Ats Miller: kuigi nõrgukeste hirmukramp on ühiskonna halvanud, teadvustame siiski väljasuremist ja enamik ei taha sellega leppida

Arvamus,
©Uued Uudised
Iga rahva tulevik on lapsed. Pilt on illustratiivne.

Kirjanik Ats Miller jätkab baaselatise ehk kodanikupalga teemal ja küsib: kes ehitab tulevikku ja kes otsustab?

„Eelmistes kirjutistes katsusin visandada (sest selle mahu juures on ju tegu pigem sünopsisega) põhilisi piirtingimusi, kuidas ühiskondlikku rikkust ringi jagatakse.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Baaselatise (kodanikupalga) idee on, et vast hakkab ühiskond paremini toimima, kui teatud osa rikkusest jagada ringi solidaarselt, ilma tohutu – enamasti ebameeldivaid emotsioone ja mõnikord kahjuks ka ebaõiglust genereeriva – riikliku kontrollisüsteemita.

Baaselatise mõõtmes võib ühiskonna väga jämedalt jagada lasteks, töövõimelisteks ja pensionärideks – nendeks, kes ühel päeval hakkavad makse maksma, nendeks, kes neid maksavad, ja nendeks, kes neid ei maksa. (Ignoreerida võib raha ühest taskust teise tõstmist, ehk makse pensionilt – st kui maksurahast makstakse pensioni, on sealt maksude arvestamine – mis mitte kohe sinnasamasse riigieelarvesse tagasi ei tule, vaid tegelikult sealt kunagi ei lahkugi – tolatsemine, mis vaid taas hulgale ametnikele tööd annab.)

Pildi ajavad segaseks erandid: illegaalid, kurjategijad, vastutusvõimetud, (mistahes põhjusel) töövõimetud etc. Need kõik on edasistes arvestustes loetud pensionäride alla; tuletagem meelde, et vanaduspension on vaid üks pensioni liike. (Lihtsuse huvides jäägu siinkohal vaatluse alt välja fakt, et töövõimekaotus ja abivajadus võivad olla väga erinevad. Eranditest me loomulikult ei pääse. Selge, et paljud alla seitsmekümnesed ja näiteks lonkav kirjanik või projektijuht on praktiliselt töövõimelised, samas kui ajukahjustuste vm raskete diagnoosidega inimesed vajavad rohkem abi kui „normaalne” pensionär.)

Siin me jõuame paratamatult selliste aluskontseptioonideni nagu sotsiaalne kokkulepe – miks me ikkagi anname teatud osa oma vabadusest ära riigile kui sellisele. Me jõuame (esindus)demokraatiani – ehk millises vormis me üritame teostada ühiskonna (rahvusriigi) kestmist.

Me tuleme ühiskonnast, kus enamikule olid lapsed ainus garantii, et nad seegis või kerjakausiga ei lõpeta, ja kus töövõimelistel tuli ülal pidada peamiselt lapsi (inimesed ei elanud kaua). Me tuleme läbi ühiskonna, mis sai endale lubada ikka veel toimivat „looduslikku valikut”: sa pidid midagi olema, et pere luua. (Jah: sa pidid midagi olema. Võimalik, et see vajaks pikemat lahtiseletamist, kuid Belle Époque eelse ja järgse sotsiaalse kokkuleppe olemust võib kindlasti ka nii kokku võtta.)

Me oleme jõudnud ühiskonda, mis on hakanud iseennast kägistama: hääletada saavad töövõimelised ja pensionärid ja kusagil siin on – vabandatagu selle kujundi pärast – valgustusajastu põhjalikult anaalväljundisse uppunud. Kusagil siin on katki läinud see intuitiivne ja möödapääsmatu alusprintsiip, et ühiskond on jätkusuutlik niikaua, kui end tunneb hästi ja kindlalt suurem osa kesk- ja (madalamast) kõrgklassist, ja neid on kokku enamik.

Võimalik, et see on sellise valitsemiskorra loomulik tulemus. Inimene kipub ikka mõtlema oma ninaesisele ja „küll kõik teised kuidagi hakkama saavad”. Ehk pateetilist möla võib ju ajada, aga kui ülalpeetavad on üksi valimiskastide juures – ja kui neid on enamus ühiskonnast –, kipuvad nad ikka valima neid, kes lubavad rohkem raha just neile – kes ei lisa ühiskondlikku rikkust kas vanadusest, terviseprobleemide tõttu või lihtsalt saamatusest ja laiskusest. Mis neil sellest, et ühiskond väljasuremise poole tüürib – „küll see kunagi kasvule pöördub”…

Ja sellest lõksust ei pääse välja, kuni meil on kööbakas sooja keha demokraatia. Sooja keha demokraatia teatavasti on selline demokraatia liik, kus hääletada saavad kõik, kes suudavad säilitada kehatemperatuuri, kuuluvad teatud avara definitsiooni põhjal inimliiki ja juhtuvad kohal olema. Ja kööbakas on see seetõttu, et diskrimineerib kõige olulisemat ühiskonnakihti – lapsi.

