Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: üleshaibitud idu ja börs teevad tavaliselt kellegi mitte millestki üleöö rikkaks

-
05.01.2022
Üks kiiretest rikastujatest, Elizabeth Holmes.
© Scanpix

Pettustes süüdimõistetud Elizabeth Holmes`ist on meil ka peavoolus üsna laialdaselt juttu olnud, kuid üks väike, kuid seda enam kui ilmestav detail on kas meelega või kogemata paraku välja jäänud.

See on Holmes ja tema side Silicon Valleyga – suurepäraste ja enneolematute ideede ideaalmaastikuga. Tõsi, selle maastiku all on ilmselt maailma ohtlikem vulkaan, siiani on see õnneks rahulik ja kataklüsmid on esialgu veel vaid inimesest enesest. See puuduv detail on haip (i.k.hype), millega on Räniorgu aegade jooksul üle hinnatud ja selle haibi abiga on mitte millestki tehtud sajad miljonid.

The Independent siiski toob selle välja – „Elizabeth Holmes`i süüdimõistmine pettuses pakkus seda üleolevat alusetut suurustlemist ehk just sedasama haipi ja väärtuslikku õppetundi just sel teemal“ (The fraud conviction of former Theranos CEO Elizabeth Holmes could offer Silicon Valley’s culture of hubris and hype some valuable lessons).

Mis selles siis nii väga ikka?! Tuleb meelde hea tuttav, kes Räniorus Eesti kodumaal paljuräägitud esindust otsima läks. Pidi ju midagi suurt ja eriti uhket olema, meie võrdsena teiste suurte tegijate seas! Kohapeal oli tühi boksike poolteist korda kaks meetrit, nurgas lauake, mille peal Eestist pärit paar brošüürikest koos paar kuud pühkimata tolmuga ja …kõik. Pidi seal ju ka meie oma panus  maailma ideedetööstusse küpsema – ei miskit. Esindajat ei õnnestunud kah leida.

Seal sünnib asju, see on vaieldamatu. Kuid USA pakub ka tossavaid korstnaid, töökodasid ja automaatliine koos väljaõppinud ja tipposkustega tehnilise personaliga, reaalseid laboreid astronoome, üle ilma ringitormavaid tõeliste talentide kütte – need on need, kes tegelevad reaalmajandusega ja sellel baasil võib vabalt endale lubada peaaegu, et kõike. Kui idumajandus ongi aga ainuke asi ja seda saadab haip kõrgeimal tasemel, siis on see aga sageli just nimelt pettus ja selle tõi kohus ka välja.

Idu ja börs teevad kellegi üleöö rikkaks ja majandussüsteemis, kus pea ainsaks hinnatõstjaks-langetajaks on emotsioon ja manipulatsioon, riiklikul tasemel majanduse ja laiemalt ühiskonna toimise tagamine paraku õnnestuda ei pruugi. Peale arvestusliku ja reaalselt mitte eksisteeriva raha on inimesel vaja nii süüa, kehakatet ja peavarju.

See vastuolu lööb silma isegi The New York Timesi veergudelt, kus öeldakse otse, et kogu Holmes`i kaasus ongi just nimelt  Silicon Valley nägu. Mille või kelle nägu on meie majandus ja suhtumine sellesse?! Lähemal vaatlusel üks suur haip – omi tootmisettevõtteid sisuliselt enam pole, maadki välis“investorile“ välja renditud ja troonivad mingid riiklikel ja EU toetustel toimivad lugematud kontorid, kes lähevad marru küsimuse peale, et „näidake palun oma töö ja tegevuse produkti“…!

Huvitav, et meie majandusanalüütikud neist asjust eriti rääkima ei kipu, peavool pakub selle asemel näiteks eriti olulisena välja Artemi (mujal maailmas Artjom) Troitski juuste kadumise loo ja pealkiri laseb veel mõelda, et vaene mees põeb trihhotillomaaniat (psühhiaatrias obsessiiv-kompulsiivne häire) ja kitkub endal meeleheitest juukseid peast…

Mis meil sellega pistmist peaks olema, seda enam  olukorras, kus ükski üleshaibitud idu ega sarvik energiakandjate  hinda alla ega pandeemiast jagu ei suuda saada?

Andres Raid, ajakirjanik