Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Bolti-Wolti kullerteenus võib alkoholi tõttu keeleprobleemidesse takerduda

-
12.07.2021
Wolti toidukuller. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Praegu veavad Bolti ja Wolti vahendusteenuse kaudu inimestele toidu kohale ka umbkeelsed välismaalased, sest nende keeleoskamatus pole üleandmisel eriti probleemiks, kuid tegelikult peavad nad oskama suhelda, kui kaubaks on alkohol.

Wolt ja Bolt Foodi toidukullerid ei küsi inimestelt alkoholi tellides dokumenti. See annab võimaluse alaealistele, kes saavad hõlpsalt alkohoolseid jooke tellida, kirjutab ERR.

Wolt ja Bolt Foodi rakenduses tuleb ainult nupule vajutamisega kinnitada, et oled alkoholi ostmiseks piisavalt vana. Siiski on lisatud klausel, et kui kuller kohale jõuab, peab klient olema valmis oma vanust kinnitama isikut tõendava dokumendiga.

Siin tekibki keelebarjäär. Eksootilistest kolmandatest maadest toidukullerid üldjuhul eesti keelt ei räägi. Kuigi tellivatest noortest enamik seda keelt räägib, siis võib tekkida olukordi, kus seda piisavalt ei osata või keelatud ostu puhul lihtsalt tehakse nägu, et ei osata.

Selgeks rääkimiseks peavad mõlemad pooled leidma sõna otseses mõttes ühise keele ja kõigis demokraatlikes riikides on tavaliselt nõue, et teenindaja peab riigikeelt oskama. Bolti-Wolti eksootilised kullerid seda ei oska ja paljudel on ka inglise keel kehvake, mis teeb neist umbkeelsed teenindajad.

Bolti esindaja räägib ERR-ile: “Kui dokumentide kontrollimisel selgub, et klient on alaealine, siis ta tellimust kätte ei saa. Esimesel korral tagastatakse kliendile raha, jätkuvate rikkumiste korral klient raha tagasi ei saa. Lisaks on Boltil õigus platvormilt blokeerida kliendid ja kullerid, kes ei käitu vastavalt reeglitele.”

Kas neid jutte umbkeelsed teenindajad ikka suudavad ära rääkida, kui tellijast noor inimene pole inglise keelt selgeks saanud ja teine pool eesti keelt ei oska? Kaheldav.

“Kui Wolti või Bolti kuller annab selle kauba üle ostjale ja kui sealt ilmneb, et ta annab ka sealt alkoholi, siis ta peab veenduma, kui vana ostja on. Eesti seadus ütleb ka seda, et mitte ainult müümine, tarbimine, vaid ka vahendamine, üleandmine on siis seadusega keelatud,” räägib ka politsei.

Mõlemad kõnealused firmad pakuvad toidukulleri tööd ka Eestis elavatele ja õppivatele välismaalastele, kuid keeleoskusnõue, mille järgi peab teenindaja riigikeelt oskama, ei ole neis küll nõutaval tasemel. Boltis on ka umbkeelseid taksojuhte.