Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Arvo Aller: valedega võimule tulnud valitsus võtab inimestelt nende vara

-
06.06.2024
Arvo Aller
© UU

Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Arvo Aller ütles eilsel mootorsõidukimaksu arutelul, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond seda maksu ei toeta ja kutsus kõiki reaalselt mõtlevaid parlamendiliikmeid selle poolt mitte hääletama.

Aller: „Nagu aru saame, siis see maks tehti sellepärast, et inimestelt võtta ära nende vara. Seda võib nimetada varamaksuks. Ja varamaks tähendab seda, et see halvendab meie Eesti inimeste olukorda peamiselt maapiirkonnas.

Tulles nüüd selle mootorsõidukimaksu juurde, sellest on siin pikalt räägitud, enne seda on pikalt valetatud. Praegune valitsus Reformierakonnaga eesotsas ütles enne valimisi, et maksud ei tõuse. Peale valimisi otsustati, et mandaati saades ei ole see enam asjakohane ja tuleb teha uus, täiesti uus maks. Loomulikult, selle maksu ajendiks oli nõndanimetatud maksuküüru ärakaotamine, mille üheaastane hind on pool miljardit, ja automaksuga püütakse katta seda pooles ulatuses. Teiseks, seda põhjendada nõndanimetatud keskkonnaosaga ja ka hiljem juurde tuues kaitsekulude tõstmist ei ole üldse pädev ja seda ei saa võtta tõsiselt. Selle ühe maksuga tahetakse lahendada kogu Eesti riigi ees seisvaid probleeme.

Rahanduskomisjoni esimees tõi siin esmalt ettekandes, et suur kaasamisüritus oli koos maaelukomisjoniga ja sellel kaasamisüritusel osalesid väga paljud organisatsioonid. Kuid seal ei osalenud lasterikaste perede esindajad, seal ei osalenud põllumehed. Ja põhjendusena toodi seda, et nemad pole otse pöördunud rahanduskomisjoni poole, et nad tahaksid automaksus kaasa rääkida. Samas, mõlemad organisatsioonid on pöördunud nii riigikogu erinevate komisjonide poole, valitsuse poole kui ka ministeeriumide poole. Kuid nagu näha, see on ainult tühjadele kabinettidele läinud ja seda ei ole keegi arvestanud.

Piirkonnad, mis on Tallinnast ja nõndanimetatud kuldsest ringist kaugemal, ei ole kindlasti selle automaksu kehtestamise üle rõõmsad. Kusjuures paljudele on auto ainult ainuke võimalik liikumisviis. Seda enam, et kaotati ära tasuta ühistransport ja ka oma lähedaste kogemusest võin öelda, et tööl käimiseks on ainuke variant isikliku sõiduauto olemasolu. Selle lisaks maksustamine tähendab seda, et kasvavad ka kulud tööl käimisele.

Nüüd muudatusettepanekutest. Mina olin teinud 11 muudatusettepanekut ja sellest lähtuvalt, kusjuures päris tõsiselt ma mõtlesin, et kui me seda maksu ümber ei saa pöörata, siis me teeks teda inimsõbralikumaks ja ka reaalselt muudaks selle inimestele vastuvõetavamaks, et ei tekiks sellist suurt maksukoormust. Paraku need ettepanekud – põhjendusega, et on obstruktsioonilised ja niinimetatud sisutühjad – lükati punti erinevate fraktsioonikaaslaste, naaberfraktsioonide ja teiste esitajatega üheks muudatusettepanekuks, nii et nüüd nendest 831-st ettepanekust, mis kõik esitati, saadi kokku 19 muudatusettepanekut. See ei anna mitte mingit võimalust kas või teatud spetsiifilise muudatusettepaneku grupiga, kus võis olla erinevaid nägemusi, kas või selle osas hääletada, kas vastu või poolt, et olemasolevat või pakutavat automaksu teha paremaks.

Rahanduskomisjoni esimees tõi välja veel selle, et Eesti on üks vähestest, või ütleme, kaks riiki veel, Euroopas, kellel ei ole automaksu, ja tõi näite, et Soomes on see 1950. aastatest. Siis tuletan veel kord meelde, et Eesti on ainuke riik Euroopas – kordan: ainuke riik Euroopas –, kellel on e-valimised. Mitte ühelgi riigil ei ole sellist e-valimiste süsteemi, mis on meid viinud praegusesse olukorda, kus me oleme. Aga vaat seda me tunnistada ei taha, et e-valimistega tuleb tegeleda ja need asjad ära lõpetada ning minna edasi ausate valimistega.

Nagu sellest automaksust veel vähe oleks, meile antakse järgmiseks piitsa juba magusamaksuga, jookidele paneme lisamaksu juurde, põhjendades seda inimeste tervisega. Selle kohta üks kolleeg ütles siin varasemalt, et tõstame siis ka toiduainete käibemaksu, et inimesed vähem sööksid, ja lõppkokkuvõttes inimesed hakkavadki vähem sööma, sest neil lihtsalt ei ole raha.

Lisaks mõjutab seda kõike käibemaksu tõstmine selle aasta algusest, tulumaksureform järgmisest aastast, kui tulumaks tõuseb, aktsiisi tõsteti, riigilõivusid tõsteti, erinevaid keskkonnatasusid tõsteti. Lisaks, eile võeti vastu ka pensionäridele väiksema sissetuleku kindlustamine selle näol, et keskmine pension võeti tulumaksu alt välja. Nii et kõik need lubadused, mis anti enne valimisi, ei rakendu peale valimisi. Sellest lähtuvalt ka käesolevate valimiste ajal, kui on Euroopa Parlamendi valimised, ei tasu hääletada nende poolt, kes on praegu Eestis riigis võimul.“