Vaadake, seda võib pidada poeetiliseks jamaks, aga lapsed sünnivad sinna, kus nad on oodatud; kus neil on hea ja turvaline olla. Kunagi teostasid võimu need, kes reaalselt ühiskonda juhtisid. Tasapisi hakati valitsemisse kaasama kõiki neid, kes rikkusi lõid (talupojad, kaupmehed, käsitöölised) ja kellel selle kohta midagi asjalikku öelda oli (teadlased, õpetajad, arstid, kultuuriinimesed). Need inimesed aga vastutasid endiselt kõige otsesemalt oma laste eest – oma tuleviku eest.

Ent kuidagi oleme jõudnud tänase seguni gerontokraatiast ja idiokraatiast, ehk vanade ja lollide võimuni – aga kuidas teisiti nimetada ühiskonda, mis arvab hääleõiguslikuna sisse kõik juurviljad nii vanemas kui muidu juhmimas otsas, kuid jätab välja oma tuleviku? Kuidas teisiti saabki olla, et ühel hetkel käivad maha traditsioonid, mis väärtustasid peret ja lapsi, ja selline ühiskond hakkab järjest kiiremini välja surema?

Ei ole olemas sellist asja nagu „kestlik kahanemine”; see on „väljasuremise” abitu eufemism. (Ja isegi kui me üksi võiksime siin teoreetiliselt tasapisi „kestlikult” olematusse kahaneda, tuleb tühjaksjäänud kohale palju enne hulk võõraid, kes selle „kahanemise” ühel hetkel kiiresti ja veriselt lõpule viivad; kes teisiti arvab, pole kas ajaloost midagi kuulnud või sellest kübetki aru saanud.)

Seega, kui me üldse tahame ellu jääda, tuleb kuidagi lõpetada see enesetapjalik palagan, kuidas me täna end juhime. Meil tuleb kuidagi taas siduda hääl vastutusega – ehk et see oleks nende hääl, kes ühiskonda ülal peavad ja edasi viivad. Selleks on õige mitu võimalust, ja üks lihtsaim ja kiireim – kuid loomulikult mitte ainus – oleks anda hääleõigus ka lastele, selle klausliga, et kuni lapse mingisse vanusesse jõudmiseni kasutab seda lapsevanem.

Võimalik, et sellest ei piisa. Võtmesõna on endiselt vastutus. Lubatagu korrata:

Vastutus.

Ent las olla mõne järgmise artikliteseeria teema, kas me oleme juba küllastunud ballasti ja antisüsteemse elemendiga punktini, kust ilma suuremate mullistusteta on põhimõtteliselt võimatu edasi saada. Konservatiivid on valitsuses ja kuigi praegu on nõrgukeste hirmukramp ühiskonna halvanud, on siiski teadvustatud väljasuremist ja enamik ei taha sellega leppida. Seega loodame parimat.

Ja seega läheme edasi oletusega, et Eestil on nüüdsest suurema osa ajast sisuliselt – st mitte ainult sõnades – meie rahva huvide eest seisev valitsus, millel on Eesti tuleviku suhtes mingi tervet mõistust mitte solvav visioon ja mis seda päriselt ka ellu viib.

Milline võiks olla maksupoliitika riigis, mis loeb lapsi inimesteks, väärtustab lapsevanema panust ja püüab taas kasvule pöörduda läbi selle, et enamik selle kodanikke peab võimalikuks, mõistlikuks, auväärseks ja rahuldust pakkuvaks 20–30 aastat oma töövõimelisest east panustada 3–4 sarnaseid väärtusi jagava ja nii riiki kui rahvust edasi viia suutva järglase üleskasvatamiseks?“

Ats Miller

9 commentsOn Ats Miller: kuigi nõrgukeste hirmukramp on ühiskonna halvanud, teadvustame siiski väljasuremist ja enamik ei taha sellega leppida

 • Avatar

  Et siis ülalpidajad ja ülalpeetavad. Ja siia juurde mingit moodi pere ja lapsed. Küsimus on siis, et mismoodi? Lihtsalt lapsed ei ole hea mõte. See tõstab iga süüdimatu prao ja seemendaja au sisse. Samuti on vastutustundetu mängida seda mängu, et lapsel on otsustusõigus. Neil on omas piires (aga alati piires) kaasarääkimise õigus, nii nagu ka üldistes küsimustes teistel ülalpeetavatel — aga mitte otsustamisõigus. Sest ülalpidamine ei saa olla moe asi. (Siit muidugi hargneb järgmine liin “moodsa maailma” ülalpidajatest ja ülalpeetavatest, kus põllumehest võib saada ühtäkki ülalpeetav.) Ma arvan, et laste jaoks tuleb tingimusi luua, tegeleda keskkonnaga, aga siiski mitte otseselt päid lugeda ja premeerida. (Lihtne, kvantitatiivne laste käsitlus pole hea mõte, nagu öeldud.)
  Et mismoodi siis pere siia juurde lisada? Aga mille juurde lisada? Ühiskonnamudeli? Kodanikupalga? Lahendus oleks alustadagi oma ühiskonnamudeliga teisest otsast — sellestsamast perest. Ja lisada sinna abstraktset ja pereülest peredest lähtuvalt. Vbl siis kodanikupalgani ei jõuagi üldse. Või kui jõutakse, siis on lootust, et sel on sisukam alus, kui rahalunimise piinlikkus.

 • Avatar
  Kärbeste jumal

  Hääleõigus on igal teovõimelisel kodanikul. Teovõime on täisealisel isikul, kelle teovõimet ei ole piiratud. Lastevanematele laste eest hääleõiguse andmine on ju vana isamaalaste (Herkel) nurimõte. Pole kuskil riigis. Keeruline, tekitab lõputuid vaidlusi vanemate vahel ja kohtuasju sarnaselt elatise maksmisega. Reformarid alandasid ju valimisiga 16-aastastele. Mis muutus? Ebaküpsed hääled ei lisa demokraatiale kvaliteeti.
  Tõepoolest, suurim probleem on, et muulased võtavad valimiste abil riigi üle, eriti kohalikes omavalitsustes.

 • Avatar

  Uskumatu,valitsejad teavad kuidas seda teha aga kardavad megagiga miljardäride halvakspanu,kapitalism mis röövib rahvusriikide rahvaid on hukule määratud,ma arvan et seda teevad hiina ja venemaa,et dollar hukatusse ajada ja nende pankade sajandeid kestnud röövretked saavad oma otsa.

 • Avatar
  Lugege veel

  Siin kommenteerijad pole enamuses saanud aru jutu peamisest sõnumist, et hääleõigus on neil, kes ka vastutavad (nii nagu oli vanasti, et see, kes mõõka kandis ehk siis oma maa eest lahingusse läks, see sai ka otsustamises kaasa lüüa).
  Ülalpeetavad on ülalpeetavad, kuid lapsed on meie tulevik. Siit ka pere ja laste väärtustamine, mitte üksikisiku ego.

 • Avatar

  Inetu tekst. Ma olen ka töövõimetu.

 • Avatar

  Õige, niikaua kui meil ei piisa ühe inimese palgast lapsi kasvatada, koolitada, jne. on kindlasti vaja riig abiga terveid, rõömsaid ning haritud noori kasvatada. No see valimise jutt oli pöhjenduseks miks vanemad kes tulevikule ei ela ei fokusseeri lastele kui Eestimaa tulevikule. Need lapsed kes meil on ja kasvavad ei pea nälgima ning olema allasurutud kuna neil pole neid tingimusi mida Skandinaaviamaad saavad pakkuda.

 • Avatar

  Onu Ats ja teised selle teema jahujad – lõpetage palun see värdjalik demagoogia juba kord ära. Kodanikupalk (mis iganes nime all) on oma olemuselt satanistlik punabolsevstlik katse kontrollida oma riigi kodanikke ja teha neist ORJAD. Iga kord kui selle maailma “ats millerid” sel teemal sõna võtavad – isegi kui seda tehakse negatiivses võtmes – on selle lolluse ehitusse kivide ladumine.
  Saage ometi üks kord aru inimese psüühikast – kui räägid siis teed POSITIIVSET propagandat antud teemal – nagu vana reklaami teemaline aksioom kõlab – “EI OLE OLEMAS HALBA TEEMAT” (äkki oleks kirjaniku härrast niigi kasu, et annaks aksioomile parema tõlke – originaalis kõlab see nii “There is no BAD publicity”). Ehk iga kord kui selelst räägitakse tehakse sellele REKLAAMI.
  LÕPETAGE ÄRA PALUN!!!

 • Avatar

  Ahjaa, kirjanikuhärral läks meelest suures kirjutamisõhinas puudutada igasuguste mittekodanike ja erinevatel põhjustel elamisloaga siinviibijate KOV valimisõigus. Ehk on see isegi suurem murekoht, kui lastele nende vanemate suva järgi antav valimisõigus. Valida võivad inimesed, kes pesitsevad siin ajutiselt ja neid on kümneid tuhandeid. Valivad, loodetavasti lähevad minema ja aga nende millised-iganes valikud jäävad siia meile helpida. Ei, aitäh!

 • Avatar

  On tunnetatav, et kirjutajal ei ole selle valitsuse vastu midagi ja on pigem pooldav. Ok. Aga suuremas osas on jutt küll (vähemalt minu jaoks) väga segane ja hüplev. Põhiteljena teemas tundus, et vanadelt hääletamisõigus ära võtta ja lastele just anda. Ning et laste häält mingi teatud vanuseni kasutab lapsevanem(ad)-kumb siis?. Kui aga lapsevanematel on erinevad poliitilised eelistused?

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused