Ats Miller: meie mees Washingtonis

Arvamus,
©Erakogu
Kirjanik Ats Miller.

Kirjanik Ats Miller kirjutab sellest, et ainus kellele Eestil on Venemaa kontekstis loota, on NATO ja sealt omakorda USA. Loeb see, kes on Valges Majas.

„Me kõik oleme kuulnud Maslow’ püramiidist – põhivajadused all, „kõrgemad” üleval; mõte on selles, et eneseteostus võib pisut oodata, kui on külm ja nälg. Umbes sama asi on ka riikidega, esmane on nende võime üldse riigi kui sellisena eksisteerida (sest muidu on ju kõik edasised arutlused parema juhul teoreetilised).

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eesti Vabariigi puhul on selliseks esmaseks eksistentsiaalseks ohuks arusaadavalt Venemaa – riik, mis läbi viimaste sajandite on püüdnud eestlust likvideerida, mis on meid okupeerinud ja seda kasutades asustanud siia eestluse hävitamiseks kolonistide kogukonna (mida, muide, meil oleks rahvusvahelise õiguse alusel olnud õigus repatrieerida). Mis jätkuvalt peab Eesti iseseisvust veaks ja teeb kõik, mis nende võimuses, et Eesti positsiooni maailmas nõrgestada. (Ja isegi siin, Uutes Uudistes hakkab alati kari vene trolle kommentaariumis kiunuma, niipea kui Venemaa kohta halvasti öeldakse…)

Midagi ei ole teha, Eesti kõige tähtsam probleem, mis jätab kaugele maha kõik teised, on enda kaitsmine Venemaa eest, ja siin ei ole samuti eriti midagi pikalt mõelda – ainus, millele loota tasub, on NATO, ja see omakorda oleks naljanumber ilma USA-ta. Seega pole midagi teha – võrreldes sellega, mis mees täidab Washingtonis presidenditooli, on üsna ükskõik, kui totaka topisega me siin iseend nöögime.

Ja kuigi me suurt midagi teha ei saa (täpsemalt, üht-teist saame, aga sellest allpool), on igal juhul põhjust pingsalt jälgida USA presidendivalimiste kulgu. Hetkel on veel vara lõpliku kindlusega öelda, kuid vastamisi võivad sattuda Donald Trump ja Bernie Sanders. Mida see meile kaasa toob?

Donald Trump. Hm, kloun? Jah, teatud mõttes küll. Teisalt, ta võib ju näiteks Putinit sõbraks nimetada, ent Venemaale pole ta ju teinud mitte üht järeleandmist, pigem vastupidi. Trump on alustanud USA majanduse kaitsmist Hiina sigatsemise eest (see ei ole vaba majandus, kui USA turg on Hiina firmadele lahti, Hiina oma aga USA omadele suletud). Trump on võtnud karmi hoiaku Iraani suhtes. Ta on astunud ka samme, mille õigsust näitab aeg, kuigi teatud loogikat võib neis näha – jutt on suhetest Põhja-Koreaga ja otsusest osa vägesid Lähis-Idast ära tuua.

Kõik need teemad vajaksid omaette pikemat käsitlust, kuid lühidalt: Põhja-Koread toetavad Venemaa ja Hiina (võiks öelda, et hardast imetlusest ja igatsusest, aga muidugi pole see nii lihtne) ja mingit head lahendust seal ei ole; las ta siis olla, peaasi, et see paranähtus ohtlik ei ole…

Lähis-Idas pole olnud häid lahendusi läbi kogu inimkonna teadaoleva ajaloo. Viimaste põlvkondade praktika on näidanud, et ainuke tervemõistuslik, suutlik ja usaldusväärne punt sealmail on Iisrael. Araabia maailm sai I ja II ilmasõjas, kus neid sisuliselt isegi mitte mängu ei võetud, oma õppetunni kätte ja möödunud sajandi keskel näis päris suur osa sellest tsiviliseeruvat.

Paraku läheb neil sellega – kõige paremal juhul valgustatud monarhias – ikkagi sajandeid, sest „rahva võim” on sealkandis tähendanud häda ja ikaldust, massimõrvu ja džihaadi ilgete diktaatorite türannia all. Kas tasub osaleda mängus, kus võita ei ole võimalik? Las podisevad seal omas mahlas…

See viimane avab väga hästi kõige suurema ohu Trumpi USA-ga seoses ja see on – meie endi tölplus. Trump toetab neid, keda on mõtet toetada. Neid, kes omakorda näevad nii välja, et neist on raskel hetkel liitlasena asja. Trumpi sõnumit NATO-le võib tõlgendada ka nii, et, kurat, tehke ise ka midagi!

Selge, et USA tahab midagi selle eest vastu, kui alati, kui on mingi jama, peavad nemad kastanid tulest välja tooma. Minimaalselt siis toetust ja mõistmist ja kaasalöömist oma võimaluste piires. Mitte olematuid kaitsekulutusi ja USA vastu hääletamist selles ÜRO-nimelises tsirkuses, kus igasugused kannibalid end välja elavad, et endale rohkem humanitaarabi nõutada…

(Ka ÜRO on omaette pikk teema ja kahtlemata pole see äsjaväljendatud suhtumist päris ära teeninud. Ent kuigi sinna kuulumine on tänases maailmas teatud mõttes vältimatu, tasub üle mõelda, et see organisatsioon tekitati Rahvasteliidu asemel muuhulgas ka sellepärast, et Rahvasteliitu kuulusid Eesti, Läti ja Leedu, aga Venemaa oli agressorina välja visatud. Ja see pole täitnud praktiliselt ühtki ootust-lubadust, mis selle asutamisdokumentides kirjas.)

Bernie Sanders. Vasakpoolne patsifist? Jah, muuhulgas ka seda. Ta hakkab väga ilmselt tõsiselt tegelema keskkonnaprobleemidega ja temalt on oodata pehmemat suhtumist rahvusvahelisel areenil. Meie jaoks on muidugi kõik muu irrelevantne peale selle, kas ta suudab piisavalt usutavalt üleval hoida NATO heidutust, et Venemaa ei hakka siin Ukrainat või Gruusiat korraldama, Tšetšeeniast rääkimata?

Või sõnastame küsimuse niimoodi – ega vist ükski tõsiseltvõetav tegelane ei kahtle, et Venemaalt on oodata mingit sigadust iga kord, kui vähegi võimalus avaneb – Pronkssõduri-mässust Krimmi-mõõdulise sissetungini välja. Sanders räägib liitlassuhete tähtsusest ja on väljendanud avalikku põlgust igasuguste jupijumalatest kõrilõikajate, sh Putini vastu. Paraku oleme tõsises hädas, kui viimane sügavalt järele mõtleb ja jõuab otsusele, et põlguse elab ta üle, ent Sanders ju ei tee midagi, ainult mögiseb…

See on see koht, kus mulle isiklikult meeldiks väga eksida. USA on siiski praktiliselt alati käitunud Eesti suhtes usaldusväärse partnerina, mis sest, et meie vähese taipamisvõimega lasteaialapsena aeg-ajalt „imperialistide” suunas uriseme – no pole midagi teha, nõukaaja pärand on nii sügavalt kontides… Ehk siis selles osas USA-s arvatavasti muutusi ei tule, ükskõik kumb kandidaat võidab. Seega vast saame endale lubada tugitoolis tahapoole naalduda ja mängu ilu nautida.“

4 commentsOn Ats Miller: meie mees Washingtonis

 • Avatar

  Issand Jumal – sa näed ja ei mürista – suurmealt jaolt täeisti küündimatu ja asju ajaloolises kontekstis täeisti küündmimatu kirjutis.
  Loomulikult ei puudunud ka viide “vene trollidele” – kõik on trollid kes minu tõde ei näe – kas nii või Ats Miller?

  Aga võtame järjekorras – ainukene asi millele tõesti pihta saadi see on see Hiina-USA vana ja igipõline “vaba kaubandus” kus tõesti on asjad nii aga võiks siis ka ära märkida selle loo tagamaad. Näiteks teatud pangandusringkondade jooksupoiste sebimine Hiina vahet 196/7-ndatele mida kutsuti “Avatud uste poliitikaks” ja kus pandi siis paika sisuliselt lepingud mis viisid USA (ja ka Euroopa) tööstuspotentsiaali Hiinasse. Kuna ametlikult olid firmad USA/Euroopa omad siis teatud klauslid lepingutes vabastasid need piirangutest. 198/90-ndatele Hiina rikkus kasvas (meie arvelt), kuid juriidiliselt olid firmad ikka “meie” omad. See aga ongi aluseks ebakõladele kaubandutasakaalus – kuna lepingutes ei pandud Hiinale KOHUSTUST olla pariteetsetes suhetes. Tole hetkel kasutati Hiinat lihtsalt ära – nüüdseks aga on kaalukauss vajunud teisele poole ja ka sealsed ettevõtted on kuidagi ootamatult “vajunud” Hiina bilanssi.

  Trumpi “karm” hoiak Iraani suhtes on aga ilmne ja ülbe sekkumine teise – suveräänse riigi – siseasjadesse. Ja seda alates juba Iraani Šhahhi kukutamisest mis oli USA/CIA erioperatsioon ja mille põhjuseks oli, et Iraan keeldus allumas maailmapangade dikteedile ja soovis ajada ISE oma rahasju. Iraani on püütud sega pea igasse teise CIA/MOSSADI/MI5 poolt läbi viidud terrorünnaku, kuid see ei ole õnnestunud – kaasa arvatud Lockery lennukatastroof.

  Tuues aga näiteks sellise paaria riigi Lähis-Idas nagu iisrael mis on loodud vastu igasuguseid rahvausvahelisi kokkuleppei ja seda isegi ÜRO tasandil on ilmne näkku sülitamine kogu viisakale maailma üldsuse liikmele. Seal toimuv genotsiid ei jäta varju ehk ainult Kremli itskete poolt enne Stalini võimule pääsemist läbi viidud genotsiidi Vene Impeeriumi ja sellega piirnevatel aladel. Meenutaks iisraeli “uute kodanike” eelmisi kuritegusi Ungaris (isegi 2x siis 1919 ja 1956) kus möllas Bela Kuna. Saksmaal kus Thälmann ja Luxemburg tapsid sakslasi lootes luua uut iisraeli seal. Meil siin kus OTSESED iisraeli riigi (hilisemad) loojad küüditasid kümneid tuhendeid eestlasi Siberiis – rääkimata teistest Balti riikidest. Idealiseerida iisraeli ja selle poliitikat on sama kui kutsuda Kremli Eestisse, et poisid tulge – me anname alla – me ei vääri oma riiki ega rahvust.

  Bernie Sanders – elukutselien padusots ehk peidetud bolsevik. Kui Trump on narr siis Sanders keerab täiesti metsa omadega ja selle viimasegi mis USAs veel head on keerab ta tuksi. Hetkel ei ole USA presidendi rallis ühtegi osalist kes oleks mingilgi määral muud kui rahvsuvaheliste pankurite jooksupoiss või padusots. Mõned aastad tagasi oli mees nimega Ron Paul aga ka talle tehti täiega ära.

  Ma ei tea kus mullis sa Ats Miller elanud oled aga rahvusvahelisest konjunktuurist on sul küll päris puudulik arusaam. Kui need digi-sarjad olid veel enam-vähem loetavad (peale isikute vist kes 20-30 aastat teemaga tegelenud) nii Tädi-Maali tasemel siis rahvusvahelise poliitika puhul hakkab pea ikka väga valutama…

 • Avatar

  Ei ole uueduudised sait mitte ainuski kord kirjutanud ka täpset erapooletut artiklit milles oleks ka kriitiline hinnang juutide ja USA korral. Ka pole seekordne artikkel erand sul. Keegi tellis?
  Ning sellega astusid küll ämbrisse kui Su arvates on vaid venemaa trollid kritiseerimas sest ise olen siiski eesti meelne ja nii eestimeelne et ei salli võõrv6imude sekkumist Eestisse ega eesti poliitikasse. Iisraeli ei salli rahvusriike, ning samuti mitte NATOt v6i USA kes on alati reetnud oma liitlased. Tehkem enne ikka OMA RIIGIS kord majja — kuniks Tiit Madissoni laadseid eesti poliitikud ning rahvuslasi kapo represseerib, siis pole vaja vaadata et mis väljaspool piire toimub.

  Parem jutusta et kuidas USA ja Iisrael pigem ISISe koos l6id ning miks on just USAl see laestv6etud 6igus käituda nn. maailma sandarmina ?

  Ning et miks ei tulnud see Valge Laev teise maailmas6ja l6pul? Miks USA kisub teisi riike OMA sõdadesse?!

  Jutustaks ka siis pigem ära et mis on USA patud,ning et mis on need 70 kohta kus kohason too jänkistan sõda alustanud? Nimelt milleks see USA ja NATO siin on? S6da hakkab tulema Eesti territooriumil vist. Ise ma miskipärast arvan et esimene pauk nüüd venemaa poolt ei tule. Ent palju probleeme onmeie endi eesti poliitikute poolt tekitatud kes kotivad meie endi rahvast. Alustagem kasv6i sellest et ladvikus olid 20 aastat ekskommarid, ning et kes EU leppele alla kirjutasid, ning hiljem piirileppele millega kingiti ära Venemaale 5% maast.
  Miks pidada USA liitlaseks kui sealt tuli just nende juutkonnast käsk lihula monument maha v6tta?
  Miks pidada ameerikat heaks liitlaseks, kui pidevalt on ühest sõjakoldest teises sõdade alustamine kus vähegi maavarasid on? Ning ikka demokraatia viimine hakkab pihta et okupeeritakse riik nii et kivi ei jää kivi pealegi.
  Ning et USA pole sugugi mitte nii vaba, ja seal on võõrv6im — USA ajakirjanik võib kritiseerida mida iganes, kasv6i presidenti,aga kui ta kasv6i 1 halva sõna ütleb Iisraeli kohta siis on ta karjäär läbi.

  tsitaat: “Viimaste põlvkondade praktika on näidanud, et ainuke tervemõistuslik, suutlik ja usaldusväärne punt sealmail on Iisrael. ” … Punt kes
  EI SALLI RAHVUSRIIKE?!?? NEid on ka 109 riigist välja visatud… ei tea küll miks? Mainiks ära ka selle.
  USALDUSVÄÄRNE kuidas saab olla Punt kes kasutab iga kord kui mingi jama on seda hollowcoasti kaarti, kui samas nende endi käsutada ongi 90% maailma ajakirjandusest ja meediast mida nad kallutavad nii nagu neile meeldib?! Punt kes kirjutab maailma ajalugu ringi? Neid on 109 riigist välja visatud, ning nad on okupeeritud maa peal, milline topeltstandarditega tegelaskond on too hoopis… kas ka seekord eks jätame mainimata et kuidas teiste riikide poliitikasse nad sekkuvad? Sest vaid nende käsutada on 90% maailma pangandusest ja meediast ning v6ivad seda kallutada nii nagu neile meeldib? Jättes mainimata et kuidas palestiinlasi nad represseerivad ning igal pool õhutavad “multikultuursust” aga miskipärast ei taha nad seda oma riigis?!… Ning kas juba unustatud kaks korda untsu läinud relvatehingud, kus müüdi rämpsu Eestile Mart Laari valitsuse ajal? Mujal maailmas tsiviliseeritud inimese kombel ju sellistega tegemist enam ei tehtaks kui sellised pettused on ilmsed.

 • Avatar

  Autor võiks siiski piirduda tehnika teemadega sest tal on äärmiselt ühepoolne ja vaenu õhutav nägemus ajaloost. Huvitav näiteks oleks lugeda Ants Milleri arvamust Gruusia-Vene sõja kohta 2008 aastal.EPL 5.02.2018 kirjutab: “8. augustil alustasid grusiinid kümne pataljoni taktikalise grupiga Vene-poole provotseeritud pealetungi Lõuna-Osseetias, see tõrjuti tagasi, ning 14. augustiks, kaotanud Gori, olid Gruusia allesjäänud üksused surutud pealinna Thbilisi lähistele kaitsesse…”
  Mina, lollike, teadsin kogu aeg, et Venemaa ründas esimesena Gruusiat.Sõna “provotseeritud” ei ole tõsiseltvõetav.Ei maksa unustada, et grusiinid ja osseedid ei ole üksteist kunagi armastanud ja alles 1991-1992 pidasid need rahvad maha 2000-4000 ohvriga sõja.

 • Avatar
  Mark Muuga

  Tahtsin lisada Arnold Rüütli loole väärt mõttega hilinesin – Arnold puhkaks juba ammu suurest poliitikast, aga näe, vana moor ei lase… PS. Küll on ära tüüdanud see nn vene kaart. Vähemalt vene naised ütlesid juba ammu-pääasi, et sõda ei tuleks, eelmise sõja haavu lakutaks tänaseni.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused