusvarustuseta eirates kõiki kehtestatud ohutusnõudeid. Mõni võib proovida järele teha ja ongi õnnetus käes – ei saa propageerida ebaterveid töövõtteid ja ohutusnormide eiramist…“

Naersime kunagi Stalinile omistatud ütluse üle – andke mulle inimene ja küll ma talle paragrahvi leian. Meie konteksti ületooduna see enam naerma ei aja – räägi midagi rahvuslikku ja saadki süüdistuse rassismis, vihkamises, väikluses, väärtuste eiramises, kremli käepikenduses, natsismis – ükskõik milles ning see esitatakse viisil, mis ei luba ega võimalda kahelda.

Kes on need kohapealsed koputajad, sest ega Zuckerbergi kantselei peale rahalugemise küll suurt millegagi peale raha lugemisega tegele? Või peaks ütlema poliitkorrektselt – mitte koputaja, vaid kollektiivse südametunnistuse vaikne ja salajane signaal?!

Kuulda oli, et koputaja elu pole kerge ja sellega arvestati. „Moderaatoritele“ pandi palka juurde, kokku 52 miljonit, kui suur osa tuleb meie aktivistidele, pole teada.

Andres Raid
ajakirjanik

14 commentsOn Andres Raid: Tsensuur sotsiaalmeedias ehk kollektiivse südametunnistuse vaikne ja salajane signaal

 • Avatar
  helin Põldoja

  Vastuvõimaluseks on rääkida inimeseks olemisest ja selle olemusest positiivses võtmes. Näiteks sünnist surmani. See ,et evolutsioon on beebidest järelkasvu võtmes jätkusuutlikuseks -mitte beebide söömises ja nende vere joomises…Võtaks inimkloomade kasvatamise käsile…positiivses võtmes-Loomad on segadusse aetud oma instinktide ja suguorganite olulisusega.Ainult aju olemasolust ei piisa-no aitame siis kõiksugu elukaid.Näiteks -meditsiiniliselt jms. Tänu madalatele instinktidele on nad paigutatud poliitikasse,et hävitada jätkusuutliku mõistusliku inimkonda.Meid on niigi vähe järgi. Kasutame kirjapandut sõnaosavalt ,mis on inimestele mõistetav Tähtis on emotsioon ja mõtted edasi anda…No ikka positiivses mõttes…kasutaks inimesele omast tugevust-mõtteid ja tundeid -mitte instinkt kuigi alatuse või ebainimlikuse peale tahaks karjuda,nutta ..Inimloomad kardavad -positiivsust.Olgem nutikad masinate ja kontroll-organite suhtes. Nad mõistavad suuri tähti ja numbreid. Punumisoskust meile kõigile. Olgem sügavamad-see ongi inimloomus.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Suure valge isa väga valge käsi reguleerib mida võib ja mida ei või avaldada.Ei ole see Zuk nii võimekas midagi kui tal poleks toeks luureorganisatsioonid,igasusugused “inimsõbralikud” fondid jne.
  FB püüab kehtestada kõigile ühte moodi ja õiget mõtlemist . Kas ei tule tuttav ette ?

 • Avatar

  Andres Raid: FB postitusi kontrollib nende tekstirobot, mis vastavalt pildituvastusele ja tekstisüntaksile – ette kirjutatud logaritmidele postituse üles nopib ja selle põhjal kasutajale bloki paneb. Aga süsteem on ka selline, et FB annab võimaluse blokeeringut vaidlustada, blokeeringuteate korral pakub vastavat lahtrit, kuhu protest esitada. Siin aga asja kurioosum – blokeeringu korral see kaebuste lahter ei tööta – vastuseks on hetkel pole teate esitamine võimalik, proovige hiljem uuesti. Ja see jama on 100% kogu aeg! Kui aga miskit teedpidi saate oma protesti esitatud, siis asja vaatab läbi jälle robot ja annab ka vastuse robot – üks ja sama stampvastus: ei vasta kogukonna reeglitele. FB tsensuur ja kogu see värdsüsteem on ÜDINI HAIGE moodustis. Ei arvestata ka eesti keele omapäraga ega meie kultuurilise ja poliitilise taustaga.FB-s ei muutu mitte midagi paremaks, ainult hullemaks!

 • Avatar

  see juhtum on t6esti nagu anekdoot . kuid neid asju on veel enam siin ilmas, ainuyksi juba feminismuse, euron6ukogude liidu, juutide ja pedede teemal.

 • Avatar

  Sm Felix Edmundovitš Džersinski on uhke oma hõimuvellede saavutuste üle ja kurdab vaid, et temal omal ajal nii head tööriista polnud.

  Aga muideks – kui arvestada, et “facebook” on algselt tehtud varastatud koodiga siis ei olegi sellelt seltskonnal midagi head oodata.

  Liiva-Annus vaid ei jõua ära oodata millal rahvas südame rindu võtab ja need maniakid sinna saadavad.

 • Avatar
  Arusaamatu asi

  Kas FB sarnase platformi tekitamine näiteks riiklikul tsandil on ülesaamatu takistus? Kuidas suudab 1 tegelane (Zuck), selle loomisega hakkama saada, aga terved riigid mitte?

  • Avatar

   Sellel lihtsal põhjusel, et temal on selja taga terve majanduslik-poliitiline klikk kes juba Lenini-Trotksi aegadest on sellist tööriista unistanud.
   Ja kui arvestada, et hetkel kõiki suuri riike kontrollib just see klikk.

  • Avatar

   Miks sa arvad et riigi tekitatud platvormil puuduks igasugune kontroll ja tsensuur? Arva veel! See võib kujuneda hullemaks kui Facebook ning suure tõenäosusega oleks seal lubatud vaid võimulolijate ideoloogia.

  • Avatar

   Ei, pigem arusaamatu on et miks inimestele too fuckbook nii palju korda la”heb, kui on 101 muud v6imalust teineteisega suhtluseks ja hallil ajal oli igayhel oma koduleht olemas ja samuti sellega kaasnes nii sabasso”rkijaid.

   Kas sellet6ttu et inimesed tahavadki oma naha turule tuua, olla tsensuuritud, ja”litatud, reklaamivirtsaga yle valatud!?? Andmed kui on yhes koos siis on kergem nende ja’rele nuhkida. iga www leht eri kohas teeb tunduvalt raskemaks selle. V6i pigem suurem osa neist kasutajatest on naissoost lambad kes ei jaga maad ega mytsi mis toimub?

 • Avatar

  no milleks see fuckbook? Kogu too koht ei vasta kogukonna reeglitele — on ajulage, tsensuuritud ning igayks kes seda järgi yritab teha annab halba eeskuju ja 6nnetus käes.

 • Avatar

  Jälle õigus Andres nagu alati. kas selle F asemele midagi muud teha ka annaks sest see mis praegu toimub on täpipealt sama nagu reffid oeks võimul.

 • Avatar

  USA senaator J.Kennedy ülekuulamisel esindajate kojas M.Zuckerbergile: „Teie kasutustingimuste teave imeb vilinal! Facebooki kasutustingimuste teavituse eesmärk on Facebooki taguotsa kaitsta. Mitte selleks, et teie teenuse kasutajaid nende õigustest teavitada!“
  Loe lähemalt https://www.ohtuleht.ee/870582/zuckerberg-ka-minu-andmeid-varastati-ja-muudi

 • Avatar

  Kui see Facebook välja ilmus mõtlesin, et sellest ei tule muud kui mõttepolitsei töövahend. Ei tulnudki! Konto jäi tegemata ning pole siiani aru saanud et millestki ilma oleks jäänud.

 • Avatar

  Jah tsensuur hakkab facebookis üle võlli minema, täna kirjutas Postimehes et facebook hakkab viha meeme otsima et neid tsenseerida. Samas nende punalippudega liputajatele pole küll kaastunnet vaja.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused